Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήματα για ΠΕΑ σε ενοικίαση


katrmp

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε, μας ενδιαφέρει αλλα απλά δεν καταχωρούμε τον αριθ. οικ. άδειας στο σύστημα, απλά εξετάζεις αν είναι ΝΟΜΙΜΟ το κτήριο

Link to comment
Share on other sites

αν η εφορια δεχεται να θεωρησει μισθωτηριο χωρις ελεγχο νομιμοτητας του ακινητου,

γιατι να ασχοληθει ο ενεργειακος επιθεωρητης;

 

για ενοικιαση δεν ασχολουμε καθολου με νομιμοτητα, οτι δηλωσει ο ιδιοκτητης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λετε να υπάρξει πρόβλημα αν έχει βγει ένα ΠΕΑ για ενοικίαση και χρησιμοποιηθεί τελικά για πώληση (ή και το αντίστροφο?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω θα είναι καρατραβηγμένο....Το ότι συμπληρώνεις στο πεδίο "για πώληση" ή "για ενοικίαση" πιστεύω είναι για στατιστικούς λόγους. Αλλωστε και στις 2 περιπτώσεις τα αποτελέσματα της επιθεώρησης και η κατάταξη του κτιρίου δεν αλλάζει. Οπότε γιατί να προβείς σε ανάκληση? Για να αλλάξεις τον λόγο έκδοσης του ΠΕΑ μόνο? Στην τελική ούτε που αναγράφεται στο ΠΕΑ η μία ή η άλλη περίπτωση....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να ειναι νομιμο ρε παιδια το ακινητο για να νοικιαστει?

ΠΟιος μας βαζει να ελεγχουμε τη νομιμοτητα του πριν να υπολογισουμε τι θα καταναλωσει?

Απο τη στιγμη που η ΔΟΥ δε θα ζητησει κανενα νομιμοποιητικο στοιχειο για το ακινητο μας, τοτε της πηγαινουμε το μισθωτηριο συμβολαιο με το ΠΕΑ και ολα τελειωνουν εκει...

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω και εγώ συνάδελφοι. Μη νόμιμο κτίριο, ειδικά αν μας φέρει ο ιδιοκτήτης υπεύθυνη δήλωση ότι είναι προ του 1983 και δεν απαιτείται να δηλώσουμε άδεια, τότε εκδίδουμε ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Μου εγινε σημερα ακριβως η ιδια ερωτηση απο εναν πελατη..... (εχει αυθαιρετο και θελει να το νοικιασει)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και συναδελφισΑ!!! :mrgreen:

Υπαρχει καποιος που να εχει εκδοσει ΠΕΑ σε αυθαιρετο? (για να αποφευγαμε το τηλ. στο ΥΠΕΚΑ...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.