Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Νέο πινακάκι (υποτυπώδες, με ότι δηλώνεται). Σφραγίζω - υπογράφω ακριβώς δίπλα, σκανάρω, ανεβάζω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν χρησιμοποιείτε το σχέδιο για το ΔΕΔΟΤΑ? Πιστεύετε ότι το τελικό, θα είναι κάτι διαφορετικό? Από τη στιγμή μάλιστα που το ανεβάσανε και στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ...?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, αν δεν βγει νόμος που να τροποποιεί τον ν4014, δεν πρόκειται να ασχοληθώ με το θέμα ΔΕΔΟΤΑ περισσότερο από ένα απλό ανάγνωσμα....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,σε περίπτωση πολυκατοικίας,όπου στηνα άδεια δεν υπάρχουν τομές,χρειάζεται να γίνει τομή για όλη την οικοδομή ή μόνο του ορόφου?

β)Το διάγραμμα κάλυψης της αδείας δεν διακρίνεται καλά και ούτε διορθώνεται με photoshop.να το ξανακάνω από την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

1,μόνο του αυθαιρέτου διαμερίσματος (ούτε καν όλου του ορόφου-που ξέρεις τι γίνεται σχετικά με τα ύψη -δίπλα-πάνω -κάτω)

2. ότι φαίνεται φαίνεται (εννοείται ότι μελλοντικά μπορούν να το ξαναπάρουν ως σχέδιο από την Υ.ΔΟΜ)

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το 2ο ερώτημα, κατά τη γνώμη μου μετράει η ουσία και όχι το αν θα βάλεις το πρωτότυπο ΔΚ ή ένα νέο. Δεν συμφωνώ με το "ο,τι φαίνεται, φαίνεται".

Αν δεν φαίνεται τίποτα, δηλαδή αν δεν είναι διακριτά τα πολεοδομικά μεγέθη που σε ενδιαφέρουν και δεν υπάρχει καλύτερο αντίγραφο (και δεν το έχει ούτε η πολεοδομία στο αρχείο της), τότε πρέπει να φτιάξεις καινούριο.

Εγώ θα ανέβαζα στο σύστημα και το ΔΚ της άδειας βέβαια (όσο δυσανάγνωστο και να είναι) αλλά όχι μόνον αυτό.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι.

2. Ναι. Όταν δεν υπάρχει.

3. Ναι (εγώ βάζω της άδειας που είναι σε 1:50). Ολόκληρου του κτιρίου.

4. Όχι.

5. Δεν βάζω. Παραπέμπω σε αυτό που έχει το τοπογραφικό "πάνω" του.

6. Ναι, έγχρωμα.

7. Περιμένω για λίγο ακόμα. Συμπληρώνω τα υπάρχοντα για να τα έχω όμως έτοιμα.

 

Συνάδελφε για το 3 το δέχεται το σύστημα ? , διότι εγώ από την άδεια έχω τομή όλη της οικοδομής σε 1/50 (με ενδιαφέρει μόνο η προσθήκη του τελευταίου ορόφου) και έλεγα όντως να σκανάρω αυτήν εκτός εάν γίνεται στο φωτοτυπάδικο που θα πάω να τη σκανάρω σε 1/100.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αυτή που έχεις, αφού "συμπληρώσεις" με διαφορετικό χρώμα τις αυθαιρεσίες (αν μπορούν να μπουν).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορούν να μπουν οι αυθαιρεσίες στην τομή της άδειας, ανεβάζουμε 2 τομές, μία της άδειας και μια δικιά μας με το αυθαίρετο?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε την Τομή π.χ. ΑΑ στην οποία δεν φαίνεται η "προσθήκη" - αυθαιρεσία (η οποία θα φαίνονταν στην π.χ. ΒΒ) την ανεβάζουμε χωρίς κανέναν απολύτως ενδοιασμό!!!!

Δεν χρειάζεται καινούργια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.