Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Ισως καλό θα ήταν να γινεται ένα μικρό υπομνημα,μέσα ή έξω απο το περίγραμμα του υπάρχονος σχεδίου, εκτός από το κλασσικό πινακάκι, όπου δύσκολα μπορείς να περιγράψεις κάτι,και εκεί να γινεται η περιγραφη του του τμηματος η των τμηματων που τακτοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν στο παλιό σχέδιο έχει πινακάκι,είναι πράγματι περίεργο.Ισως να μη γίνει νέο αλλά μόνο υπόμνημα.

Link to comment
Share on other sites

To παλιό σχέδιο έγω το τοποθετώ σε πλαίσιο και γράφω εκτός αυτού του πλαισίου διάφορα ή παραθέτω και πχ την κάτοψη της παρούσας κατάστασης λίγο πιο δίπλα και όλα αυτά τα περιλαμβάνω σε νέο πλαίσιο όπου τοποθετώ το δικό μου πινακάκι ως αρχή για το σχεδιο.

 

Μπορεί να είναι πολλά αυτά αλλά είναι υπεραναλυτικά και θελω να ειμαι ακριβης και με λεπτομέρειες σε ότι περιγραφω στην τ.ε. και σε οτι βαζω στα σχεδια.

 

Αν μιλαμε για πχ υπογειο η ΗΧ που εγιναν κατοικια τοτε δε βαζω δική μου νέα κάτοψη παρα μόνο σχεδιάζω αποκλειστικά στο παλιό σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ότι επισημάνσεις κάνω, τις κάνω με κόκκινο χρώμα και υπογράφω δίπλα σε αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι η επιλογή του Thodoris είναι η πληρέστερη αλλα φαντάζομαι ότι πρόκειται για αποκλειστικά ηλεκτρονική σχεδίαση,ή κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι η επιλογή του Thodoris είναι η πληρέστερη αλλα φαντάζομαι ότι πρόκειται για αποκλειστικά ηλεκτρονική σχεδίαση,ή κάνω λάθος ?

 

Όχι απαραίτητα.

 

Αν είναι δύσκολη περίπτωση σχεδιάζω πάνω στο παλιό αλλά και απομονώνω με tiff το τμήμα της κάτοψης που με ενδιαφέρει το περνάω στο img2cad, το κάνω έτσι dxf και κατ' επέκταση dwg και δουλεύω πάνω του μόνο στην ιδιοκτησία αφαιρώντας και προσθέτωντας γραμμές αλλά με επισήμανση ότι είναι η αποτύπωση της πραγματικής κατάστασης.

Αν είναι απλή περίπτωση απλά δουλεύω σε σκαναρισμένο πάνω είτε ολόκληρο είτε στο απομονωμένο τμήμα.

 

Πάντα βάζω 2 σχεδια. Ενα της ΟΑ με επισημασμέμα με άλλο χρώμα τις αυθαιρεσίες κι ενα αποτυπωση της πραγματικής κατάστασης μόνο τις ιδιοκτησίας που με ενδιαφέρει.

 

Όλα αυτα μέσα σε μεγάλο πλαίσιο με πινακάκι δικό μου δίπλα (κι ας εχει πινακακι της ΟΑ)

 

Σφραγίδα δική μου σκαναρισμένη δίπλα σε κάθε τι που προσθέτω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κάποιες απορίες - παρατηρήσεις κατά την εισαγωγή των αρχείων:

 

1) Είναι δυνατόν να μην είναι κλικαρισμένα στο ''Απαιτείται για πληρότητα'' τα 9)Κατόψεις, 10)Τομές και 17)ΦΕΜ Μηχανικού? Εγώ παρόλα αυτά θα τα ανεβάσω στο σύστημα (ειδικά τα σχέδια... :shock: ) έτσι και αλλιώς?

2) Είμαι ΔΕΔΟΤΑ 2, αλλά δε μου ζητάει τεχνική έκθεση φέροντα οργανισμού. Εγώ την έχω έτοιμη (σε διαφορετικό PDF από το ΔΕΔΟΤΑ) στην οποία έχω ενσωματώσει και τις φωτό. Απλά θα την ανεβάσω στην κατηγορία 22) ΔΕΔΟΤΑ 2 σαν 2ο αρχείο, σωστα?

Τα ρωτάω γιατί στο εγχειρίδιο εισαγωγής των αρχείων τα εμφανίζει διαφορετικά (ειδικά το ΔΕΔΟΤΑ).

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν αναφέρεται το ακίνητο στο Ε9 διότι αποκτήθηκε μέσα στο 2011,τι βαζουμε στην θεση του Ε9,ίσως τον τίτλο ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.