Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

βγάζω τη δόμηση για να γίνει η τακτοποίηση και αργότερα να γίνει μεταβίβαση.

 

Είναι όροφοδιαμέρισμα, με κοινό κλειστό κλιμακοστάσιο.

 

Το σύμβολαιο όμως αναγράφει λάθος επιφάνεια.

 

Η συμβολαιογράφος θα διαβάσει την βεβαίωση και από εκεί θα διορθώσει τα συμβόλαια για την μεταβίβαση ή θα γίνει η μεταβίβαση με βάση τα ότι λέει το τωρινό συμβόλαιο?

 

Θα αναφέρω ξεχωριστά, την επιφάνεια των κοινών χώρων, την επιφάνεια του Η/Χ και την επιφάνεια του κοινού κλειστού κλιμακοστασίου?

μετράνε όλα μαζί στην δόμηση?

σκοπεύω να πάω με ΓΟΚ 73, θα αναφέρω την δόμηση με τον ΓΟΚ 73 ή με το ΝΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η συμβολαιογράφος στο ΝΕΟ συμβόλαιο θα βάλει αυτά που θα της δώσεις ΕΣΥ, δηλαδή την ΤΩΡΙΝΗ κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση που υποβλήθηκε και έγινε ολοκληρωμένη υπαγωγή το 2011 για μεταβίβαση,πρόκειται να υποβληθουν σήμερα τα σχέδια.Ποιός θα φαίνεται σαν ιδιοκτήτης στον τίτλο των σχεδίων ?

Σκέπτομαι να βάλω τον νέο ιδιοκτήτη,και να αναφέρω στην Τ.Ε. τον αριθμό του συμβολαίου μεταβίβασης.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πιο σωστό τα στοιχεία των σχεδίων να αναγράφουν τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και η αντίστοιχη ημερομηνία σύνταξής τους να είναι προγενέστερη της οριστικής υποβολής.

Άσχετα με τις παρατάσεις των φάσεων από το υπουργείο, το σώμα της δήλωσης και τα συνοδευτικά έγγραφα και σχέδια είναι μέρη αναπόσπαστα.

 

Γνώμη μου λοιπόν, αφού ο προηγούμενος ιδιοκτήτης κίνησε διαδικασία ένταξης στον 4014, εκείνον πρέπει να αναφέρουν όλα τα στοιχεία της δήλωσης (σχέδια και έγγραφα).

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βγάλω κωδικό έργου στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

 

Μετά από διάφορες προσπάθειες έχω υποβάλλει 2 έργα με τελική υποβολή με τα ίδια ακριβώς στοιχεία. Σε κανένα από τα δυο όμως δεν μπορώ να εκτυπώσω την εντολή πληρωμής.

Εχω κάνει κάτι λάθος ή έτσι είναι?

 

Ποιόν από τους δυο κωδικούς εργου θα δηλώσω στο σύστημα των αυθαιρέτων?

τα στοιχεία είναι ακριβώς τα ίδια επομένως όποιο και να διαλέξω το ίδιο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Με τη δήλωση αμοιβής σε τελική υποβολή, πηγαίνεις στο καρτελάκι αναφορές, πατάς το πράσινο + για να δημιουργηθεί και ξαναπατάς για να εμφανιστεί.

Ύστερα πηγαίνεις στην ομάδα έργου, πατάς δημιουργήστε την εντολή πληρωμής και αυτή εμφανίζεται στο υποκαρτελάκι αμοιβές. Πατάς το pdf και εκτυπώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει ξανασυζητηθεί αλλά κόλλησα...

 

Στα υπάρχοντα σχέδια αδείας τα οποία σκανάρετε και περνάτε στο autocad φτιάχνετε και δικό σας πινακάκι δίπλα σε αυτά σαν να φτιάχνατε νεό σχέδιο με θέμα σχεδίου, ημερομηνία, τόπος, κ.τ.λ.?

 

Εγώ δεν φτιάχνω πινακάκι αλλά μέσα στο σχέδιο κάπου που υπάρχει κενό γράφω "Η αυθαίρετη κατασκευή τακτοποιείται με ν.4014 με την Α/Α...δήλωση, Αφορά...., Ο δηλών μηχανικός και βάζω μία σφραγίδα και υπογραφή.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω νέο πινακάκι που περιλαμβάνει σα θέμα όλα όσα φαίνονται στο σχέδιο.

 

Βέβαια ο καθένας επιλέγει τη μορφή που θέλει πέρα των σχεδίων ώστε να είναι ευανάγνωστα και εύκολα αναγνωρίσιμα όσα περιγράφει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω νέο πινακάκι, στο οποίο αναφέρονται οι παραβάσεις που δηλώνονται με τη συγκεκριμένη δήλωση.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.