Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

 

Ευχαριστώ.

Καλι άλλη μία ερώτηση Ιάσωνα . Αυτα τα περί μη υπαρξης αεροφωτογραφιών τα βάζεις στην βασική σου τεχνική έκθεση? Φτιάχνεια άλλη έκθεση πυο συνοδεύει την υπεύθυνη δήλωση παλαιότητας του ιδιοκτήτη?

 

 

 

Στην τεχνική έκθεση και στην ...."τελευταία παράγραφο" αυτής γράφω το εξής κείμενο:

 

".......Στην παρούσα τεχνική έκθεση επισυνάπτονται και έγγραφες απαντήσεις, τόσο του Οργανισμού Κτηματογράφησης και Χαρτογράφησης Ελλάδας (ΟΚΧΕ), όσο και της Γεωγραφικής Υπηρεσίας Στρατού (ΓΥΣ), σχετικά με την μη ύπαρξη διαθέσιμων αεροφωτογραφιών για την περίοδο «1980 έως 31.1.1983» για την τεκμηρίωση της παλαιότητας των αυθαιρεσιών στο συγκεκριμένο ακίνητο. Τέλος με την παρούσα τεχνική έκθεση και δεδομένης της αυτοψίας υποστηρίζω τη δήλωση των ιδιοκτητών σχετικά με το χρόνο κατασκευής των συγκεκριμένων αυθαίρετων κατασκευών στους κοινόχρηστους χώρους του συγκεκριμένου ακινήτου, οι οποίες επιπροσθέτως δεν εμπίπτουν σε καμία από τις περιπτώσεις της § 3 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011".

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Ιάσονα σύμφωνα με την ερωτααπάντηση Θ'2, η Γ΄ φάση του Ν.1337/83 θεωρείται άδεια. 

Άρα γιατί πιστεύεις ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιήσω τα σχέδια αυτά?

 

Ο Ν. 4014/11 μπορεί να αναφέρει τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας από πολεοδομία, αλλά φαντάζομαι όταν τον έγραφαν δεν

θα είχαν εξετάσει την περίπτωση να έχεις για παράδειγμα μόνο σχέδια του Ν. 1337/83 (Γ' φάση). Για αυτόν τον λόγο υπήρξε

και αποσαφήνιση από την Θ'2.

 

 

Δεν "θεωρείται άδεια" αλλά απλώς δεν χρειάζεται να εκδοθεί άδεια. Έχει το ακίνητο εξαιρεθεί της κατεδάφισης.

Καλό είναι να καλύπτουμε πάντα, όσο καλύτερα μπορούμε, τον κ@λο μας!

Εγώ γι' αυτόν ακριβώς το λόγο ..παρενέβην, εσύ ...μεγάλο παιδί είσαι και μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά τι γίνεται με το ΔΕΔΟΤΑ? Χρησιμοποιείτε του "σχεδιου" και υποβάλετε? Εγώ ακόμα δεν έχω φτιάξει κανένα ΔΕΔΟΤΑ γιατι περιμένω να βγεί το οριστικό.......ΑΑΑΝ ποτέ βγει!

Link to comment
Share on other sites

Στο προσχέδιο του νέου νόμου έλεγε ότι όσα ΔΔΤ (από αυτά που πρότεινε το ΤΕΕ) υποβληθούν στον 4014, θα θεωρηθούν έγκυρα και δεκτά. Οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδί μου...................το προσχέδιο του νέου νόμου (που δεν υπάρχει ακόμα) λέει ότι το σχεδιο του δεδοτα του τεε είναι σε ισχύ......Καλά κρασιά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδια,

τακτοποιω ενα τοιχιο αντιστηριξης σε ενα αγροτεμαχιο με ανακληθεισα αδεια και μου ζηταει διαγραμμα καλυψης. Φανταζομαι οτι γινεται λογω της αδειας αλλα δεν υπαρχει κατι να δειξω περα απο το τοιχιο το οποιο δειχνεται στο τοπογραφικο. Το τεε κανει λαθος ή εγω;

Link to comment
Share on other sites

Διάγραμμα κάλυψης απαιτείται για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο - αγροτεμάχιο (έτσι λέει ο νόμος).

Link to comment
Share on other sites

Το οικοπεδο ειναι μη οικοδομησιμο. Που και οικοδομησιμο να ηταν τι θα εδειχνα; Υπαρχουν συγκεκριμενες προδιαγραφες για το τι πληροφοριες βαζεις σε ενα δ.κ. και το τοιχιο αντιστηριξης δεν ανηκει εκει...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.