Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Καλησπέρα! Σχετικά με το πολυσυζητημένο θέμα των σχεδίων εγκεκριμένης κάτοψης, τομής και δ.κ. ήθελα να ρωτήσω αν είναι σωστό αυτό που κάνω εγώ. Σκανάρω το σχέδιο σε ασπρόμαυρο και μετά στο Autocad σημειώνω με κόκκινο τις αυθαιρεσίες και από κάτω σχεδιάζω και κάποιες λεπτομέρειες που ίσως δε φαίνονται στα εγκεκριμένα και δίπλα βάζω πινακάκι στο οποίο  αναφέρονται οι παραβάσεις ακριβώς. Πιο δίπλα βάζω κανονικά την πινακίδα με το όνομα την υπογραφή και τη σφραγίδα μου. Έτσι τα έχω κάνει σε όλα τα σχέδια...πρέπει να τα αλλάξω και να βγάλω την πινακίδα μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν υπαρχουν 2-3 αδειες σε ενα ιδιοκτησια με αυθαιρετα, βαζετε τα σχεδια (τομες, κατοψεις, δ.καλ, τοπ, στελεχος αδειας) απο ολες ή μονο απο την τελευταια? (μερικα ειναι και δυσκολο να βρεθουνε)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σχετικά με το πολυσυζητημένο θέμα των σχεδίων εγκεκριμένης κάτοψης, τομής και δ.κ. ήθελα να ρωτήσω αν είναι σωστό αυτό που κάνω εγώ. Σκανάρω το σχέδιο σε ασπρόμαυρο και μετά στο Autocad σημειώνω με κόκκινο τις αυθαιρεσίες και από κάτω σχεδιάζω και κάποιες λεπτομέρειες που ίσως δε φαίνονται στα εγκεκριμένα και δίπλα βάζω πινακάκι στο οποίο  αναφέρονται οι παραβάσεις ακριβώς. Πιο δίπλα βάζω κανονικά την πινακίδα με το όνομα την υπογραφή και τη σφραγίδα μου. Έτσι τα έχω κάνει σε όλα τα σχέδια...πρέπει να τα αλλάξω και να βγάλω την πινακίδα μου?

 

 

 

Υποθέτω ότι, δεν ...."εξαφανίζεις" την πινακίδα που είχαν τα εγκεκριμένα σχέδια;;;;;;

Δεν χρειάζεται η δική σου πινακίδα.

Δεν "είναι δικά σου" τα σχέδια (αφού είναι τα εγκεκριμένα).

Εσύ απλώς χρειάζεται να σφραγίσεις - υπογράψεις "κάπου" ακριβώς δίπλα στο πινακάκι σου (για τις "συμπληρώσεις" που έχεις κάνει).

 

 

αν υπαρχουν 2-3 αδειες σε ενα ιδιοκτησια με αυθαιρετα, βαζετε τα σχεδια (τομες, κατοψεις, δ.καλ, τοπ, στελεχος αδειας) απο ολες ή μονο απο την τελευταια? (μερικα ειναι και δυσκολο να βρεθουνε)

 

 

Όλα τα στελέχη, τα σχέδια κ.λπ. της τελευταίας.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως εγώ θεωρώ ότι, δεν θα πάρει παράταση και θα τελειώσει 30.9.

Δεν επιθυμούν ν' ασχοληθούν περισσότερο με τον 4014.....

Βεβαίως όσες δηλώσεις βρίσκονταν σε προσωρινή υπαγωγή στις 31.5 κατά πάσα πιθανότητα θ' αναγκαστούν να ξαναπάνε με τον νέο νόμο, ακολουθώντας τις δικές του διαδικασίες (οπότε δεν θα υπάρχει θέμα με την υποβολή των σχεδίων)....

Δεν είναι όμως σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ  απόλυτα με τον ΙΑΣΟΝΑ.

Μπορεί να μην χρειαστεί καν να ακολουθήσουμε την διαδικασία του 4014 όσον αφορά την υποβολή αρχείων,

αφου πολλοίι ιδιοκτήτες θα προτιμήσουν

να ενταχθουν στην οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση του νέου νόμου. 

Link to comment
Share on other sites

αφου πολλοί ιδιοκτήτες θα προτιμήσουν

να ενταχθουν στην οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση του νέου νόμου. 

Υποθέτεις πως τελικά θα είναι θέμα επιλογής και όχι υποχρέωσης?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι απο που προκυπτει οτι οποιες δηλωσεις ητανε σε προσωρινη υπαγωγη μεχρι 31.5 πρεπει να πανε με τον καινουργιο. Δηλαδη αν ο πελάτης εχει εξοφλήσει όλο το πρόστιμο και ειναι σε προσωρινη υπαγωγή η δηλωση του ειναι αναγκασμενος να παει με τον καινουργιο? Δεν μπορει να ολοκληρωσει με τον παλιο?

Link to comment
Share on other sites

yian, θεωρώ ότι θα είναι θέμα επιλογής. 

Εξάλλου υπάρχουν μεγαλοπαραβάσεις που δεν θα συμφέρει να πάνε με το νέο νόμο, αφού δεν θα εξασφαλίζουν οριστική εξαίρεση... 

 

johnjohn1, Δεν προκύπτει από πουθενά. Εννοείται ότι μπορεί να ολοκληρώσει με τον 4014, αλλά είναι το ίδιο να το διατηρείς για 30 χρόνια και το ίδιο για μια ζωή ?

 

 

Λόγω αλλαγών στο φόρουμ θα χρειαστεί να ξαναδηλώσετε την ειδικότητά σας

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.