Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βρε παιδια τι θα κανουμε τελικα??θα αρχισουμε να τα περναμε ή να αφησουμε ατο νεο νομο και βλεπουμε??ἕσεις τι κανετε??

ενας συναδελφος προχτες οταν τον ρωτησα αν τα περναει μου λεει τι να περασω αφου ειναι αντισυνταγματικος ο νομος.......

 

τι λετε??ἕσεις τι κανετε??

 

 

Λόγω αλλαγών στο φόρουμ θα χρειαστεί να ξαναδηλώσετε την ειδικότητά σας

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σχεδόν τα έχω ολοκληρώσει όλα, εκτός από τα ΔΕΔΟΤΑ, τα οποία έχω έτοιμα και θα τα ανεβάσω από 1 έως 15 Σεπτεμβρίου.

 

 

 

Λόγω αλλαγών στο φόρουμ θα χρειαστεί να ξαναδηλώσετε την ειδικότητά σας

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια τι θα κανουμε τελικα??θα αρχισουμε να τα περναμε ή να αφησουμε ατο νεο νομο και βλεπουμε??ἕσεις τι κανετε??

ενας συναδελφος προχτες οταν τον ρωτησα αν τα περναει μου λεει τι να περασω αφου ειναι αντισυνταγματικος ο νομος.......

 

τι λετε??ἕσεις τι κανετε??

Το ότι κρίθηκε αντισυνταγματικός δεν σημαίνει ότι καταργήθηκε, ούτε ότι κατέστησαν άκυρες οι δηλώσεις που έγιναν. Γι' αυτό το λόγο άλλωστε ακόμα και μετά την απόφαση του ΣτΕ συνεχίσαν να γίνονται νέες δηλώσεις μέχρι 30/5 που ήταν και η προθεσμία του νόμου. Κανονικά ισχύει και η προθεσμία της Β' φάσης (30/9) και κανονικότατα ισχύει και όλος ο 4014 μέχρι αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην προχωρήσουμε κανονικά τις δηλώσεις που έχουμε. Επίσης, μην ξεχνάς ότι με τους πελάτες σου συμφώνησες και πληρώθηκες για να ολοκληρώσεις τη διαδικασία τακτοποίησης και αυτό οφείλεις να κάνεις.

 

 

Λόγω αλλαγών στο φόρουμ θα χρειαστεί να ξαναδηλώσετε την ειδικότητά σας

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα αεροφωτογραφιών, καθόσον είναι αδύνατο να βγάλω άκρη από τα τόσα που έχουν γραφτεί.

 

1) Αεροφωτογραφία για αυθαιρεσίες που δεν φαίνονται (πιλωτή, ΗΧ, υπόγεια κλπ) απαιτείται? Αν  όχι πως αποδυκνύεις παλαιότητα??

 

2) Τι είδους αεροφωτογραφία απαιτείται - επιλέγεις??? Ο ΟΚΧΕ έχει να προσφέρει από 9,47€ έως και 74,42€

 

3) Απαιτείται φωτοερμηνεία, έχει κάνει κάποιος συνάδελφος πως ή ποιός την κάνει. Υποβάλοντας στο ΤΕΕ απλά την αεροφωτογραφία που φαίνεται το ακίνητο δεν τελειώνεις???

Link to comment
Share on other sites

1. Ο νόμος απαιτεί, τόσο για την απόδειξη παλαιότητας όταν αιτείται έκπτωση προστίμου, όσο και για όλες τις δηλώσεις ότι, οι αυθαιρεσίες κ.λπ. έγιναν πριν τις 28.7.2011 αποδεικτικό στοιχείο και με τις διάφορες τροποποιήσεις αυτού ..."φτάνει" μέχρι την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη με την ταυτόχρονη υποστήριξη αυτής στην τεχνική έκθεση του μηχανικού. Αυτό και κάνουμε σε τέτοιου είδους περιπτώσεις!

 

2. Καλό είναι μικρής κλίμακα και σαρωμένη (CD). Στις υπόλοιπες επιλογές δεν βλέπεις τίποτα. Παραγγέλνεις από εδώ για τον ΟΚΧΕ http://www.okxe.gr/el/proionta/aerofotografika/queryform/nqfwredir και από εδώ για τη ΓΥΣ http://web.gys.gr/GeoSearch/

 

3. Δεν τις δίνω για φωτοερμηνεία. Το βλέπω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΩ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΜΕΝΑ ΣΟΥ (διόρθωσε αν έχω λάθος)

 

1. Ο νόμος μπορεί να απαιτεί ότι θέλει, αλλά όταν δεν φαίνεται η αυθαιρεσία (υπόγειο, κλπ) θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να προβούμε στην δαπάνη αυτή. Αρά πάω με υπεύθυνη δήλωση και Τεχνική Εκθεση.

 

2. Η μικρή κλίμακα είναι 1:15.000 - 1: 10.000 -  1:12.000  ή 1:6.000 από τα δεδομένα του ΟΚΧΕ. Αν δεν υπάρχει σε κατάλληλη μικρή κλίμακα βάζω προφανώς οτι μου δίνεται από τον ΟΚΧΕ.

 

3. Το βλέπω και εγώ μόνος μου και τους γράφω στην Τεχνική έκθεση ότι το είδα και εντάξει...?

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα απο ΓΥΣ (ο οκχε δεν ειχε) σε κλιμακα 1/30000 και δεν φαινεται τιποτα.μου τις εδωσαν σε μεγεθος 50*60εκ.μου ειπαν οτι αυτο ηταν το μονο που υπηρχε.

τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.