Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Και το πιο τρελό από όλα είναι ότι θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε εμείς τον ιδιοκτήτη και να του ανακοινώσουμε το νέο πρόστιμο και την νέα αμοιβή, απολογούμενοι κιόλας...δηλ. όποιος θεώρησε ότι θα φτιάξει κάποιο στοιχειώδες πελατολόγιο από την ενασχόληση του με τα αυθαίρετα, τα νέα είναι πως το έχασε ήδη, αν δηλ. δεν του ρίχνουν και κατάρες οι ιδιοκτήτες! Βασικά για όλα αυτά πρέπει να είμαστε ευγνώμονες προς το ΤΕΕ για το σεβασμό και την προστασία που μας παρέχει, μια οικογένεια είμαστε...(στο Υπουργείο δεν αναφέρομαι για ευνόητους λόγους). 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και σε ρωτούσαν οι ιδιοκτήτες "Τώρα είμαι ΟΚ?" και του έλεγες εσύ "Ναι, αφού πληρώσατε, είμαστε ΟΚ".

Link to comment
Share on other sites

Και σε ρωτούσαν οι ιδιοκτήτες "Τώρα είμαι ΟΚ?" και του έλεγες εσύ "Ναι, αφού πληρώσατε, είμαστε ΟΚ".

 

Εγώ πάντα τους έλεγα "με βάση τα σημερινά δεδομένα" γιατί είχα απελπιστεί με τις αλλαγες που κάνανε συνέχεια με τις ε/α 8-)

Link to comment
Share on other sites

Μη μου πείτε πως δεν σας έτυχε από την απάντηση σας: 'Ναι είναι όλα ΟΚ, σύμφωνα με όσα ισχύουν αυτή τη στιγμή', ο πελάτης να θυμάται μόνο το κομμάτι που τον συμφέρει (bold)!!!

Link to comment
Share on other sites

Το χρήμα να ρέει!!! Αυτό μόνο τους απασχολεί. Τίποτε άλλο! Και σήμερα πια τους έχουν καταλάβει όλοι. Και οι μηχανικοί και οι πελάτες μας! Όλοι φεύγουν από το γραφείο ..."βρίζοντας" όχι εμένα, αλλά ..."αυτούς"!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγωνιωδες μεηλ πελατη μου....τι να του εξηγησεις τωρα,(μετετρεψα ολοκληρωμενη υπαγωγη σε προσωρινη για να δηλωσουμε μηχανολογο και να τα αποτελεσματα)

Εμένα μου έστειλες αυτή τη βεβαίωση ολοκλήρωσης (dilosi ........ pdf).

Μπήκα στο σύστημα με τον κωδικό δήλωσης+ ΑΦΜ και φαίνεται τώρα (στη νέα βεβαίωση) ως βεβαίωση απλής υπαγωγής!!!

Πώς γίνεται αυτό;!

 

....... ξέρεις πως λόγο της υγείας μου δεν πρέπει να αγχώνομαι. Φυσικά και έχω αγχωθεί με όλα αυτά.

Διαβάζω νόμους και παραγράφους …

 

 

Εγώ κατάλαβα πως πλήρωσα σχεδόν ..000 ευρώ  ως τώρα  (για νομιμοποίηση και άδεια..........) και το αποτέλεσμα είναι να έχω ακόμα αυθαίρετο κτίσμα και μάλιστα δηλωμένο στο κράτος ως αυθαίρετο!!!!!!

 

Στείλε μου σε παρακαλώ τι λέει ο νέος νόμος για την περίπτωσή μου.  

Και πού φαίνεται πως είναι έγκυρη η άδεια που βγάλαμε στην πολεοδομία.

και τι ισχύει με το νέο νόμο για το ακίνητό μου.

Δεν μπορώ να διαβάσω όλο το νέο νόμο. Εσύ έτσι κι αλλιως θα τον διαβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τό ΤΕΕ μάς εξαπάτησε όλους. Κλείδωσαν τό σύστημα έτσι πραξικοπηματικά. Ολες οι προσωρινές υπαγωγές πού είναι όμως εξοφλημένες μέ τόν 4014/11 αλλά δέν πατήθηκε τό ολοκληρωτική υπαγωγή από τόν μηχανικό,θά πρέπει νά περάσουν στόν  Ν 4178/13 καί νά επανυπολογισθούν τά πρόστιμα μέ συντελεστή επιβάρυνσης καταφανώς δυσμενέστερο, γιατί τώρα θά συγκρίνουμε τά αυθαίρετα μέτρα μέ τό ποσοστό συνιδιοκτησίας καί όχι μέ τά μέγιστα επιτρεπόμενα μέτρα επί τού οικοπέδου. Ο Καλαφάτης παραμύθιαζε τόν κόσμο ότι μέ τόν νέο Νόμο θά υπάρχουν ευνοικότερες ρυθμίσεις , κι εμείς τόν πιστέψαμε,ότι τάχα δέν θά υπάρχουν μεγαλύτερα πρόστιμα αλλά σέ πολλές περιπτώσεις πώς θά υπάρξουν καί επιστροφές χρημάτων ( λόγω τών παραβάσεων μέ αναλυτικό πού θά είναι μία καί όχι 500 ευρώ γιά κάθε παράβαση). Εκανε τούς πάντες νά περιμένουν τίς ρυθμίσεις τού  νέου "ευμενέστερου Νόμου" Τό μόνο πού τούς ενδιαφέρει είναι πώς θά γεμίσουν τά ταμεία τους, ακόμα καί εξαπατώντας συνειδητά τόν Κόσμο. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τό ΤΕΕ μάς εξαπάτησε όλους. Κλείδωσαν τό σύστημα έτσι πραξικοπηματικά. Ολες οι προσωρινές υπαγωγές πού είναι όμως εξοφλημένες μέ τόν 4014/11 αλλά δέν πατήθηκε τό ολοκληρωτική υπαγωγή από τόν μηχανικό,θά πρέπει νά περάσουν στόν  Ν 4178/13 καί νά επανυπολογισθούν τά πρόστιμα μέ συντελεστή επιβάρυνσης καταφανώς δυσμενέστερο, γιατί τώρα θά συγκρίνουμε τά αυθαίρετα μέτρα μέ τό ποσοστό συνιδιοκτησίας καί όχι μέ τά μέγιστα επιτρεπόμενα μέτρα επί τού οικοπέδου. Ο Καλαφάτης παραμύθιαζε τόν κόσμο ότι μέ τόν νέο Νόμο θά υπάρχουν ευνοικότερες ρυθμίσεις , κι εμείς τόν πιστέψαμε,ότι τάχα δέν θά υπάρχουν μεγαλύτερα πρόστιμα αλλά σέ πολλές περιπτώσεις πώς θά υπάρξουν καί επιστροφές χρημάτων ( λόγω τών παραβάσεων μέ αναλυτικό πού θά είναι μία καί όχι 500 ευρώ γιά κάθε παράβαση). Εκανε τούς πάντες νά περιμένουν τίς ρυθμίσεις τού  νέου "ευμενέστερου Νόμου" Τό μόνο πού τούς ενδιαφέρει είναι πώς θά γεμίσουν τά ταμεία τους, ακόμα καί εξαπατώντας συνειδητά τόν Κόσμο. 

Έτσι ακριβώς είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο έτσι;;;;;; Χειρότερα είναι!!!! Ψάξτε το λίγο ακόμα και θα βρείτε ....θησαυρούς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.