Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Και εγώ αυτή την απορία έχω.....επίσης αν υπάρχει καποια αλλαγή στα μ2 και στο πρόστιμο θα τα υπολογίζουμε άραγε με το νέο νομο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

οι δηλώσεις στις οποίες έχει εξοφληθεί το πρόστιμο αλλά είναι σε προσωρινή υπαγωγή πρέπει να μπουν στο νέο νόμο??

 
Τα δεδομένα που έχουμε μέχρι στιγμής είναι :
 
 
άρθρο 30 μεταβατικές διατάξεις
 
6. Για τις πράξεις υπαγωγής κατά τις διατάξεις του 
ν. 4014/2011 τα δικαιολογητικά στοιχεία και σχέδια της 
υπ’ αριθμ. 41498/2011 κ.υ.α. (Β΄ 2167) δύνανται να υποβλη−
θούν έως την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής που 
προβλέπεται στον παρόντα νόμο.
(...)
9. Με υπουργική απόφαση του Υπουργού Περιβάλλο−
ντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής καθορίζεται 
κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για τη διεκπεραίωση των 
υπαγωγών που έχουν πραγματοποιηθεί με προγενέστε−
ρες του παρόντος διατάξεις και καθορίζονται επίσης, οι 
περιπτώσεις και η διαδικασία διορθώσεων ή επιστροφής 
προστίμων όπου απαιτείται.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Από το ΤΕΕ:
Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων των Ν. 4014
& 4030/2011 & 4042/2012 (Αυθαίρετα, Βεβαιώσεις μεταβίβασης)

 

Στην υπέυθυνη δηλωση του ιδιοκτήτη αναφέρει ότι ανεβάζουμε:
Ψηφιοποιημένο αντίγραφο με υπογραφή ιδιοκτήτη στην οποία πρέπει να επισυνάπτονται όλα τα συνοδευτικά στοιχεία όπως απαιτούνται από την Νομοθεσία
 
Δηλ. τι άλλο ανεβάζουμε τιτλους ιδιοκτησιας?
 
Εσεις τι ανεβάζεται?
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Έχω περίπτωση ισογείου καταστήματος με αυθαίρετη μεταλλική κατασκευή με τέντα στον ακάλυπτο. Η υπαγωγή είναι ολοκληρωμένη αλλά δεν έχω ανεβάσει τίποτα. Είδα ότι ζητάει ΤΕ για Η/Μ το σύστημα, παρ' ότι η αυθαιρεσία βρίσκεται εκτός καταστήματος. Από παράλειψη δεν έχω προσθέσει συνάδελφο μηχανολόγο, βιάζονταν τότε οι ιδιοκτήτες να πάρουν την βεβαίωση... στις αμοιβές είδα ότι μπορώ να τον προσθέσω γιατι την έχω σε ενδιάμεση κατάσταση, αλλά στον 4014 καθ' ότι ολοκληρωμένη και κλειδωμένη, όχι...  - και επίσης παρ' ότι η ΤΕ Η/Μ είναι προαπαιτούμενη για την πληρότητα και τσεκαρισμένη, το πεδίο της για να ανέβει είναι "παγωμένο"...

Υποθέτω πως συμβαίνει για όλους τους παραπάνω λόγους...Yπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω κάτι από αυτα; ή μου εύχεστε "καλό 4178"; Τα φώτα σας συνάδελφοι....

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα εως τώρα δεδομένα πάς με 4178, όπου εκεί θα προσθέσεις και τον μηχανολόγο!!!!

 

Εκτός αν η διευκρινιστική που αναμένεται αναφέρει κάτι διαφορετικό για αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε

...καλά θα δώσουν και διευκρινιστική; τι θα πρωτο-διευκρινήσουν; όλα έγιναν πραξικοπηματικά και μόνο εδώ στο φόρουμ βλέπεις κόσμο να το αντιλαμβάνεται και να το σχολιάζει...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Έχω περίπτωση ισογείου καταστήματος με αυθαίρετη μεταλλική κατασκευή με τέντα στον ακάλυπτο. Η υπαγωγή είναι ολοκληρωμένη αλλά δεν έχω ανεβάσει τίποτα. Είδα ότι ζητάει ΤΕ για Η/Μ το σύστημα, παρ' ότι η αυθαιρεσία βρίσκεται εκτός καταστήματος. Από παράλειψη δεν έχω προσθέσει συνάδελφο μηχανολόγο, βιάζονταν τότε οι ιδιοκτήτες να πάρουν την βεβαίωση... στις αμοιβές είδα ότι μπορώ να τον προσθέσω γιατι την έχω σε ενδιάμεση κατάσταση, αλλά στον 4014 καθ' ότι ολοκληρωμένη και κλειδωμένη, όχι...  - και επίσης παρ' ότι η ΤΕ Η/Μ είναι προαπαιτούμενη για την πληρότητα και τσεκαρισμένη, το πεδίο της για να ανέβει είναι "παγωμένο"...

Υποθέτω πως συμβαίνει για όλους τους παραπάνω λόγους...Yπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω κάτι από αυτα; ή μου εύχεστε "καλό 4178"; Τα φώτα σας συνάδελφοι....

 

Σύμφωνα με τα εως τώρα δεδομένα πάς με 4178, όπου εκεί θα προσθέσεις και τον μηχανολόγο!!!!

 

Δυστυχώς ο συνάδελφος έχει δίκιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους ιδιοκτήτες έχω αρχίσει και λυπάμαι... Δλδ σε αντίστοιχη περίπτωση που έχω κι εγώ, χωρίς μηχανολόγο, θα πρέπει να πληρώνει ΞΑΝΑ ο ιδιοκτήτης τόσο την αμοιβή μου για την όλη επιπλέον μαμακία ΤΟΥΣ, όσο και ότι τυχόν προκύψει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.