Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

ΔΕΗ μπορεις ...αλλά να γραφει τα "σωστα" τμ...του ακινήτου

για τον κοινοταρχη ....υπαρχει αμφισβητηση

 

κωδικος "1" σημαινει "νεο ακινητο"

το ετος κατασκευης ειναι μια "μονομερης" δηλωση...χωρις πληρη αποδεικτικη αξια...

 

 

Η γνωμη μου ειναι οτι, αφου επικαλειται παλαιοτητα του 2003, και ζηταει μειωμενο συντελεστη,

 

Για το ετος κατασκευης

το 100% σιγουρο ειναι οι α/φ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με την ηλεκτροδότηση δλδ του 2004 αποδεικνύω ότι είναι κατασκευής του 2003;

Αεροφωτογραφίες για το 2003 δεν υπάρχουν για καμιά περιοχή......

Link to comment
Share on other sites

Το Ε9 αποτελεί αποδεικτικό παλαιότητας.

Δηλαδή, αν αναφέρεται ως έτος κατασκευής το 2003 και τα σωστά τ,μ, του ακινήτου, κατά την προσωπική μου άποψη, είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ΟΚ.

 

Μεταφέρω από σημειώσεις Λεμπέση:

 

86. ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ - συντελεστής παλαιότητας:

α. (Γ΄17) Προσδιορίζεται από το χρόνο ολοκλήρωσης του φέροντα οργανισμού,

β. υπολογίζεται μόνο για τα μέχρι 31-1-1983 και τα από 31-1-83 έως 31-12-03 αυθαίρετα, με την παρ.12 του παραρτήματος της Εγκ.13/11 με τη διευκρίνηση ότι η παλαιότητα κάθε τμήματος (το οποίο υπολογίζεται με τον ανάλογο μειωτικό συντελεστή παλαιότητας)

(Η΄7) * : Στα δημόσια έγγραφα τα οποία πρέπει να αποδεικνύουν την επιφάνεια της αυθαίρετης κατασκευής περιλαμβάνονται έντυπο Ε9, λογαριασμός ΔΕΗ ή έγγραφο άλλου οργανισμού, μηνύσεις ή έγγραφα της αστυνομίας, εκθέσεις αυτοψίας αυθαιρέτου, άδειες λειτουργίας καταστημάτων, Ξενοδοχείων, Βιομηχανιών, κλπ. Ιδιωτικά έγγραφα μπορεί να είναι ιδιωτικά συμφωνητικά μίσθωσης κατατεθειμένα στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., Αεροφωτογραφίες εφόσον συνοδεύονται από ανάλογη έκθεση φωτοερμηνείας, οι οποίες μπορούν να αποτελούν αποδεικτικό στοιχείο όχι μόνο σε περίπτωση αυτοτελών αυθαιρέτων αλλά και σε περίπτωση προσθηκών καθ΄ ύψος ή κατ΄ επέκταση κλπ (αντικατάστ. προτελ. εδαφίου της παρ.2.β του άρθ.24 με το άρθ.49 παρ.5 του Ν.4030/11)

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Θα υποβάλω το Ε9 μαζί με την Υ/Δ του ιδιοκτήτη-χρειάζεται να υποβάλω και κάποιο pdf με κάποια διευκρίνηση που να φαίνεται για ποιον λόγο υποβάλω το Ε9;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μηνα,

είμαι φρεσκος μηχανικος και ανέλαβα τη διεκπαιρέωση της νομιμοποίησης μιας κατοικίας εντος οικισμού με οικοδομική αδεια η οποία έχει κάποιες "μικρές" αυθαιρεσίες (κλείσιμο εξώστη-κεραμοσκεπή στη βεραντα κλπ) κι έχω καποιες απορίες:

1)Έχω τα σχέδια της άδειας και δεν έχουν γίνει τομές, παρά μόνο όψεις του κτιρίου,είναι αυτό δυνατό;Να εκδόθηκε ο.α. χωρις τομές;

2)Με ποιο επίσημο έγγραφο θα μπορούσε να γίνει η απόδειξη παλαιότητας αυτών των αυθαιρεσιών;(Οι αυθαιρεσιες έγιναν όταν τελείωσε η οικοδομή,το 2003).

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.