Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

σε 4οροφο κτιριο το ισογειο ειναι καταστημα,ο Α και ο μισος Β γραφειο και ο αλλος μισος Β καιο Γ κατοικια.το υπογειο που προβλεποταν μισο της καλυψης στην αδεια εγινε ολοκληρη η καλυψη και κατασκευαστηκε και αυθαιρετη προσθηκη καθεπεκταση στο δωμα.εκανα λοιπον φυλλο καταγραφης για την προσθηκη του υπογειου και φ.κ για τη προσθηκη στο δωμα.εβαλα επικρατουσα χρηση υπηρεσιες.

1/τωρα θελει για την επεκταση του υπογειου(αποθηκη) μελετη στατικης επαρκειας για ολο το κτιριο?και

2/ για το δωμα(κατοικια) θελει ΔΔΤΤ?

 

1. Δεν νομίζω να χρειαστεί μελέτη στατικής επάρκειας για ολόκληρο το κτίριο. Αν το ζητήσουν θα είναι "αδίστακτοι" (για να μην γράψω κάτι χειρότερο. Οπωσδήποτε θα χρειαστεί να κάνεις "κάτι", το τι ακριβώς θα το μάθουμε όταν βγάλουν τις αναλυτικές οδηγίες που περιμένουμε.... Θα είναι όμως ΜΟΝΟ για την προσθήκη στο υπόγειο κι όχι για ολόκληρο το κτίριο.

 

2. Ναι θέλει ΔΔΤ - Κατηγορία 1 (κατά πάσα πιθανότητα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

Σε περιπτώσεις που υπάρχει άδεια λυομένου η οποία δεν πραγματοποιήθηκε και τακτοποιείται ολόκληρη η κατασκευή, φαντάζομαι ότι θα βάλουμε τα σχέδια της άδειας, αλλά της τακτοποίησης θα είναι καινούργια, χωρίς νέο διάγραμμα κάλυψης, σωστά?

Επίσης έχω περίπτωση με άδεια λυομένου, που έγινε διαφορετική κατασκευή, η οποία τακτοποιήθηκε με 1337 και τώρα τακτοποιούμε κάτι ακόμα. Σε τέτοιες περιπτώσεις, μήπως οι νέες αυθαιρεσίες πρέπει να φανούν πάνω στα σχέδια του 1337 ή πάλι θα είναι καινούργια? Και αν είναι καινούργια, θα δειχτεί μόνο ότι υακτοποιείται ή ολόκληρη η κατασκευή, όπου θα επισημαίνεται ότι τακτοποιείται?

Έχει κανείς κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Στο πεδίο φωτογραφίες βάζουμε μόνο της αυθαίρετης κατοικίας (όλες οι όψεις), η αποθήκη μία φτάνει; και τι γίνεται με τις πολεοδομικές παραβάσεις χρειάζονται και αυτές φωτογραφίες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σε περιπτώσεις που υπάρχει άδεια λυομένου η οποία δεν πραγματοποιήθηκε και τακτοποιείται ολόκληρη η κατασκευή, φαντάζομαι ότι θα βάλουμε τα σχέδια της άδειας, αλλά της τακτοποίησης θα είναι καινούργια, χωρίς νέο διάγραμμα κάλυψης, σωστά?

Επίσης έχω περίπτωση με άδεια λυομένου, που έγινε διαφορετική κατασκευή, η οποία τακτοποιήθηκε με 1337 και τώρα τακτοποιούμε κάτι ακόμα. Σε τέτοιες περιπτώσεις, μήπως οι νέες αυθαιρεσίες πρέπει να φανούν πάνω στα σχέδια του 1337 ή πάλι θα είναι καινούργια? Και αν είναι καινούργια, θα δειχτεί μόνο ότι υακτοποιείται ή ολόκληρη η κατασκευή, όπου θα επισημαίνεται ότι τακτοποιείται?

Έχει κανείς κάποια γνώμη?

 

Εγώ θα ανεβάζω άδεια λυομένου και νέα σχέδια καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική. Εκεί που έχω 1337 κάνω νέα σχέδια με το περίγραμμα του 1337 όπου λέεω ότι τακτοποιηθηκε με αυτό το νομο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, μικρή αποθήκη ημιυπογείου τροποποιήθηκε, απο κατασκευής της πολυκατοικίας το 1977, σε κατοικία : Φάκελος δεν υπάρχει στην πολεοδομία (πήρα βεβαίωση) μόνο στελεχος άδειας. Εχω όμως σχέδια σύστασης συμβολαιογράφου. Χρειάζεται ανασύσταση φακέλου?

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις δήλωση 4014 όχι, δεν χρειάζεσαι ανασύσταση φακέλλου. Αφού έχεις το στέλεχος.

Χρειάζεται όμως να κάνεις νέα σχέδια. Τοπογραφικό (με ΕΓΣΑ τώρα), Διάγραμμα κάλυψης, τομή, κάτοψη.

Προσοχή: ολόκληρης της πολυκατοικίας......

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει αποτύπωση μόνο της ορ. ιδιοκτησίας. Διάγραμμα κάλυψης δεν απαιτείτο τότε. Τώρα γιατί θέλει Ιάσωνα ? Για να τεκμηριώσω το ποσοστό της υπέρβασης ως προς την επιτρεπόμενη δόμηση? Θα το κάνω γαργάρα μου φαίνεται ... Δεν αντέχω άλλο ! Πως θα αποτυπώσω όλο το κτίριο? Δεν πληρώνεται αυτό. Θα χάσω και τον πελάτη και όλη την προεργασία που έχω κάνει. Τα νεύρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Διάγραμμα κάλυψης υποβάλλεται για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο!

Είπες ότι, υπάρχει πολυκατοικία, υποθέτω ότι, το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Αν είχες το εγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης της ΟΑ θα έδινες εκείνο, τώρα που δεν το έχεις πρέπει αναγκαστικά να υποβάλλεις καινούργιο. Το ίδιο για το τοπογραφικό. Το ίδιο για την τομή. Ε'.....κάτοψη κάνε μόνο του "ορόφου".

Φυσικά και δεν πληρώνεται κάτι τέτοιο.

Από την άλλη με το κόστος που προφανώς πρέπει να ζητήσεις να καταβάλλει ο ιδιοκτήτης έκανες "ανασύσταση φακέλλου".

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάτοψη ημιυπογείου και τοπογραφικό σφραγισμένα απο συμβολαιογράφο. Μέχρι εκεί. (Το 74 που βγηκε η ΟΑ υπήρχαν ΔΚ? Νομίζω πως όχι.)

Ομως στο οικόπεδο, που ναι, είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, με κάθετη σύσταση χτίστηκε και άλλη πολυκατοικία με 2η άδεια . Αυτη την αγνοώ νομίζω, σωστά ? Εχει και δυσκολο περίγραμμα...

 

edit Σκέφτομαι μεγαλοφώνως : Για να κάνω σήμερα ΔΚ πρέπει να αποτυπώσω το περίγραμμα του τυπικού ορόφου (εύκολο, αυτό γίνεται απο κάτω, στο επίπεδο του ισογείου) και το ρετιρέ. Εκει θα χρειαστώ την άδεια του ιδιοκτήτη του ρετιρέ. Αρχίζουν οι δυσκολίες... και αν τα αποτελέσματα που βγάλω (δόμηση, κάλυψη, όγκος) δεν συμφωνούν με τα αναφερόμενα στα "στοιχεία δόμησης" της ΟΑ ? Και τοπο με ΕΣΧΑ? Ολα αυτά, προς τί ? Για να τεκμηριώσω το ποσοστό της υπέρβασης ως προς την επιτρεπόμενη δόμηση? Το κράτος που ευθύνεται για την απώλεια του φακέλου, τώρα θέλει να βάλει τάξη και να έχει πλήρη εικόνα του τι γίνεται σ αυτήν την ρημάδα την πολυκατοικία και ο πελάτης μου πρέπει να βγάλει το φίδι απο την τρύπα και να πληρώσει νέο ΔΚ, (είτε ανασύσταση φακέλου το ίδιο κάνει) ! EDIT

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.