Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημερομηνία ιδιωτικού συμφωνητικού για ρύθμιση αυθαιρέτου


Recommended Posts

Καλό είναι το συμφωνητικό να γίνεται πριν την υποβολή της δήλωσης.

Εξάλλου η πρώτιστη αναγκαιότητα ενός συμφωνητικού είναι να "προστατεύσει" και τις δύο πλευρές για το συγκεκριμένο έργο.

Αν δεν το έχεις κάνει, κάντο τώρα (και βάλε ημερομηνίες προγενέστερες αν συμφωνεί και ο πελάτης σου).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εμείς πάντως στο γραφείο για κάθε έργο κάνουμε συμφωνητικό πλέον το οποίο θεωρείται απο την εφορία, περνάει απο το ΤΕΕ και άλλα 2 αντίτυπα για τον μηχανικό και τον εργοδοτη.

Στην εφορία μου είπαν οτι έχεις προθεσμία 10 μέρες αν είναι ένα συμφωνητικό, απο την ημερομηνία που θα βάλεις πάνω

Link to comment
Share on other sites

εμείς πάντως στο γραφείο για κάθε έργο κάνουμε συμφωνητικό πλέον το οποίο θεωρείται απο την εφορία, περνάει απο το ΤΕΕ και άλλα 2 αντίτυπα για τον μηχανικό και τον εργοδοτη.

Στην εφορία μου είπαν οτι έχεις προθεσμία 10 μέρες αν είναι ένα συμφωνητικό, απο την ημερομηνία που θα βάλεις πάνω

 

Πως το "περνάς" από το ΤΕΕ;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για αδεια οικοδομης 2005 εχω εισπραξει την αμοιβη επιβλεψης αλλα εκ παραδρομης δεν ειχα κοχει φπα.Τωρα ο πελατης μου ζηταει να μου πληρωσει φπα και τα σχετικα και να κανουμε συμφωνητικο για να το προχωρησει η αδεια του.ποια ειναι η διαδικασια γιατι ειμαι λιγο μεγαλος και τα εχω παρατησει αλλα πρεπει να τον εξυπηρετησω.παλιος πελατης

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εγώ στα πιο πολλά αυθαίρετα:

  • Έκανα υποβολή το 2011.
  • Αμοιβές πλήρωσα το 2012.
  • Συμφωνητικά, έχω κάποια με ημερομηνία του 2011 και άλλα του 2012 και ακόμη δεν έχω ανεβάσει στο ΤΕΕ κανένα, ούτε έχω πάει στην εφορία.

1) Αν βάλω ημερομηνία "Δεκέμβριος 2012" στο συμφωνητικό μου και έχω υποβάλει το αυθαίρετο το 2011 πειράζει ?

 

2) Εάν έχω συμφωνητικό του 2011 σε αυθαίρετο που έχω υποβάλει το 2011 πειράζει να το ανεβάσω τώρα στο ΤΕΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.