Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημερομηνία ιδιωτικού συμφωνητικού για ρύθμιση αυθαιρέτου


Recommended Posts

Πάντως προσωπικά έκανα ερώτηση, προφορική, σε 2-3 ΔΟΥ και μου είπανε πως μόνο για συμβάσεις έργου έχουμε υποχρέωση.

Για αυτό πρέπει πάντα οι ερωτήσεις να είναι γραπτές.....

 

Οι συμβάσεις έργου, μπορούν να είναι και προφορικές. Άρα δε μπορεί κανείς να σου πει τίποτα αν δεν προσκομίσεις συμφωνητικό (εφόσον δεν είναι απαραίτητο ότι υπάρχει!) στη ΔΟΥ. Για τις συμβάσεις παροχής "ανεξαρτήτων υπηρεσιών" χρειαζόταν συμφωνητικό γραπτό και αυτό βέβαια γινόταν μεταξύ επιτηδευματιών. Για μια ακόμα φορά: δεν προκύπτει από πουθενά ότι αυτά τα νεά "φρούτα" των συμφωνητικών του ΤΕΕ πρέπει να κατατεθούν ποτέ σε φυσική μορφή στις ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε 10 ημέρες δεν πρέπει να πάει το συμφωνητικό στην εφορία, σύμφωνα με τον Ν1882/90;

 

Πάρε την εφορία σου όπως και εγώ.Εμένα όπως είδες με άφησε μετέωρο.Δεν νομίζω ότι θα έχεις κανένα πρόβλημα.Πάντως πάλι ρωτάω γιατί να μη μπορείς να βάλεις μεταγενέστερη ημερομηνία και να είσαι ΟΚ ?

Link to comment
Share on other sites

Μα είχα ρωτήσει σε 2-3 ΔΟΥ και μου είχαν πει πως δεν θέλει.

Πόσο μεταγενέστερη;

Άδεια έχει ήδη εκδοθεί.

Ν3843 έχουν ήδη περαιωθεί.

Ν4014 έχω εισπράξει προκαταβολή και έχω κόψει ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβάσεις έργου, μπορούν να είναι και προφορικές. Άρα δε μπορεί κανείς να σου πει τίποτα αν δεν προσκομίσεις συμφωνητικό (εφόσον δεν είναι απαραίτητο ότι υπάρχει!) στη ΔΟΥ. Για τις συμβάσεις παροχής "ανεξαρτήτων υπηρεσιών" χρειαζόταν συμφωνητικό γραπτό και αυτό βέβαια γινόταν μεταξύ επιτηδευματιών. Για μια ακόμα φορά: δεν προκύπτει από πουθενά ότι αυτά τα νεά "φρούτα" των συμφωνητικών του ΤΕΕ πρέπει να κατατεθούν ποτέ σε φυσική μορφή στις ΔΟΥ.

 

Για να είμαι πιο διευκρινιστικός συνάδελφε.

 

1. Οι συμβάσεις - ιδιωτικά συμφωνητικά στο ελεύθερο επάγγελμα δεν είναι κάτι νέο.Έγω συνεργάζομαι χρόνια με εταιρεία και πληρώνομαι με μπλοκάκι.Έχω σύμβαση αορίστου χρόνου που έχει κατατεθεί στη ΔΟΥ-ΦΑΕΕ από την εταιρεία και κάθε φορά που αναπροσαρμόζεται ο μισθός μου η σύμβαση μεταβάλλεται και επανακατατίθεται.

 

2.Μέχρι πριν απελευθερωθούν οι αμοιβές στους πελάτες μας δεν ήμασταν υποχρεωμένοι ως ελεύθεροι επαγγελματίες μηχανικοί να κάνουμε ιδιωτικές συμβάσεις ύψους αμοιβών και να τις καταθέτουμε στην εφορία καθώς μας "προστάτευε" το ΤΕΕ μέσω της νόμιμης αμοιβής ειδάλλως δεν μπορούσαμε να πληρωθούμε. Τώρα που ο καθένας μπορεί να παζαρέψει την αμοιβή του φαντάζομαι η εκάστοτε εφορία θέλει να έχει μια εκτίμηση των ποσών που λαμβάνεις γι'αυτό πλέον κάνουμε τις συμβάσεις και τις καταθέτουμε εκτός και αν πας με τη νόμιμη.

 

3.Η υποβολή συγκεντρωτικού πίνακα που λέει το ΦΕΚ2289 μέσω διαδικτύου ουσιαστικά κατατίθεται μέσω TAXIS, δλδ επιβεβαιώνεις στην εφορία με ηλεκτρονικό τρόπο όλες τις συμβάσεις που έχεις κάνει την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο και τις έχεις καταθέσει ήδη στο ΤΕΕ και στη ΔΟΥ.

 

Εγώ έτσι τα έχω αντιληφθεί τα πράγματα και μάλιστα θα πάω και εντός των ημερών στη ΔΟΥ μου για να επιβεβαιώσω η να διορθώσω τα αναγραφόμενα.Μόλις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω εκ νέου συνάδελφοι.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Μα είχα ρωτήσει σε 2-3 ΔΟΥ και μου είχαν πει πως δεν θέλει.

Πόσο μεταγενέστερη;

Άδεια έχει ήδη εκδοθεί.

Ν3843 έχουν ήδη περαιωθεί.

Ν4014 έχω εισπράξει προκαταβολή και έχω κόψει ΑΠΥ.

 

Εάν έχεις κάνει συμβάσεις από 1/7/2011-31/12/11 άσχετα εάν έκοψες ΑΠΥ (θα πάει στα εισοδήματα του 2011) τότε δεν έχεις πρόβλημα να πας μέχρι 20 του μήνα. Για εργασίες που έχεις κάνει πριν αυτή τη χρονική περίοδο δεν υποχρεούσαι να κάνεις τίποτα. Τώρα εάν ρώτησες ΔΟΥ και σου είπαν ότι δεν χρειάζεται γενικώς να τις ενημερώνεις για τις συμβάσεις που κάνεις πριν την υποβολή της συγκεντρωτικής κατάστασης (η οποία μέσω TAXIS γίνεται)..ΟΚ.. δεν μπορώ να διαψεύσω τα λεγόμενα σου, καλό θα ήταν πάντως να το λάβεις και γραπτώς.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για συμφωνητικό που έχω κάνει για βεβαίωση μηχανικού, για να το υποβάλλω στο ΤΕΕ και να γίνουν εκεί οι νόμιμες κρατήσεις υπέρ αυτού πρέπει να το υποβάλλω και στην Εφορία? Το ρωτάω γιατί δεν υπάρχει νόμιμη αμοιβή για τις βεβαιώσεις Μηχανικού. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρώνουμε κρατήσεις - εισφορές (υπέρ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, Χαρτόσημο) για βεβαιώσεις.

Η εφορία δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τις όποιες νόμιμες αμοιβές.

Δεν χρειάζεται κατάθεση συμφωνητικών στην εφορία.

Κόβεις ΑΠΥ, όταν πληρωθείς, πληρώνεις ΦΕΜ, πληρώνεις ΦΠΑ και τελείωσες.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν χρειάζεται ΦΕΜ όταν πρόκειται για ιδιώτη. Άλλα για κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ δεν είμαι τόσο σίγουρος!

Γιατί στο σύστημα δηλώνεις συμφωνειθήσα αμοιβή και πολύ φοβάμαι ότι το ΤΕΕ δεν θα αφήσει τόσο απλά αυτό το 2%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.