Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με το Άρθρο 22 και τον Ν.4014


Recommended Posts

ήταν πολύ φλου αυτός ο προσδιορισμός

σχεδόν το παίζαμε δίπορτο (ότι δήλωνε ο μηχανικός-εκτός και αν τα παρακείμενα του οικοπέδου κτίσματα ήταν σε συνεχές σύστημα -δηλ κολλώσαν από τα δύο πλάγια όρια του προσώπου του οικοπέδου0

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου φαίνεται λάθος να μιλάμε για σύστημα δόμησης εκτός σχεδίου τη στιγμή που η θέση του κτηρίου και οι αποστάσεις από τα όρια καθορίζονται από τον αντίστοιχο (για την εκτός σχεδίου δόμηση) νόμο. Δηλαδή δεν μπορούμε να μιλάμε για συνεχές σύστημα εκτός σχεδίου γιατί παραβιάζονται οι αποστάσεις σε μια τέτοια περίπτωση. Ίσως, δε, να αναφέρεται σε οικισμούς άνευ σχεδίου μόνο και όχι και στην εκτός σχεδίου.

Συνεπώς αν κάτι ταιριάζει είναι μόνο το πανταχόθεν ελεύθερο και σε αυτή την περίπτωση βολεύεσαι με το 1,50 που σου δίνει!

Όλα αυτά με την επιφύλαξη ύπαρξης άρθρου που δεν πρόσεξα, καθότι δεν τυγχάνω και πολύ έμπειρος!

Edited by AKK
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να "διαλέξω" όποιο σύστημα δόμησης και το αντίστοιχο άρθρο (15 ή 32) θέλω?

Φίλε συγνώμη

επειδή δεν παρακολούθησα όλο το θέμα σου από την αρχή, να προσθέσω ότι

τα συστήματα αυτά (συνεχές, πτερύγων κλπ) ίσχυαν τότε, όπως σωστά λέει ο προηγούμενος συνάδελφος, στα εντός σχεδίου και σε οικισμούς

Στα εκτός σχεδίου υπήρχε άλλο διάταγμα

Link to comment
Share on other sites

Λογικο, ΚΑΝΑ. Συζητώντας ανακαλύπτεις την αλήθεια.. Εις αναζήτησην του εν λόγω διατάγματος λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί μετά από μία επίσκεψη στην πολεοδομία θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω.

Οικόπεδο εντός οικισμού με μέγιστη δόμηση 800 τ.μ και μέγιστη κάλυψη 400 τ.μ.

Στο εν λόγω οικόπεδο υπάρχει:

1) Ισόγεια αυθαίρετη κατασκευή εμβαδού 390 τ.μ.

2) Ισόγεια αυθαίρετη κατασκευή εμβαδού 30 τ.μ.

Έχω εισάγει τα παραπάνω αυθαίρετα στο σύστημα και έχω επιλέξει για το (1) άδεια νομιμοποίησης( άρθρο 26) και για το (2) τακτοποίηση (άρθρο 24).

Πληρώθηκε το παράβολο και το πρόστιμο τακτοποίησης για το αυθαίρετο (2).

Ξεκίνησα τις διαδικασίες για έκδοση άδειας νομιμοποίησης με το άρθρο 26 του Ν.4014/2011 για την αυθαίρετη κατασκευή των 390 τ.μ.

Στο διάγραμμα κάλυψης όπως ήταν λογικό έχω υπέρβαση κάλυψης 420>400.

Η υπάλληλος στην πολεοδομία μου ανακοίνωσε πώς δεν μπορεί να βγεί η άδεια νομιμοποίησης καθώς έχω αυτή την υπέρβαση κάλυψης.

Από ότι ξέρω δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που να δικαιολογεί την αποψή της υπαλλήλου ή την δικιά μου?

Link to comment
Share on other sites

Το ζουμί καταπώς λέει το άρθρο 26 είναι οτι νομιμοποίηση μπορεις να κανεις αν δεν παραβιάζονται οι ισχύουσες (τότε ή τώρα) πολεοδομικές διατάξεις. Προφανώς η υπάλληλος θεωρεί οτι με την νομιμοποίηση των 390τμ (και με την προηγούμενη τακτοποιηση των 30) υπερβαινεις το οριο των 400τμ και άρα παραβιάζεις τις πολεοδ.διατάξεις. Τα τακτοποίημενα πλέον προσμετρούν στα στοιχεια του δ.κάλυψης.

Edited by albert
Link to comment
Share on other sites

Δες και εγκύκλιο 1/7-2-2012, άρ.7, παρ. β

Όπως πάντα δε είναι σαφές, δηλαδή είναι θέμα ερμηνείας.

Δηλαδή α) με αυθαιρεσίες 110 τμ και με όρους δόμησης που προβλέπουν 100τμ, τακτοποιείς 10 και νομιμοποιείς 100 (που έχεις απο τους όρους), ή β) τακτοποιείς 10 και μετά έχεις υπόλοιπο 100-10=90τμ άρα δε μπορεις να νομιμοποιήσεις και τα 100 και άρα δε μπορεις να βγάλεις την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ελπίζω να υπάρξει μία διευκρίνηση πάνω στο θέμα γιατί είναι λίγο μπερδεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί μετά από μία επίσκεψη στην πολεοδομία θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω.

Οικόπεδο εντός οικισμού με μέγιστη δόμηση 800 τ.μ και μέγιστη κάλυψη 400 τ.μ.

Πως γίνεται αυτό το 800?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.