Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι δεν υπάρχει πρόβλημα αφού θα προσκομίσει τα δικαιολογητικά που στηρίζουν την δήλωσή του.

Δεν είναι το ίδιο πράγμα με έναν ιδιοκτήτη που έκανε το αυθαίρετο το 1980 ο ίδιος αλλά δεν μπορεί να βρει αποδεικτικά στοιχεία. Αυτός το γνωρίζει από αποδεδειγμένα ίδια γνώση και για αυτό το βεβαιώνει.

Ο άλλος όμως που το αγόρασε μετά από 26 χρόνια από την κατασκευή, πως το γνωρίζει; Δεν με κάθεται καλά....

Link to comment
Share on other sites

.....πως το γνωρίζει; Δεν με κάθεται καλά....

Με 75% έκπτωση στο πρόστιμο κάθεται του ιδιοκτήτη καλά…

μέχρι ΥΔ ότι έχει πάει φεγγάρι θα υπέγραφε αν του το ζητούσαν για έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπάρχει πρόβλημα αφού θα προσκομίσει τα δικαιολογητικά που στηρίζουν την δήλωσή του.

Δεν είναι το ίδιο πράγμα με έναν ιδιοκτήτη που έκανε το αυθαίρετο το 1980 ο ίδιος αλλά δεν μπορεί να βρει αποδεικτικά στοιχεία. Αυτός το γνωρίζει από αποδεδειγμένα ίδια γνώση και για αυτό το βεβαιώνει.

Ο άλλος όμως που το αγόρασε μετά από 26 χρόνια από την κατασκευή, πως το γνωρίζει; Δεν με κάθεται καλά....

 

Ο νέος ιδιοκτήτης θα γράψει στην Υπ. Δήλωση ότι το "ζαχάρωνε" 26 χρόνια..... πήγαινε... το παζάρευε.... αλλά ΔΕΝ το αγόραζε επειδή είχε αυθαίρετη κατασκευή... Το 2006 είχε "έσωθεν πληροφορίες" ότι μετά από 5 χρόνια περίπου θα βγει ο 4014... και το αποφάσισε :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ( Η δικαιολογία.....)

 

 

 

 

"Εγώ που λέτε κ. Πρόεδρε του ΣτΕ.........."

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα, αν βεβαίως υπάρχουν τα "αποδεικτικά παλαιότητας".

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε οταν εχετε αλλαγη χρησης?

 

Αν δεν βρεθεί κάποιο άλλο δημόσιο έγγραφο που να βεβαιώνει την αλλαγή χρήσης, τότε υποστηρίζω στην τεχνική έκθεση τα όσα αναφέρονται από την ιδιοκτήτη στην υπεύθυνη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Μία διεύκρίνιση βρε Ιάσονα.

 

Τα αποδεικτικά παλαιότητας στα φέρνει ο ιδιοκτήτης σωστά? Αν σου πει ότι δεν βρισκω αεροφωτογραφία και εσύ (αν ασχοληθείς) βρίσκεις στο ΓΥΣ πχ και σου λέει προχώρα με ΥΔ τι κάνεις? Ή αναλαμβάνεις εσύ να βρεις την αεροφωτογραφία?

Edited by michalisp
Link to comment
Share on other sites

Αναλαμβάνω να βρω εγώ όλες τις αεροφωτογραφίες αφού πρωτίστως ο ιδιοκτήτης μου καταβάλλει το αντίστοιχο τίμημα και ..."κάτι" για τον κόπο μου.

Επίσης σε περιοχές που συνήθως έχω δηλώσεις έχω προμηθευτεί 5-6 αεροφωτογραφίες διαφόρων χρονολογιών σε ψηφιακή μορφή και με αυτές καλύπτω πάρα πολλές περιπτώσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.