Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Ναι, αλλά άλλο είναι απλά να μην γίνει δεκτή η ΥΔ του ιδιοκτήτη και να ακυρωθεί η δήλωση του αυθαιρέτου (το γνωρίζει ο ιδιοκτήτης) και άλλο να έχω εγώ κυρώσεις, επειδή το δήλωσα βασισμένος στην ΥΔ του ιδιοκτήτη και την "άποψή" μου περί παλαιότητας κατασκευής που τελείωσε πριν λίγους μήνες!

Αυτό λέω.

Ας μην το συζητάμε καλύτερα όμως. Σε μερικά πράγματα είμαι αρκετά εγωιστής, οπότε εδώ δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη! :smile:

 

Πάμε στο άλλο θέμα με τα τεκμήρια και το 26%...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...κι εγώ μαζί σου!!!

 

P.S.

+1 για να μην στενοχωριέσαι!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

"ου σε ...έπεισα...κάν σε... έπεισα" :mrgreen:

υγ

για ποιο 26% μιλας?

 

αυτο που θα σου κρατησουν απο "οσα" παρεις απο την παραπανω βεβαιωση??? :sad: :-(

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον duth, να πιστοποιήσεις για εντός του μήνα ένταξης στον Νόμο..όπως και να το κάνεις..δεν μπορείς!! Και εννοείται πως δεν θα χάσουμε δουλειές επειδή κάποιοι έχουν μπλέξει τα μπούτια τους και έβγαλαν νόμους..έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου η γιαγιά στο χωριό μου έλεγε ...."όπως στρώσεις έτσι θα κοιμηθείς"!!!

Link to comment
Share on other sites

..συγνώμη..

.δηλαδη...τι εχει ο νομος στο σημειο αυτο, και πρεπει να τον κατηγορησουμε???

 

Η πολιτεια εθεσε ενα χρονικο σημειο...μεχρι το οποίο μπορει καποιος να τακτοποιήσει

και επειδη δεν ηταν δυνατον να ελεγξει καθε περιπτωση χωριστα,

θεσμοθετησε οτι θα υποβαλλει δηλωση ο ιδιοκτητης

και ο μηχανικος -σαν εξουσιοδοτημενος αρμόδιος- υπευθυνος -και οιονει ενεργών σαν "εκπροσωπος" της πολιτειας- υποστηριζει την δηλωση αυτη...

 

Κατ' ουσια..".υποκαθιστούμε" κατα μιαν εννοια.... τους ελεγκτικους μηχανισμους του κρατους...

 

Δεν ειναι θεμα "ποσες" δουλειές θα χασουμε...

Ειναι ...πόσες νυχτες θα μεινουμε αυπνοι....στο ό μη γένοιτο...

 

Αυτα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας είναι: Πώς χωρίς στοιχεία μπορεί ο ελεγκτικός μηχανισμός να ελέγξει κάτι. Ας μου πει αυτός που θα με ελέγξει εάν με τα στοιχεία που έχω, θα μπορούσα να δω εάν το κτήριο, ο εξώστης, ο η/χ, ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ που άλλαξε χρήση έγινε στις 27 Ιουλίου ή στις 29 Ιουλίου !!!!

 

Όσο για τον ύπνο μου... Έχω να "ξαγρυπνώ" για χειρότερα πράγματα, όπως το 26% επί των τεκμηρίων μου!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1ον Πως είσαι σίγουρος κατ αρχήν ότι δεν θα υπάρχουν στοιχεία μετά από Χ χρόνια?

Μη βάζεις μεγάλο στοίχημα για αυτό.

2ον εσύ τεκμηριώνεις με την τεχνική σου έκθεση την ημερομηνία με βάση τα στοιχεία που επισυνάπτεις. Πχ δελτίο αποστολής μπετονιέρας ή άλλο. Με βάση αυτό βεβαιώνεις ότι πρέπει. Αν το μοναδικό σου στοιχειό είναι η ΥΔ του ιδιοκτήτη τότε είσαι στον αέρα.

 

Απλό απλούστατο.

Το τι συνέπιες θα υπάρξουν θα εξαρτηθεί από το ποιος θα κυνηγήσει τον ιδιοκτήτη, για ποιους λόγους και τι τσακάλια μηχανικούς δικηγόρους προσλάβει.

Οπότε καλό είναι να είσαι τεκμηριωμένος για να μη τρέχεις ΚΑΙ εσύ.

 

Το έχω ξαναπεί ότι πολλοί συνάδελφοι με την ανησυχία μη χάσουν τον σημερινό πελάτη, θα γίνουν πελάτες σε μελλοντικές αντιδικίες.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα -πρωτα

ας μεινουμε στο θεμα μας, δηλ. την "κατασκευή" δωματίου- προσθηκης μετα τον Ιουλιο του 2011..

 

.κι ας αφησουμε το ερωτημα για την αλλαγη της χρησης "εντος" του κτιρίου, για το οποίο

κ α ν ε ν α ς.....δεν μπορει να απαντησει με βεβαιοτητα

 

Στις 18.40 προειδοποιούσα ως εξης.. "..και ειναι και αυτα τα κινητα...με τις φωτό,,,αστα να πάνε δλδ..."

 

Στο αλλο θεμα "υποψια γειτονα για ψευδη δηλωση ιδιοκτητη και καταγγελια"

στις 20.08 ο tesman ανεφερε για γειτονα που κατηγγγειλε τον διπλανο κλπκλπ. "και ειχε τραβηξει και φωτογραφιες..."

αργοτερα,

στις 00.22 η gina εγραφε...

"ξερω πολλους που την πατησανε ετσι απο γειτονες..."

 

εν πασει περιπτωσει....

καθεις πορευεται ως βουλεται...

καλημερα σε ολους...

υγ

και βεβαια συμφωνώ απολυτα με την ορθοτατη αποψη του διδονη

[καλημερα φιλε...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αφου επιβεβαιωσω κι εγω οτι πραγματι υπαρχουν στις Υ.ΔΟΜ. καταγγελιες δηλωσεων 4014 απο γειτονες , ερχομαι στο θεμα του χρονου κατασκευης.

 

Φαινεται οτι πολλοι απο εσας αλλα και τους νομοθετες , δεν γνωριζουν πως κατασκευαζεται ενα αυθαιρετο. Τα παντα γινονται στην ζουλα ,

υλικα μπορει να μεταφερονται νυχτα , οικοδομοι δουλευουν βραδια και το βασικοτερο δεν υπαρχουν τιμολογια η δελτια αποστολης που να αφορουν το εργο καθως κανεις

δεν θελει να υπαρχει οτιδηποτε γραπτο που να τον συνδεει με το αυθαιρετο λογω ποινικης διωξης αλλα και πιθανης κατασχεσης εξοπλισμου.

 

Επισης στο 99% δεν εχουν πληρωθει ενσημα.

 

Που σημαινει οτι στο 99% των περιπτωσεων ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βρεις ενα παραστατικο που να σχετιζεται με το αυθαιρετο για να υποστηριξεις την ΥΔηλωση ιδιοκτητη.

 

Το λαθος του νομου Δημητρη , και εδω φταιει αυτος ο ... (να μην χαρακτηριζω τωρα) τεως """"""""συναδελφος""""""""""" Σιφουνας ειναι οτι η ευθυνη το χρονου κατασκευης επρεπε να βαραινει αποκλειστικα τον ιδιοκτητη.

(Το ιδιο και το τι δηλωνεται. Γιατι να φταιει ο μηχανικος πχ αν ο ιδιοκτητης απο 4 κτιρια θελει να δηλωσει 2 ? ). Οταν με το καλο στα προγραμματα σπουδων προστεθουν και τα μαθηματα της καφεμαντειας , αστρολογιας κλπ τοτε ναι να βεβιαωνουμε εμεις τον χρονο κατασκευης.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.