Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

To E9 εφόσον είναι το πρώτο και δεν έχει αλλαγές, σαφώς και έχει ισχύ γιατί τότε δεν υπήρχε ο ν4014 άρα και δεν υπήρχε λόγος για ψευδή δήλωση χρόνου κατασκευής.

Αλλά πάλι, είναι κατά δήλωση του πελάτη, δεν είναι αποδεικτικό οπότε δεν αποκλείεται η περίπτωση λάθους. Πάντως κι εγώ τείνω να εμπιστεύομαι το Ε9.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και για περιπτωσεις αυθαιρεσιων εντος εγκεκριμενου ογκου, οπως φωταγωγοι που δεν κατασκευαστηκαν ποτε η αυθαιρεσιες εντος κοινοχρηστων χωρων (πχ κλασσικο ακριανο διαμερισμα μετατοπιζει την εισοδο "τρωγοντας" κοινοχρηστο διαδρομο)

Το δημοσια εγγραφα να χρησιμοποιηθουνε? Μην τρελαθουμε τελειως...

Σε τετοιες περιπτωσεις παιρνω ΥΔ και τεκμηριωνω στην ΤΕ μου την παλαιοτητα και τελειωνω εκει.

Αν θελουν ας μου βρουνε τροπο να αποδειξω την παλαιοτητα με αλλο τροπο, αλλιως δε θα το δηλωσω εγω οτι εγινε μετα το 2003 με το ετσι θελω...

Link to comment
Share on other sites

Tα ιδιωτικά έγγραφα βέβαιης χρονολογίας, βεβαιώνονται ως προς την ημερομηνία θεώρησής τους και όχι ως προς το περιεχόμενό τους.

Πχ μπορώ με άνεση να θεωρήσω σήμερα στο ΚΕΠ μία ΥΔ μου ότι είμαι ο Άρχων των Θάντερκατς και ότι το Άντρο των Αίλουρων είναι κατασκευασμένο προ του 55, οπότε δεν είναι αυθαίρετο.

Θα το θεωρήσουνε! Το μόνο βέβαιο σε αυτό το χαρτί θα είναι η ημερ που το πήγα (3/9/2012) ενώ το περιεχόμενο παραμένει αθεώρητο και ιδιωτικό (προφανώς δεν είμαι ο Lion-o...).

 

To ίδιο συμβαίνει και με το Ε9 το οποίο είναι ιδιωτικό έγγραφο το οποίο θεωρείται και όχι δημόσιο.

Δηλ. αν στο Ε9 του 2000 σημειώνεται κατοικία ως κτισμένη το 1970 το μόνο βέβαιο (από τη θεώρηση) είναι ότι η κατοικία υπάρχει πριν το 2000 και όχι το 1970...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικό είναι αυτό που λες. Το Ε9 επομένως θα αφορά κτίρια εκεί γύρω στο 1995 και μετά που βγήκε και θα πρέπει να είναι του ανάλογου έτους.

 

Γνωρίζετε εάν γίνεται αναζήτηση σε ΔΟΥ παλαιότερου Ε9 ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

nik

το Ε9 ως έντυπο και υποχρέωση των ιδιοκτητών καθιερώθηκε και υπάρχει από το 2005

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολουθώ την εξής τακτική....ψάχνω να βρω στοιχεία παλαιότητας εφόσον υπάρχουν...αν 'οχι και δεν μπορεί να αποδειχθεί με κανένα άλλο τρόπο ότι είναι πιο πρόσφατο από ότι λέει ο ιδιοκτήτης και εκτιμώ και εγώ τότε προχωράω τη δήλωση....πχ είχα μια περίπτωση που ένας πελάτης αγόρασε το οικόπεδο τ0 1979...το 1981 έφτιαξε μια ισόγεια οικοδομή...μου λέει βρες αεροφωτογραφίες θα φαίνεται....έψαξα και δεν υπήρχε καμιά αεροφωτογραφία της περιοχής το διάστημα 1982-1983...οπότε προχωρήσαμε με δήλωση του ιδιοκτήτη (τότε δεν είχε βγει και η απόφαση του ΣΤΕ)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ Ε9 πρωτοβγήκε το 1995.Από εκεί και μετά και με αποκορύφωμα το 2005 δίνανε χαριστικές και το διορθώνανε χωρίς πρόστιμα.Απλώς το 2005 είχε μια πιο σοβαρή χρήση και θεωρητικά έδωσε άφεση αμαρτιών σε λάθη που αναφερόταν σε προηγούμενα Ε9.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

....

...οπότε προχωρήσαμε με δήλωση του ιδιοκτήτη (τότε δεν είχε βγει και η απόφαση του ΣΤΕ)

Τώρα όμως που υπάρχει η απόφαση του ΣΤΕ είσαι σίγουρος ότι είναι έγκυρη η τακτοποίηση που είχες κάνει?

η οριστική υποβολή έχει ημερομηνία προ ΣΤΕ ή μετά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.