Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Thodoris...έλα ντε. Πάλι Ε9 ή ΔΕΗ αν τα δηλώνουν που μάλλον δύσκολο όμως. Πήγαινε με ΥΔ ιδιοκτήτη και την Οικοδομική άδεια. Αν και μπορεί να σου ζητήσουν και τιμολόγια υλικών γιατί το πατάρι ή ο Η/Χ είναι πρόσθετοι χώροι και κάπως θα κατασκευάσθηκαν, δεν είναι "αέρας" σαν την χρήση.

 

dimitris GM αν θέλει να κάνει ο άλλος την αλλαγή χρήσης σήμερα αλλά θέλει (με λαμογιά) να χρησιμοποιήσει την παλαιότητα της οικοδομικής άδειας.

Για αυτό συζητάμε.

 

Τέλος πάντων θα δω τι μπορώ να κάνω και ίσως πάω με ΥΔ ιδιοκτήτη και ας τον βγάλουν άκυρο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νικ

η αλλαγή χρήσης επρεπε να εχει συντελεστει στις 28/7/2011.

Το τι έγγραφα θα χρειαστεις ή θα Ζητήσεις

ειναι στην απόλυτη κριση σου

[και ευθυνη σου]

Παντως θα "επιβεβαιώσεις" την δήλωση του ιδιοκτήτη..

αρα πρέπει να εισαι σιγουρος πώς, τί και γιατι "επιβεβαιώνεις"

ετσι νομιζω εγω ....

καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

To E9 είναι μία λύση. Εάν δηλώνεται ο χώρος σαν κατοικία από πριν το 1983.

 

Να πω ένα σκεπτικό πάνω στο Ε9 και την πολυπόθητη παλαιότητα...

 

Εφόσον οι δηλώσεις για το Ε9 είναι ακόμη ανοιχτές από το σύστημα του υπ.οικ. ή και να έχουν κλείσει, μπορείς να κάνεις τροποποιητική δήλωση με 50€ πρόστιμο, δεν μπορεί κάποιος να δηλώσει το αυθαίρετό του όποτε θέλει και να δείξουμε εμείς ως αποδεικτικό παλαιότητας το δημόσιο έγγραφο (χαχαχα) Ε9 ?

 

Αφού κάνουν το λάθος να το θεωρούν "δημόσιο έγγραφο", γιατί να μην γίνεται το παραπάνω???

 

Τροφή για σκέψη και απόψεις...

Link to comment
Share on other sites

duth

καλημέρα,

θα πώ απλά πως δεν συμφωνώ με όσα λές.

διότι αυτό το διαμέρισμα εμφανίζεται για Πρώτη Φορά σε ένα εκπρόθεσμο Ε9... σήμερα, δλδ τον Αύγουστο του 2012...[και με καταβολή προστίμου εκπροθεσμου !!!!....]

Μέχρι τοτε ήταν ανυπαρκτο.. αφου ουτε ΔΕΗ ουτε νερο ούτε ΟΤΕ είχε, ούτε ενοίκια απεδιδε, ουτε δηλώνονταν "κενο" στο Ε2...

Εχεις ενα μαχητο -έως ανυπαρκτο- τεκμήριο, που θα καταρριφθεί σε οποιονδήποτε έλεγχο...

Η μεταβολή χρήσης δεν ειναι η τοποθέτηση ενος κρεβατιού ή μιας ντουλάπας σε έναν χώρο...

Είναι και η πραγματικη χρήση του, την οποία θα κληθείς να επιβεβαιώσεις....

Αν θεωρείς οτι "είδες" διαμέρισμα και οτι σου εξαρκεί η άνω δήλωση του Ε9 και οτι δεν έπρεπε να ζητήσεις τίποτε άλλο...αυτο θα "επιβεβαιώσεις"....

..εγω δεν θα το έκανα...και βεβαια θα παει αλλού...και βεβαια δεν θα παρω τα 500.....και δεν τα θελω βρ' αδελφέ...

καλή συνέχεια...

[και με προσοχή παιδιά...οκ?...]

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστεύω οτι τελικά θα το ψάξουν τόσο με την παλαιότητα....καλώς ή κακώς θα στείλουμε ότι θα στείλουμε,δεν θα ελεγχθεί ποτέ κ θα κλείσει η υπόθεση.

 

Μάγοι δεν είμαστε να ξέρουμε πότε έγιναν οι υπερβάσεις κ ακόμα και οι αεροφωτογραφίες δεν είναι πάντα αξιόπιστες.

 

Γενικά ο τρόπος προσέγγισης του νόμου σε αυτό το σκέλος είναι λάθος,καθώς όλα είναι ρευστά και δύσκολο εως απίθανο να αποδείξεις το οτιδήποτε.

 

Προσωπικά βάζω τους πελάτες να υπογράψουν στην Υ.Δ. οτι αναλαμβάνουν πλήρως την ευθύνη για τον προσδιορισμό της χρονολογίας κ οτι ουδεμία ευθύνη φέρω...

Link to comment
Share on other sites

duth

καλημέρα,

θα πώ απλά πως δεν συμφωνώ με όσα λές.

διότι αυτό το διαμέρισμα εμφανίζεται για Πρώτη Φορά σε ένα εκπρόθεσμο Ε9... σήμερα, δλδ τον Αύγουστο του 2012...[και με καταβολή προστίμου εκπροθεσμου !!!!....]

Μέχρι τοτε ήταν ανυπαρκτο.. αφου ουτε ΔΕΗ ουτε νερο ούτε ΟΤΕ είχε, ούτε ενοίκια απεδιδε, ουτε δηλώνονταν "κενο" στο Ε2...

Εχεις ενα μαχητο -έως ανυπαρκτο- τεκμήριο, που θα καταρριφθεί σε οποιονδήποτε έλεγχο...

Η μεταβολή χρήσης δεν ειναι η τοποθέτηση ενος κρεβατιού ή μιας ντουλάπας σε έναν χώρο...

Είναι και η πραγματικη χρήση του, την οποία θα κληθείς να επιβεβαιώσεις....

Αν θεωρείς οτι "είδες" διαμέρισμα και οτι σου εξαρκεί η άνω δήλωση του Ε9 και οτι δεν έπρεπε να ζητήσεις τίποτε άλλο...αυτο θα "επιβεβαιώσεις"....

..εγω δεν θα το έκανα...και βεβαια θα παει αλλού...και βεβαια δεν θα παρω τα 500.....και δεν τα θελω βρ' αδελφέ...

καλή συνέχεια...

[και με προσοχή παιδιά...οκ?...]

 

Ούτε εγώ συμφωνώ! :smile:

Απλά κάποιες φορές είναι ίσως το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που μπορείς να έχεις ... εάν τελικά δεν δεχτούν την ΥΔ ιδιοκτήτη, που θα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ κατ' εμέ.

 

Δημήτρη, ο έλεγχος που πρόκειται να γίνει, αν γίνει, θα σταματήσει στο εάν φαίνεται στο Ε9 και δεν θα προχωρήσει σε βάθος, του πότε δηλώθηκε, του τι δηλωνόταν μέχρι σήμερα κτλ.

 

Εγώ δεν θα κλιθώ να επιβεβαιώσω τίποτα! Ο ιδιοκτήτης μου έχει φέρει ένα Ε9 του 2010 πχ που φαίνεται κτήριο 80τμ. Τέλος!

 

Προσοχή γενικά!!!

 

Και επαναλαμβάνω, ΔΕΝ συμφωνώ, αλλά πίστεψέ με, κάποιες φορές είναι ίσως το μοναδικό που θα μπορέσουμε να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

...Και επαναλαμβάνω, ΔΕΝ συμφωνώ, αλλά πίστεψέ με, κάποιες φορές είναι ίσως το μοναδικό που θα μπορέσουμε να κάνουμε.

Συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

ε.....αυτό και αν δεν είναι η απόλυτη επιτυχία ενος φορουμ....

 

...να συμφωνούμε όλοι....διαφωνώντας.... :smile: :-)

 

να περνάτε όλοι καλά

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Έχω μία υπόθεση, μία μονοκατοικία με διάφορες αυθαιρεσίες. με οικοδομική άδεια 20-6-11. Στο ΤΕΕ που ρώτησα μου είπαν πως πλέον δεν δέχονται Υ.Δ. ιδιοκτητών. Τι μπορώ να κάνω? Αν δεν υπάρχουν άλλα έγγραφα (ένσημα ΙΚΑ,σύνδεση ΔΕΗ)...?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.