Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Συγνώμη αλλά ποιος είπε ότι δεν δέχονται δηλώσεις ιδιοκτητών????? Υπάρχει νόμος που να το λέει αυτό? ΦΕΚ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Xrusa

Εσύ είσαι βέβαιη ότι είχαν ολοκληρώσει το ΦΟ πριν την 28/7/11. Δεν αρκεί ξέρεις μόνο η ΥΔ του ιδιοκτήτη, αλλά και η ΤΕ του μηχανικού που θα την υποστηρίζει...

Ούτε ένα δελτίο αποστολής για τούβλα δεν έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά ποιος είπε ότι δεν δέχονται δηλώσεις ιδιοκτητών????? ....

 

Το είπε και το έγραψε το ΣΤΕ πριν μερικούς μήνες. Αν το ψάξεις θα το βρεις και εδώ.

 

 

Πέραν αυτού μια μικρή ενημέρωση για όσους δεν το ξέρουν.

Οι χάρτες του Γούγκλη μπορούν να δείχνουν και την εξελικτική πορεία στον χρόνο για την κάθε περιοχή.

Η Αττική που έκανα ένα πρόχειρο τσεκάρισμα από τώρα καλύπτει έως και το 2002 στο μεγαλύτερο της τμήμα.

Πιθανά σε κύκλο δυο ετών από σήμερα θα έχει καλυφτεί όλη η Ελλάδα με ημερομηνίες των πρώτων δορυφόρων που μας φωτογράφιζαν. Κάπου δεκαετία 60 έως και σήμερα.

Φυσικά όλα αυτά με βάση το αρχικό υπόβαθρο που είχαν. Πολλές φορές όμως επαρκεί για χοντράδες και υπογραφές ελαφρά την καρδία.

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν πελάτης μου , προέβηκα σε οριστική υποβολή τον Μάρτιο της δήλωσης (όταν ίσχυαν οι υπεύθυνες δηλώσεις του ιδιοκτήτη) γιατί ήθελε να το πουλήσει , είχε αγοράσει το αυθαίρετο ακίνητο από άλλον το 1997 και στο συμβόλαιο ανέφερε ότι το αυθαίρετο είχε ανεγερθεί το 1980 και χρησιμοποίησα αυτή την ημερομηνία. Ταυτόχρονα είχα κάνει αίτηση στον ΟΚΧΕ για αεροφωτογραφία την οποία παρέλαβα τον Ιούλιο και με ημερομηνία 1/1983 φαίνεται καθαρά ότι το οικόπεδο δεν έχει κτίσμα . Ποιος έχει την ευθύνη για την ψευδή δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Εάν εσύ έχεις στα χέρια σου το συμβόλαιο, που γράφει για την ύπαρξη αυθαιρέτου το 1980 και στο οποίο βασίστηκες, τότε πιστεύω ότι σαν μηχανικός δεν φέρεις ουδεμία ευθύνη.

 

ΣΙΓΟΥΡΑ η δήλωση, έτσι όπως είναι, θεωρείται άκυρη και μάλλον θα πρέπει να "ανοιχτεί", να διορθωθεί και να πληρωθεί το επιπλέον πρόστιμο.

 

Τώρα για το ποιός έχει την ευθύνη του "ψευδούς" (???) συμβολαίου... δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε δεν ισχυουν οι ΥΔ πλεον για αποδεικτικα παλαιοτητας?

Εγω οσο και να εψαξα για συγκεκριμενες περιπτωσεις, δε βρηκα Α/Φ που να αποδεικνυουν την παλαιοτητα.

Τι θα γινει δηλαδη, θα δηλωθει οτι εγινε μετα 2003?

Δε στεκει...

Link to comment
Share on other sites

Σε email που έστειλα στο ΥΠΕΚΑ ρωτώντας τι αποδεικτικά χρειάζονται για την παλαιότητα η απάντηση τους ήταν η εξής:

" Δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, ιδιωτικά έγγραφα βεβαίας χρονολογίας"

Link to comment
Share on other sites

Το Ε9 αποτελεί δημόσιο έγγραφο. Αποτελεί αποδεικτικό παλαιότητας? Θεωρητικά ναι γιατί αφού η εφορία σε φορολογεί επ αυτού σημαίνει ότι το αποδέχεται........

 

Ποια είναι η άποψή σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυθαίρετο υπόγειο που κατασκευάστηκε σε μονοκατοικία, η οποία έχει Οικοδομική Άδεια, τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό χρονολογίας;

Η αεροφωτογραφία δεν μπορεί να αποδείξει κάτι έτσι δεν είναι; Επίσης το υπόγειο δεν είναι δηλωμένο στο Ε9.

Link to comment
Share on other sites

arius Τιμολόγια υλικών, λογαριασμός ΔΕΗ.

 

michalisp Βάσει της Η'7 στα δημόσια έγγραφα παλαιότητας περιλαμβάνεται το έντυπο Ε9.

 

Και εγώ καταλήγω στο ότι όταν ο ιδιοκτήτης έχει δηλώσει στο Ε9 το αυθαίρετο του να αρκούμαι σε αυτό και να μην ψάχνω για αεροφωτογραφίες. Το κακό με το Ε9 βέβαια είναι ότι τα μέτρα που δηλώνονται σε αυτό είναι συνήθως διαφορετικά από αυτά της ρύθμισης. Για αυτό δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουμε.

 

Εγώ δεν έχω καταλάβει όταν λέμε να υπάρχει Ε9 εννούμε ότι σε ένα αυθαίρετο π.χ. του 1977 :

 

α) να υπάρχει έντυπο Ε9 του 1977 ?

β) σε πρόσφατο Ε9 να δηλώνεται το αυθαίρετο και σαν έτος κατασκευής να είναι το 1977 ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.