Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Η ερώτηση που θα πρέπει να απαντήσεις είναι : μπορεί να αποδειχθεί ότι είναι κατασκευή μετά το 2003 ? H απάντησή της είναι και η απάντηση στο ερώτημά σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να προχωρήσω το σκεπτικό του avgoust , δες τη γενικότερη εικόνα του και αν σου μοιάζει δύσκολο να πειστείς ότι η κατασκευή και τα υλικά είναι πριν του 2003 τότε άστο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

ο nik ρωτάει για τη δυνατότητα δήλωσης της αλλαγής χρήσης πρίν το 1983 και όχι για μετά το 1983 π.χ 1984 (τότε θα είχε νόημα η συμβουλή σας να αποδείξει ότι είναι τουλάχιστον πριν το 2003 -επειδή έχει το ίδιο ειδ πρόστιμο-είτε κτίστηκε το 1984 είτε το 2002 πχ)

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε ακόμα χειρότερα γιατί η εικόνα της κατασκευής πρέπει να φαίνεται ακόμα παλαιότερη.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτης έκλεισε από πάνω πέργκολα με πάνελ και θέλει να τακτοποιήσει το στέγαστρο. Επίσης θέλει να τακτοποιήσει πρόχειρη αποθήκη από λαμαρίνα (αρχικά ήταν στέγαστρο με οροφή από λαμαρίνα κ στη συνέχεια το έκλεισε από τα πλάγια κ έγινε η αποθήκη).

Κ για τα 2 μου είπε πως τα έχτισε πριν το καλοκαίρι του 2011, αλλά δεν μπορώ να μαι σίγουρος. Πολύ πιθανόν οι εργασίες να έγιναν το φθινόπωρο του 2011. Αποδεικτικά δεν υπάρχουν. Προσανατολίζομαι να πάω με ΥΔ του για την ημερομηνία κατασκευής τους. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο; Είναι θέματα που απασχολούν πολλούς συναδέλφους. Πολύς μπελάς αυτή η παλαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω είμαι σαφής. Η κατασκευή είναι προ του 1983. Υπάρχει οικοδομική άδεια του 1975. Τότε κτίστηκε το κτίριο και μαζί η αποθήκη φυσικά. Το πολύ πολύ να βρω και κάνα ΙΚΑ ή αεροφωτογραφία κ.τ.λ.

 

Όμως η παλαιότητα μίας χρήσης και όχι ενός χώρουπως αποδεικνύεται ?

 

Εγώ τώρα θέλω να κάνω τον χώρο κύριο αλλά προσπαθώ να βάλω παλαιότητα προ 1983 για να μειωθεί το πρόστιμο. Ο χώρος είναι αποδεδειγμένα χτισμένος προ του 1983. Αυτό αρκεί ?

 

Η Λεμπέση για την παλαιότητα αναφέρεται στο πότε ολοκληρώθηκε ο φέρων οργανισμός. Όμως μία χρήση δεν έχει σχέση με τον φέρον οργανισμό.

 

Εσείς θα προχωράγατε με μία απλή Υ.Δ. ιδιοκτήτη ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

....προφανώς αυτή η "υπογεια κατοικία" δεν εγινε απλά για "να γίνει" και να μένει κενή.....

κάποιος διέμενε, ειχε φως ,νερο, τηλεφωνο, ειχε ενοικια ...

αυτα ειναι στοιχεία περι της χρήσης...

Τωρα,

αν ο πελάτης λεει " το είχα απο το 1983 αλλά δεν το χρησιμοποιησα ποτέ μεχρι σήμερα"....

τότε για ποιά αλλαγή χρήσης μιλάμε???

προφανώς δεν υπαρχει.....

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.