Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

εγώ δεν έχω κανένα αποδεικτικό για το πατάρι. δηλαδή δεν μπορώ να το ρυθμίσω? αδικό βεβαια, γιατι με τον Ν3843/10 δήλωνε κανείς ότι ήθελε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ δεν έχω κανένα αποδεικτικό για το πατάρι. δηλαδή δεν μπορώ να το ρυθμίσω? αδικό βεβαια, γιατι με τον Ν3843/10 δήλωνε κανείς ότι ήθελε!

 

Ξαναδιάβασε την προηγούμενη απάντησή μου στο ερώτημά σου....

Link to comment
Share on other sites

O νομος ειναι ακομα σε ισχυ,ετσι δεν ειναι???? ή κανω λαθος???ακυρωσαν το νομο με την τεχνικη εκθεση του αποδεικτηκου παλαιοτητας ή εστω την παραγραφο αυτη ????βγηκε αποφαση τελικη απο το ΣΤΕ??

 

ΟΧΙ.....εκτος αν κατι μου διαφευγει.......γιατι να πω την αληθεια τις τελευταιες μερες κουραστηκα και δεν παρακολουθησα τις τελευταιες εξελιξεις.......

 

εμεις καταθεσαμε δηλωσεις συμφωνα με το νομο και ειμαστε συννομοι....τωρα αν καποιοι ειναι κουκουρουκου αλλο θεμα........πιστευω οτι θα βγει διευκρινηση ωστε μεχρι την ημερα που βγηκε η γνωματευση του ΣΤΕ ολα τα υποβαλλομενα ειναι ΚΑΛΩΣ ΥΠΟΒΑΛΛΟΜΕΝΑ αλλιως ας τα παρατησουμε και ας πουλησουμε μπανανες...
Link to comment
Share on other sites

O νομος ειναι ακομα σε ισχυ,ετσι δεν ειναι???? ή κανω λαθος???ακυρωσαν το νομο με την τεχνικη εκθεση του αποδεικτηκου παλαιοτητας ή εστω την παραγραφο αυτη ????βγηκε αποφαση τελικη απο το ΣΤΕ??

 

ΟΧΙ.....εκτος αν κατι μου διαφευγει.......γιατι να πω την αληθεια τις τελευταιες μερες κουραστηκα και δεν παρακολουθησα τις τελευταιες εξελιξεις.......

 

εμεις καταθεσαμε δηλωσεις συμφωνα με το νομο και ειμαστε συννομοι....τωρα αν καποιοι ειναι κουκουρουκου αλλο θεμα........πιστευω οτι θα βγει διευκρινηση ωστε μεχρι την ημερα που βγηκε η γνωματευση του ΣΤΕ ολα τα υποβαλλομενα ειναι ΚΑΛΩΣ ΥΠΟΒΑΛΛΟΜΕΝΑ αλλιως ας τα παρατησουμε και ας πουλησουμε μπανανες...

 

Από το ΣΤΕ δεν υπάρχει κανένα ακόμα νέο....

Όμως από τις συμπληρώσεις του 4014 (που έγραψα παραπάνω) ισχύει ότι, για όλα θέλουμε αποδεικτικό του χρόνου κατασκευής, ανεξάρτητα αν αιτούμαστε παλαιότητα.....

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το νόμο για όλα όσα υποβληθούν δηλώσεις 4014 χρειάζεται αποδεικτικό της χρονολογίας κατασκευής τους!

 

Συγκεκριμένα λέει:

 

(N4030/11 49§5 - Τροποποιήσεις 4014/2011) Η υπεύθυνη δήλωση συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης. Αν δεν υπάρχουν δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, που αποδεικνύουν το χρόνο ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης, αυτός μπορεί να αποδειχτεί και από ιδιωτικά έγγραφα βεβαίας χρονολογίας, κατά την έννοια του άρθρου 446 του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας, προ της 31.1.1983 (Ν4042/11 50§1) και εφόσον δεν υπάρχουν ούτε τέτοια έγγραφα και με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, η οποία πρέπει να συνοδεύεται από τεχνική έκθεση μηχανικού, η οποία υποστηρίζει το περιεχόμενο της υπεύθυνης δήλωσης.

δηλ. αν κατάλαβα καλά μπορώ να πάω με υ.δ.

 

Τι γίνεται όμως με το ΣτΕ και το υπεκα που έβγαλε μία ανακοίνωση ,ότι σέβεται το ΣτΕ και κλπ,κλπ....

Πρέπει για όλα πλεον να έχεις δημόσια έγγρφα ή αεροφωτογραφίες. Δηλαδή πατάρια και κλεισμένοι Η.Χ. ..φέξε μου και γλύστησα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγάλουν κάτι και γίνει νόμος ...βλέπουμε (αν βγάλουν). Μέχρι τότε εφαρμόζουμε όσα λένε οι νόμοι μέχρι σήμερα....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν βγάλουν κάτι και γίνει νόμος ...βλέπουμε (αν βγάλουν). Μέχρι τότε εφαρμόζουμε όσα λένε οι νόμοι μέχρι σήμερα....

 

σωστος.......

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Ιάσονα.....κινήσαι στο δικό μου πνεύμα. ΌΟΟΟΟΟΟΟΟΟταν γίνει κάτι νόμος θα το ακολουθήσουμε. Με τη λογική του ΣτΕ έχουν βγεί αποφάσεις για δάνεια με τις οποίες θα έπρεπε να αλλάξουν συμβάσεις δανείων κάτι που οι τράπεζες δεν έχουν κάνει!!!!!!!!!!(αυτό ήταν off topic) :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικα αν δεν υπαρχει αλλο εγγραφο, η δηλωαση του ιδιοκτητη μπορει να χρησιμοποιηθει για αποδειξη της παλαιοτητας?

 

Ναι, συνοδευόμενη από Τ.Ε μηχανικού που να την υποστηρίζει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.