Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στις Υποβαλλόμενες μέχρι 31/12/2011 αιτήσεις


Recommended Posts

Με βάση το Ν4014, το ΦΕΚ της 27-9-11 και το ΦΕΚ της 31-12-11 προκύπτει ότι ημερομηνία υποβολής θεωρείται η ημερ. αρχικής υποβολής και όχι του παραβόλου ή υπαγωγής. Όσες δηλώσεις υπεβλήθησαν εντός του 2011, ασχέτως πληρωμής και υπαγωγής πρέπει να πληρώσουν έως 31-1-12 την πρώτη δόση. ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.

 

Άσχετα με το τι λέει ο νόμος, εικάζω, ότι οι ακόμα πιο άσχετοι στο ΤΕΕ, αφού δεν έχουν τροποιήσει τις ημερομηνίες που βγάζει το σύστημα (πχ 1η δόση >> 22/12/2011), δεν έχουν κανένα προγραμματισμό φραγής των εκπρόθεσμων δηλώσεων, ούτε καν τοκισμού των εκπρόθεσμων πληρωμών.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ>

1. Πρέπει να πληρώσουν μέχρι 31-1-12

2. Και να μην πληρώσουν ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια η ημερομηνια αρχικης υποβολης ΔΕΝ θεωρειται δηλωση....δηλωση θεωρειται οταν πληρωσεις το παραβολο και μπεις σε προσωρινη υπαγωγη...τοτε εχεις μπει στο συστημα..

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το σύστημα, άλλο ο Νόμος. Τις προθεσμίες δεν τις αποφασίζει το ΤΕΕ, αλλά ο Νόμος. Το σύστημα πρέπει απλώς να τις υλοποιεί.

 

Διάβασε λίγο το ΦΕΚ 27-9-11, ακολούθησε το 4014 και καθόρισε τα περί ηλεκτρονικής υποβολής. Δες: πρώτη σελίδα (29749) αρ1, παρ1> Εξουσιοδοτημένος μηχανικός υποβάλλει ηλεκτρονικά την τυποποιημένη αίτηση υπαγωγής... Δες το ΦΕΚ 31-12-11 αρ4, παρ1β> ...για όλες τις υποβαλλόμενες μέχρι 31-12-11 αιτήσεις...

 

Είναι σαφέστατο από το Νόμο: Αρχική υποβολή μέχρι 31-12-11 με πληρωμένο παράβολο όποτε να ναι => πρώτη δόση 31-1-12.

Ασαφές είναι κατά πόσο το σύστημα μπορεί να φιλτράρει, να ακυρώσει, να φράξει, να βάλει προσαύξηση, να κόψει την έκπτωση, να κάνει το οτιδηποτε αφορά σε προθεσμίες. Προφανώς ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ !!!

 

Αυτό λέω...

Link to comment
Share on other sites

Ενα θα σας πω! κάνω αρχική υπαγωγή 23/1 πληρώνω το πρόστημο 24/1 σήμερα κάνω προσωρινή υπαγωγή και ως ημερομηνία 1ης δόσης μου δίνει 22/12/2011....!!!!

 

Τα συμπεράσματα δικά σας!

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Ενα θα σας πω! κάνω αρχική υπαγωγή 23/1 πληρώνω το πρόστημο 24/1 σήμερα κάνω προσωρινή υπαγωγή και ως ημερομηνία 1ης δόσης μου δίνει 22/12/2011....!!!!

 

Τα συμπεράσματα δικά σας!

Ακριβώς τα ίδια και σε μένα!!! Έλεος πια, ας το διορθώσουνε επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

Μετά και τις παραπάνω εύστοχες αναλύσεις των συναδέλφων νομίζω τα πράγματα απλοποιήθηκαν αρκετά.

Συνεχίζουμε να αρμέγουμε λαγούς και να κουρεύουμε χελώνες. :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

'Αρα: όσοι πλήρωσαςν παράβολο μέσα στο 2011 πρέπει να κάνουν προσωρινή υπαγωγή και πληρώσουν πρώτη δόση ή εφάπαξ καταβολή προστίμου μέχρι τις 31/1/2012.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Σε περίπτωση που βγαίνει μηδενικό το πρόστιμο με εφάπαξ καταβολή (η οποία εμφανίζεται και ανεξόφλητη) πρέπει να κάνω οριστική υπαγωγή μέχρι τις 31/1 ή θα έχω κάποιο πρόβλημα ?

Edited by achrysov
Link to comment
Share on other sites

Οριστική υπαγωγή δεν κάνουμε αν δε θέλει να μεταβιβάσει ο ιδιοκτήτης.Περιμένουμε τη β φάση και αν όλα τελειώσουν τότε οριστικοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.