Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμός Προστίμων Ανέγερσης και Διατήρησης για τακτοποίηση αυθαιρέτων.


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα θελα αν γνωρίζει κάποιος συνάδερφος να μου απαντήσει στο εξής:

Πελάτης μου, έχει πληρώσει το παράβολο και την πρώτη δόση, οπότε βρίσκεται σε προσωρινή υπαγωγή.

Μπορώ σε αυτή τη φάση, αφού έχει πληρώσει την πρώτη δόση δηλαδή, να εισάγω το ποσό παλαιότερων πληρωμένων προστίμων? Και αν ναι θα γίνει νέος υπολογισμός και θα αφαιρεθεί το ποσό των παλαιότερων προστίμων από τις τελευταλιες δόσεις, παρότι έχει πληρώσει την πρώτη δόση χωρίς να έχουν υπολογιστεί τα παλια πρόστιμα?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασέ το! :smile:

Πήγαινε στην καρτέλα που βάζεις τα παλαιότερα πρόστιμα και εάν το κουμπί είναι "ενεργό", τότε το πατάς και βάζεις τα σχετικά.

Μετά στην καρτέλα των οικονομικών, θα σου έχει "μειώσει" το ποσό των δόσεων.

 

ΥΓ: Εάν όχι, ίσως χρειάζεται να ξαναπατήσεις το "φακελάκι".

Link to comment
Share on other sites

Κατοικία 2 επιπέδων (υπόγειο, ισόγειο)

είχε υπαχθεί στον 3843 και είχε εξοφλήσει το πρόστιμο για υπερβάσεις και στα δύο επίπεδα (αποθήκη, Η/Χ κλπ)

 

Τώρα θέλει να δηλώσει ΒBQ, ξεμπάζωμα καθώς

και να απομονώσει το υπόγειο ως ανεξάρτητο σπίτι.

Εγώ δηλώνω λοιπές παραβάσεις

και τα μέτρα του Β.Χ. (του υπογείου).

 

Το πρόστιμο όμως που είχε πληρωθεί με τον 3843 αφορούσε και παρανομίες του πάνω επιπέδου (άρα διαφορετικής κατοικίας αφού απομονώνεται το υπόγειο από το ισόγειο ως ανεξάρτητη κατοικία).

 

Από το πρόστιμο που πληρώθηκε βάση του 3843

μπορώ να απομονώσω ό,τι αντιστοιχεί στο υπόγειο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις αυτό αλλά σκέφτηκα να δοκιμάσεις να βάλεις στον ν4014 όλες τις τακτοποιήσεις του ν3843,να αφαιρέσεις όλο το πρόστιμο του ν3843 και να δεις αν σε συμφέρει....

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρέπει να δηλώσεις ΟΛΑ όσα δήλωσες με τον 3843 και επιπροσθέτως τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες ολόκληρου του ακινήτου που δεν είχαν δηλωθεί. Βγαίνει το συνολικό πρόστιμο και το αρχικό παράβολο. Πληρώνεις το παράβολο. Στη συνέχεια κι αφού πας σε προσωρινή υπαγωγή, αφαιρείς τα ήδη καταβληθέντα με τον 3843 και ξαναστέλνεις τη δήλωση. Υπολογίζεται το υπόλοιπο πρόστιμο και εξοφλείται εφάπαξ ή σε δόσεις (ό,τι έχεις προεπιλέξει). Για να "χωριστούν" οι δύο χώροι (όπως λες, χρειάζεται συμβολαιογραφική πράξη στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και μπορεί!!!

Αλλά, η "εμπειρία" έχει δείξει πως όταν στον 3843 έχουμε υπόγειο, τότε στον 4014 το πρόστιμο είναι ευνοϊκότερο (όχι πάντα όμως).

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως να τον συμφέρει να δηλώσει μόνο ότι δεν είχε δηλώσει με τον ν3843....

 

Έτσι είχε ξεκινήσει (δηλαδή να μην ανοίξω φύλλο καταγραφής αλλά να συμπληρώσω μόνο λοιπές παραβάσεις)

αλλά σκέφτηκα να ανεβάσω και μια κάτοψη με την μορφή που έχει η ανεξάρτητη υπόγεια κατοικία

ώστε σε περίπτωση μεταβίβασής της να είναι ευκολότερα τα πράγματα.

Και λέω, αφού θέλω να ανεβάσω την κάτοψη

δεν ανοίγω και ένα φύλλο καταγραφής για το υπόγειο?..

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τώρα που γυρίζει!!! Που ξέρεις, μπορεί να ..."κερδίσεις"!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.