Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκοπή συνιδιοκτήτη από κεντρική θέρμανση


ΟΩΝ

Recommended Posts

tapam77

Στην περιπτωση μου δεν υπαρχει κανονισμός πολυκατοικίας. Εγγράφως δεν πρόκειται να ζητήσω τίποτε και από κανέναν, γιατί οι περισσότεροι όταν τους πας ένα χαρτί για υπογραφή έχουν την εντύπωση ότι θα υπογράψουν κάτι και εγώ δεν ξέρω τι, σε κοιτάνε με μισό μάτι και σε λένε ''άσε να το σκεφτώ, να το δούμε, κλπ''. Είχα δοκιμάσει πριν καποιους μήνους να τους βάλω να υπογράψουν την συναίνεση για το φυσικό αέριο και είχα τις παραπάνω αντιδράσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ε, τότε πήγαινε και βάλε ανεξάρτητη θέρμανση φυσικού αερίου χωρίς να ρωτήσεις κανέναν. Βάσει του νόμου έχεις το δικαίωμα, και απαλλάσσεσαι και από το 30%...

Link to comment
Share on other sites

τι να τσεκάρω δε κατάλαβα, την εμπειρία μου καταθέτω μετά από άπειρες ώρες αναζητήσεων, συζητήσεις με δικηγόρους, εταιρείες κοινοχρήστων κτλ τι νόημα έχει αυτό που λες

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικία του 1990 υπάρχει δισωλήνιο σύστημα κεντρικής θέρμανσης χωρίς κανονισμό.

 

Καλά τι σόι πολυκατοικία είναι αυτή του 90 που δεν έχει αυτονομία ούτε πίνακα κατανομής δαπανών;

Ολα αυτά ήταν σχεδόν κανόνας και υποχρεωτικά το 90.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν ισχύει στην περίπτωση κατά την οποία εσύ κάνεις πλήρη αποκοπή από το σύστημα θέρμανσης, δηλαδή εάν κόψεις και ταπώσεις τις σωληνώσεις. Σε αυτή την περίπτωση δε συμμετέχεις στο 30% ούτε σε κάποια άλλη δαπάνη που αφορά το κοινό λέβητα.

 

http://www.michanikos.gr/topic/26385-%ce%91%cf%80%ce%bf%ce%ba%ce%bf%cf%80%ce%ae-%cf%83%cf%85%ce%bd%ce%b9%ce%b4%ce%b9%ce%bf%ce%ba%cf%84%ce%ae%cf%84%ce%b7-%ce%b1%cf%80%cf%8c-%ce%ba%ce%b5%ce%bd%cf%84%cf%81%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%b8%ce%ad%cf%81%ce%bc%ce%b1%ce%bd%cf%83%ce%b7/page__view__findpost__p__391082

Link to comment
Share on other sites

δες το ΠΔ 1985 παράγραφος 3.3.1 και πες μου τη γνώμη σου, εγώ από αυτό που διαβάζω στο ΠΔ καταλαβαίνω ότι το πιθανότερο είναι αυτό που είπα να είναι σωστό, είμαι όμως ανοιχτός να το συζητήσουμε. Επίσης, καλό είναι να αναλύουμε αυτό που θέλουμε να πούμε ξεκάθαρα και να μην αφήνουμε τον άλλον να μαντεύει τι εννοούμε

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι φίλος θελει να κανει ακριβως το ιδιο πράγμα με τον cdisl

Περα του οτι χρειαζεται συναινεση κλπ χρειαζεται απ' οτι φανταζομαι μελετη θερμανσης για πολεοδομια και νεα κατανομη δαπανων ετσι;

 

Αν η πολυκατοικια ειναι παλια και δεν υπαρχει μελετη θερμανσης (κατω απο 300 τετραγωνικα και 1300 κυβικα δεν ηθελε προ του 2010 αν θυμαμαι καλα) τι γινεται; Κανουμε τις αλλαγες χωρίς να ενημερωσουμε πουθενα;

 

Με την καμιναδα της σομπας ; Εχουμε καποια υποχρεωση; Την σηκωνουμε ετσι απλα ή χρειαζεται καποια εγκριση (πχ μικρής κλιμακας)

 

ευχαριστω για το ενδιαφερον σας....

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Για την καμινάδα της σόμπας μπορεί να σου την πουν οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες....Αν ο φίλος σου είναι στον τελευταίο όροφο, δεν έχει πρόβλημα, κάνει ότι θέλει...Αν βρίσκεται σε πιο χαμηλό όροφο και θέλει να τη βγάλει εξωτερικά και να τη σηκώσει μέχρι το δώμα, θέλει τη συναίνεση των υπολοίπων...Εγώ θα τη βγάλω μέσα από την καμινάδα του τζακιού μου (δεν θα το ξανανάψω).

Το τι βλακείες έχω ακούσει από τους συνιδιοκτήτες για τη σόμπα και το μπουρί της δεν το φαντάζεστε....Θα παρει φωτιά η καμινάδα, έχουν καεί σπίτια απαυτές, θα ντουμανιάζει ο τόπος (λες και τα τζάκια των υπολοίπων βγάζουν σκέτο αέρα), θα κάνει επιστροφή καπνού από τις άλλες καμινάδες και θα μυρίζουν τα σπίτια μας, κοκ. Άντε τώρα να τους εξηγήσεις ότι η σόμπα πελλετ βγάζει λίγο καπνό στην έναυση καύσης και μετά σχεδόν τίποτα λόγω της τέλειας καύσης που κάνει.

Ο κόσμος είναι ανενημέρωτος και σου πετάει ότι μπαρούφα θες....Αν πεις ότι θα βγάλεις και την καμινάδα εξωτερικά, θα αρχίζουν να σου λένε ότι χαλάει η όψη της οικοδομής, ότι θα πέσει η καμινάδα στα κεφάλια μας, κοκ.

Με τον νεο ΝΟΚ, οι άδειες μικρής κλίμακας περιορίζονται σε λίγα πράγματα και πολλές εργασίες απλώς κοινοποιούνται στην υπηρεσία δόμησης κάθε Δήμου, μια δυο μέρες πριν να ξεκινήσουν, με μι απλή δήλωση του Ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα. Ετσι και αλλιως του είπα να παρει τη συναινεση γραπτως. Θα του πω να συμπεριλαμβανει και την καμιναδα μεσα. Δεν μενει σε τελευταιο οροφο.

Οποτε λες απλα κοινοποίηση στο δήμο απο τον ιδιοκτητη ...

 

Με τις μελετες; Εχεις ιδεα αν πρεπει να γινει ξανα μελετη θερμανσης και κατανομης δαπανων; Λογικά κατανομη δαπανων θα χρειαζεται σιγουρα. Θα πρεπει να αποδεσμευτει απο παγια θερμανσης κλπ... Με τη θερμανση; Φανταζομαι οτι εξαρταται απο το αν υπηρχει υποχρεωση να γίνει οταν βγηκε η οικοδομική άδεια;

 

Ευχαριστω και παλι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.