Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκοπή συνιδιοκτήτη από κεντρική θέρμανση


ΟΩΝ

Recommended Posts

Η πολυκατοικία (αδεια 2005)στην οποία μένω δεν χρησιμοποιεί την κεντρική θέρμανση εδώ και 3 χρόνια. θελω να εγκαταστησω αντλία θερμότητας. Χρειάζομαι συναίνεση;

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι σίγουρος οτι απαιτείται συναίνεση, παρόλα αυτα πρέπει να δεις τι λέει ο κανονισμός της πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συνδεθω χωρίς συναίνεση, αν ανάψει η θέρμανση θα πληρώνω αυτό που αντιστοιχεί στην ιδιοκτησία μου.Συναδερφος μου είπε ότι μετα απο 3 χρονια δεν ισχύει πλεον το καταστατικό όσον αφορά την θέρμανση διότι ειναι λόγω ανάγκης διαβίωσης, ισχύει κάτι τέτοιο;

Και σε τελική θα κουμπωσω κατευθείαν στον κολλεκτορα που ειναι έξω από το διαμέρισμα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να απο(?)συνδεθω χωρίς συναίνεση, αν ανάψει η θέρμανση θα πληρώνω αυτό που αντιστοιχεί στην ιδιοκτησία μου Αν το προβλέπει ο κανονισμός ναι δεν μπορείς να το αποφύγης .Συναδερφος μου είπε ότι μετα απο 3 χρονια δεν ισχύει πλεον το καταστατικό όσον αφορά την θέρμανση διότι ειναι λόγω ανάγκης διαβίωσης, ισχύει κάτι τέτοιο; Θα ισχύει αν έχει κάποιο έγκυρο-νόμιμο χαρτί που το τεκμηριώνει και γίνει αποδεκτό απο τη συνέλευση. 

Και σε τελική θα κουμπωσω κατευθείαν στον κολλεκτορα που ειναι έξω από το διαμέρισμα μου!!! Και μέχρι το κολλρκτέρ απο που θα περάσουν οι σωληνώσεις της Α/Θ ? Αναγκαστικά απο κάποιο κοινόχρηστο χώρο... θα σου δώσουν το οκ ?

 

Πολλά προβλήματα....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βγάζω άκρη πρεπει να ζεστανω και τα παιδιά μου ποιο δικαστήριο θα το αρνηθεί;βρίσκεται ακριβως ο κολλεκτορ στο τοίχο του σπιτιού μου.ωστόσο έστω και ελάχιστα θα περάσει απο κοινόχρηστο χώρο.ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :

 

σε πολ / κία 12διαμερισμάτων  με κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου  τα 8 διαμερίσματα θέλουν να αποκοπούν και να τοποθετήσουν ατομικούς λέβητες φυσικού αερίου.

Σύμφωνα με τη νομοθεσία για αποκοπή από δίκτυο υγρού καυσίμου απαιτείται το 50+1%.

Τι γίνεται όμως σ ΄ αυτή την περίπτωση που η αποκοπή πραγματοποιείται από "μη υγρό καύσιμο"  ;

Επίσης στην ίδια οικοδομή ,  ένα κατάστημα στο ισόγειο αποκόπηκε τελείως από τη θέρμανση δίχως την έγκριση των ενοίκων εδώ και 5 χρόνια . Πρέπει να πληρώσει το 30 % για αυτά τα 5 χρόνια ;

Link to comment
Share on other sites

Ο Ν. 3175/2003, προκειμένου να προωθήσει την χρήση φ. αερίου αναφέρει ότι μπορεί κάποιος να αποκοπεί από την κ. θέρμανση, ακόμα και αν δεν το προβλέπει ο κανονισμός συνιδιοκτησίας, έχοντας το 50+1% της Γ.Σ. συνιδιοκτητών, μόνο στην περίπτωση που θα γίνει από την εν λόγω ιδιοκτησία χρήση ατομικής θέρμανσης με φ. αέριο.

 

Η κρίση δική σας. Εγώ θεωρώ ότι μπορείς... αλλά είναι γκρίζα ζώνη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, θα ήθελα τα "φώτα" σας για το παρακάτω θέμα:

 

Σε πολυκατοικία 6 διαμερισμάτων, 2 έχουν αυτονομηθεί εδώ και 5 χρόνια με χρήση ατομικού λέβητα φυσικού αερίου. Επιπλέον, λόγω και της αποχώρησης τους ο κεντρικός καυστήρας δεν έχει λειτουργήσει για το ίδιο διάστημα. Έτσι επιθυμώ πλέον και εγώ να βάλω ατομικό λέβητα φυσικού αερίου όμως οι 2 ιδιοκτήτες που έχουν ήδη αποκοπεί δεν μου δίνουν την έγκρισή τους με αποτέλεσμα να έχω το 50%+1 των ψήφων των διαμερισμάτων που θερμαίνονται μέσω του κεντρικού καυστήρα αλλά όχι και το 50%+1 ιδιοκτητών. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να ξεπεράσω το συγκεκριμένο εμπόδιο;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

ο νομος ζηταει  πλειοψηφια "ψηφων"

 

οχι "ιδιοκτητων"

 

Λήψη απόφασης για μετατροπή σε φυσικό αέριο κεντρικής θέρμανσης

«Για την προώθηση της χρήσης του φυσικού αερίου σε κτίρια τα οποία περιλαμβάνουν περισσότερες της μίας οριζόντιες ιδιοκτησίες, οι αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων των συνιδιοκτητών, σχετικά με την αλλαγή καυσίμου σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης με υγρά καύσιμα και τη σύνδεση με το δίκτυο φυσικού αερίου, λαμβάνονται με πλειοψηφία του μισού αριθμού και μίας πλέον των ψήφων των συνιδιοκτητών, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής. Με την ίδια πλειοψηφία λαμβάνεται κάθε άλλη σχετική απόφαση για την υλοποίηση και ρύθμιση των παραπάνω αποφάσεων, όπως ενδεικτικά για την τροποποίηση ή αντικατάσταση των υφιστάμενων εγκαταστάσεων θέρμανσης, για την αλλαγή εξοπλισμού, για επεμβάσεις στις όψεις του κτιρίου, την όδευση σωληνώσεων και αγωγών, την τοποθέτηση καπναγωγών και καπνοδόχων και εν γένει για κάθε απαραίτητη μεταρρύθμιση, μεταβολή ή επέμβαση στους κοινόκτητους και κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου, λαμβανομένων υπόψη και των οριζομένων στην παρ. 2 του άρθρου 7 του Ν. 2364/ 1995 (ΦΕΚ 252 Α).»

Ν 3175/2003 / Α-207. Αξιοποίηση γεωθερμικού δυναμικού, τηλεθέρμανση, φυσικό αέριο, εγκαταστάσεις σε πρόσοψη κτιρίων κλπ . Άρθρο 30.

Λήψη απόφασης για αποσύνδεση από κεντρική θέρμανση

«Με την ίδια ως άνω πλειοψηφία δύναται να λαμβάνεται απόφαση για τη μόνιμη αποσύνδεση από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου με χρήση υγρών καυσίμων και τη σύνδεση με το δίκτυο φυσικού αερίου, όσων κυρίων μεμονωμένων ιδιοκτησιών προβαίνουν σε τοποθέτηση ανεξάρτητης μόνιμης εγκατάστασης θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής.»

Ν 3175/2003 / Α-207. Αξιοποίηση γεωθερμικού δυναμικού, τηλεθέρμανση, φυσικό αέριο, εγκαταστάσεις σε πρόσοψη κτιρίων κλπ. Άρθρο 30.

 

[ανεξαρτητα απο το παραπανω....αυτοι οι "δυο"   πώς εχουν βαλει φυσικο αεριο?]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απόκριση. Το συγκεκριμένο το έχω δει, απλά δεν έδωσα εγώ σωστά την πλήρη εικόνα του θέματος στο αρχικό μου ποστ.

Η πολυκατοικία μου είναι μια "ομορφιά".Είμαστε χωρισμένοι σε 2 "στρατόπεδα", το καθένα από τρία διαμερίσματα. Στο σύνολο των ψήφων "η δικιά μου πλευρά" έχει 49% και οι "άλλοι" 51% και είμαστε στα δικαστήρια (για λόγους που αφορούν καταπάτηση της κοινόχρηστης περιουσίας βλ. έχτισαν την ταράτσα και έκαναν τα σπίτια μεζονέτες, κάνουν συνελεύσεις και παίρνουν αποφάσεις χωρίς να μας καλέσουν κάνοντας χρήση του 51% που έχουν κτλ κτλ).

Από τους "άλλους" οι 2 έχουν προχωρήσει στο ατομικό αέριο ερήμην μου όπως είχα πει στο αρχικό μου ποστ. Το αποτέλεσμα είναι κάθε αίτημα μου να αυτονομηθώ να κόβεται με ψήφους 51 έναντι 49 και κάθε αίτημα μου για μετατροπή του κεντρικού καυστήρα πετρελαίου σε φυσικού αερίου να κόβεται με την ψήφο του 3ου διαμερίσματος της άλλης ομάδας και έτσι να είμαστε 3 διαμερίσματα όμηροι των "κυρίων" αυτών...

 

Καμιά ιδέα?

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.