Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκοπή συνιδιοκτήτη από κεντρική θέρμανση


ΟΩΝ

Recommended Posts

δλδ το 51% εχει παρει αποφαση  και εχει συμφωνησει  να "αποκοπει"  και ηδη χρησιμοποιει φυσικο αεριο...

Η κεντρικη θερμανση δεν λειτουργει....

αλλα δεν συναινει να αποκοπει το αλλο 49%???

 

θα κανεις αυτο που θα σου πει ο δικηγορος σου...

και μαλλον θα σου πει να προχωρησεις και εσυ...

 

τα υπολοιπα...στα Δικαστηρια...

 

ο κοσμος εχει αποτρελλαθει...μα εντελως...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς... Η κατάσταση είναι για γέλια (ή για κλάματα εάν είσαι μέσα και το ζεις...)

Το θέμα είναι ότι όλοι οι εγκαταστάτες στους οποιους απευθύνθηκα αλλά και η τηλεφωνική εξυπηρέτηση της εταιρείας αερίου μου εχουν πει ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα απολύτως.

Για το λόγο αυτό είπα να το ποστάρω εδώ μπας και κάποιος από εσάς έχει μια ανάλογη "όμορφη εμπειρία" είτε σαν πολίτης είτε σαν επαγγελματίας και μπορέσει να με κατευθύνει. Λόγω και της αναμονής του νέου μέλους της οικογενείας πρέπει οπωσδήποτε να αποκτήσω επιτέλους θέρμανση η κατάσταση έχει φτάσει πλέον στο απροχώρητο.Ακόμα και την περίπτωση να το κάνω αυθαίρετα έχω σκεφτεί αλλά δεν ξέρω ποιες μπορούν να είναι οι επιπτώσεις...

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δικαστικώς. Διαφορετικά δεν θα καταλάβουν ποτέ. Βέβαια πάρε εκτός από δικηγόρο και τεχνικό σύμβουλο - πραγματογνώμονα και οπλίσου με υπομονή. Μέχρι τότε δες την πιο οικονομική λύση για θέρμανση που είναι τα κλιματιστικά (με "κακή" ποιότητα θέρμανσης όμως).

Τον κεντρικό λέβητα που υπάρχει γιατί δεν τον χρησιμοποιείς ?

Link to comment
Share on other sites

Δικαστικώς. Διαφορετικά δεν θα καταλάβουν ποτέ. Βέβαια πάρε εκτός από δικηγόρο και τεχνικό σύμβουλο - πραγματογνώμονα και οπλίσου με υπομονή. Μέχρι τότε δες την πιο οικονομική λύση για θέρμανση που είναι τα κλιματιστικά (με "κακή" ποιότητα θέρμανσης όμως).

Τον κεντρικό λέβητα που υπάρχει γιατί δεν τον χρησιμοποιείς ?

Κλιματιστικά χρησιμοποιώ τόσο καιρό (5 χρόνια) αλλά όπως αναφέρεις και εσύ η θέρμανση δεν επαρκεί πλέον λόγω και του μικρού που έρχεται...

Τον κεντρικό λέβητα δεν τον χρησιμοποιούμε γιατί α) δεν υπάρχουν χιλιοστά και αρνούνται οι υπόλοιποι να πληρώσουν για να βγουν β) η διαχειρίστρια έχει αποκλείσει την είσοδο στο λεβητοστάσιο και το γ) και κυριότερο λόγω των δικαστικών διαφορών αλλά και της γαιδουριάς των ανθρώπων τα μισά διαμερίσματα δεν πληρώνουν κοινόχρηστα εδώ και πολύ καιρό - φαντάσου ότι χωρίς πετρέλαιο τα κοινόχρηστα είναι περίπου 50 ευρώ το δίμηνο αλλά και πάλι η πολυκατοικία τουλάχιστον τους μισούς μήνες του χρόνου δεν έχει ρεύμα (το πληρώνουν το χειμώνα που νυχτώνει νωρίς, το αφήνουν να κοπεί τον Απρίλη και το ξαναπληρώνουν (κάνοντας διακανονισμό εννοείται) τον Νοέμβρη (αυτή την στιγμή σαν πολυκατοικία χρωστάμε 2χιλ μόνο στην ΔΕΗ...).

Η αλήθεια είναι ότι στην τελευταία συνέλευση , την 3η που ζήτησα με αίτημα αυτονόμησης, ειπώθηκε ότι εαν αναλάβω την αμοιβή για τον εκ νέου υπολογισμό των χιλιοστών δέχονται "επειδή είναι καλοί" να γυρίσουμε την κεντρική σε αερίου αλλά εσυ με βάση τα οσα περιέγραψα θα το έκανες στην θέση μου;; Εγώ πάντως δεν είμαι διατεθειμένος να το κάνω και για αυτό σταμάτησα και εγώ να πληρώνω κοινόχρηστα και ψάχνω να βρω μια λύση παρακάμπτοντάς τους...

Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιοστά υπάρχουν στην εκδοθείσα άδεια. Τα έχει ο διαχειριστής. Διαφορετικά πήγαινε στην πολεοδομία που υπάγεσαι και ζήτα τον πίνακα Κατανομή Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης (που έχει σφραγιστεί από Μηχανολόγο)

Τώρα αν δεν πληρώνουν ούτε τα κοινόχρηστά τους ..... έχεις μπλέξει. Οπότε υπομονή και δικαστήρια (ή αλλαγή κατοικίας...)

Link to comment
Share on other sites

Μονο καλο δικηγόρο χρειάζεσαι τιποτε αλλο.. Έκτο αν παρεις ανάποδες και αλλάξεις σπίτι που κακά τα ψεματα θα ηταν η καλύτερη λύση (αφήνω στην άκρη οικονομικά κτλ θέματα)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιοστά υπάρχουν στην εκδοθείσα άδεια. Τα έχει ο διαχειριστής. Διαφορετικά πήγαινε στην πολεοδομία που υπάγεσαι και ζήτα τον πίνακα Κατανομή Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης (που έχει σφραγιστεί από Μηχανολόγο)

Τώρα αν δεν πληρώνουν ούτε τα κοινόχρηστά τους ..... έχεις μπλέξει. Οπότε υπομονή και δικαστήρια (ή αλλαγή κατοικίας...)

Δυστυχώς η αλλαγή κατοικίας δεν παίζει (ιδιοκτήτης γαρ και με αγορά την εποχή της μεγάλης φούσκας). Και πες ότι πάω στο ενοίκιο, το δικό μου ποιος θα το νοικιάσει με τετοιο θέμα...

Όσο για τα χιλιοστά δεν υπάρχουν για τους εξής λόγους:

α) τα 2 διαμερίσματα που έχουν ήδη αυτονομηθεί έχουν μηδενίσει από μόνα τους τα χιλιοστά τους

β) είμαστε στα δικαστήρια γιατί τα 2 διαμερίσματα του ρετιρέ έγιναν "μεζονέτες" (απλά ωραία και ελληνικά) και έχουν τα χιλιοστά των νόμιμων διαμερισμάτων...Το ρετιρέ των 150 τμ έχει 165 χιλ στην θέρμανση και το ακριβώς από κάτω διαμέρισμα (που είναι το δικό μου) των 85τμ του δευτέρου έχει 162 αν σου λεει κάτι αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΠΑ για να τοποθετήσει τους 2 μετρητές φ. αερίου βασίστηκε σε κάποιο πρακτικό γενικής συνέλευσης που της δόθηκε. Για κοίταξε τι γράφει το πρακτικό αυτό. Αν π.χ. γράφει ότι οποιοδήποτε διαμέρισμα μπορεί πλεόν να αποκοπεί από την κ. θέρμανση πετρελαίου (και να αλλάξουν οι συντελεστές κατανομής δαπανών σύμφωνα με το ΦΕΚ 631/85) και να βάλει ατομικό λέβητα αερίου, τότε ίσως ένα αντίγραφο αυτού να το δεχθεί η ΕΠΑ. Αν όμως γράφει για αποσύνδεση ονομαστικά των δύο μόνο διαμερισμάτων (το πιθανότερο) τότε μαλλον η ΕΠΑ θα δημιουργησει πρόβλημα και δεν θα προχωρήσει στη νέα σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η μόνη λύση είναι δια της δικαστικής οδού. Επισημαίνω όμως για μια ακόμα φορά ότι για να έχεις ελπίδες να κερδίσεις τη δίκη πρέπει να έχεις (και σαν μάρτυρα) Τεχνικό Σύμβουλο Μηχανικό γνώστη των σχετικών θεμάτων. Δεν θέλεις μόνο καλό δικηγόρο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.