Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκοπή συνιδιοκτήτη από κεντρική θέρμανση


ΟΩΝ

Recommended Posts

@iraklis55

Ξεκινώ απ' το τέλος: Οχι δεν μπορεί να τοποθετηθεί λέβητας και δεξαμενή στο μπαλκόνι. Μπορεί ο λέβητας <25 KW εντός οικίας, η δε δεξαμενή σε αυτόνομο χώρο ο οποίος θα φαίνεται ως βοηθητικός (πχ κλειστός Ημιυπαίθριος)

Αποκοπή: Απαιτείται ομοφωνία. Γνώμη μου είναι ότι υπάρχει ασάφεια σε περίπτωση που πραγματοποιηθεί, τι ακριβώς παράβαση είναι. Εχω καταλήξει ότι δεν είναι πολεοδομική αλλά αστικού δικαίου (δηλ ότι η παράβαση είναι ότι ο ένοικος δεν πληρώνει την συμμετοχή που του αναλογεί στα κοινόχρηστα).

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που κάποιος θέλει να φύγει απ'την κεντρική θέρμανση και να πάει σε ατομική πετρελαίου πόσο είναι το ποσοστό των υπολοίπων ιδιοκτητών της οικοδομής που πρέπει να συμφωνήσουν? και αν τελικά συμφωνηθεί απ'την οικοδομή... μπορεί να τοποθετήσει το λέβητα και τη δεξαμενή στο μπαλκόνι?

 

Το απαιτούμενο ποσοστό είναι στο 60% των συνιδιοκτητών (εκτός και αν ορίζεται διαφορετικά στο κανονισμό του κτηρίου), αλλά θα το πετύχεις ?

Το λέβητα μπορείς να τον βάλεις στο μπαλκόνι (μέχρι 30-35 KW) αλλα η δεξαμενή στο μπαλκόνι απαγορεύται δια ''ροπάλου'' !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και πλήρης ομοφωνία των υπολοίπων ιδιοκτητών να υπάρχει για την αποκοπή, το λεβητοστάσιο με τη δεξαμενή στο μπαλκόνι απαγορεύεται, οπότε εκθέτει μηχανικό και ιδιοκτήτη σε οποιονδήποτε μπορεί να κάνει καταγγελία. Εάν το διαμέρισμα είναι στον τελευταίο όροφο, δεν ξέρω κατά πόσο επιτρέπεται η δημιουργία λεβητοστασίου στο δώμα (λαμβάνοντας μέριμνα ώστε να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις, η πυρασφάλεια κτλ). 'Ισως κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος να μπορεί να μας πει τη γνώμη του πάνω σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το απαιτούμενο ποσοστό είναι στο 60% των συνιδιοκτητών (εκτός και αν ορίζεται διαφορετικά στο κανονισμό του κτηρίου), αλλά θα το πετύχεις ?

Το λέβητα μπορείς να τον βάλεις στο μπαλκόνι (μέχρι 30-35 KW) αλλα η δεξαμενή στο μπαλκόνι απαγορεύται δια ''ροπάλου'' !!!!!!!!!!

Συνάδελφε, μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις από που προκύπτουν τα ανωτέρω τόσο για το ποσοστό 60%, όσο και γιά την τοποθέτηση?

(διότι πχ ο κτιριοδομικός γιά λέβητα >45 KW θέλει λεβητοστάσιο, γιά λέβητα 45<.. <25 ιδιαίτερο χώρο και έως 25 KW μπορεί να τοποθετηθεί εντός οικίας άρθρο 27 παρ. 2.4.1.1 και 2.4.2.8.).

Edited by anton64
Link to comment
Share on other sites

Κτιριοδομικός http://www.domiki.gr/kpn/text_3st/0_2.htm

γγγ. Απαγορεύεται η αποθήκευση υγρών καυσίμων σε διαδρόμους, εισόδους, κλιμακοστάσια και κάτω από αυτά, κατοικούμενους ορόφους, χώρους εργασίας και εργαστήρια, καθώς και όπου, κατά την κρίση των αρμόδιων αρχών, είναι ενδεχόμενο να δημιουργηθεί συγκέντρωση ατόμων σε περίπτωση έκρηξης πυρκαϊάς.

Link to comment
Share on other sites

Κτιριοδομικός http://www.domiki.gr...ext_3st/0_2.htm

γγγ. Απαγορεύεται η αποθήκευση υγρών καυσίμων σε διαδρόμους, εισόδους, κλιμακοστάσια και κάτω από αυτά, κατοικούμενους ορόφους, χώρους εργασίας και εργαστήρια, καθώς και όπου, κατά την κρίση των αρμόδιων αρχών, είναι ενδεχόμενο να δημιουργηθεί συγκέντρωση ατόμων σε περίπτωση έκρηξης πυρκαϊάς.

Στη συνέχεια όμως υπάρχει η

εεε. Για εγκαταστάσεις όπου η συνολική θερμική ισχύς είναι κάτω των 25 KW και οι λέβητες μπορούν να τοποθετηθούν σε κατάλληλη θέση και μέσα στις κατοικίες, η αποθήκευση καυσίμου πρέπει να γίνεται σε ξεχωριστό χώρο, εκτός του χώρου παραμονής προσώπων και λαμβάνονται όλα τα από τον κατασκευαστή ενδεικνυόμενα μέτρα για την ασφάλεια της λειτουργίας της όλης εγκατάστασης. Επίσης, λαμβάνονται τα προβλεπόμενα μέτρα πυροπροστασίας στο χώρο αποθήκευσης του καυσίμου.

η οποία γιά τους λέβητες <25 KW θέτει ειδική διάταξη. Βάσει αυτής θα μπορούσε δεξαμενή να βρίσκεται σε χώρο χαρακτηρισμένο ως αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις την δεξαμενή σε χώρο χαρακτηρισμένο ως αποθήκη αλλά πρέπει η δεξαμενή να έχει κάποιες προδιαγραφές, κάποια όρια από τους τοίχους και να έχει και στεγανολεκάνη από σκυρόδεμα η οποία να μπορεί να δεχτεί όλο το πετρέλαιο της δεξαμενής σε περίπτωση διαρροής. Σε υφιστάμενο κτήριο θα σου φάει πολύ ωφέλιμο χώρο.

 

Ίσως πρέπει να ρωτήσουμε έναν αρχιτέκτονα ή Π/Μ αν η ένοια του "χώρου" περιλαμβάνει μόνο κλειστούς χώρους ή και το μπαλκόνι.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μένω σε μια οικοδομή 31 διαμερίσματα και την περσινή χειμερινή περίοδο είχαμε΄τα γνωστά προβλήματα με τη θέρμανση με λέβητα πετρελαίου(δεν πληρώνουν τα κοινόχρηστα) με αποτέλεσμα κάποιες περιόδους να μη έχουμε θέρμανση . Παράλληλα με τη αύξηση της τιμής του πετρελαίου αποφάσισα το καλοκαίρι να αποδεσμευτώ από τη κεντρική αυτόνομη θέρμανση από την οικοδομή και να τοποθετήσω αντλία θερμότητας για την θέρμανση του διαμερίσματος και να ζεσταίνω το σπίτι 24 ώρες το 24ωρο. Το Νοέμβριο που ανάψανε το λέβητα αποφάσισε οικοδομή με συνέλευση να δουλεύει 10 ώρες την ημέρα ο λέβητας . Επίσης το καταστατικό της οικοδομής γράφει ότι ''η θέρμανση πετρελαίου στη οικοδομή είναι υποχρεωτική από όλους'' και ο διαχειριστής μου είπε ότι γι'αυτό το λόγο θα πληρώνεις κανονικά το 30%.

 

Εγώ φυσικά δεν θέλω να πληρώνω 30% για τους παρακάτω λόγους:

 

1. Έχω πλέον μόνιμο σύστημα θέρμανσης μέσω των σωμάτων και θερμαίνω το διαμέρισμα μου 24 ώρες το 24ωρο ενώ η οικοδομή 10 ώρες με αποτέλεσμα να τις ώρες που τα όμορα διαμερίσματα δεν θερμαίνονται, να έχω απώλειες προς αυτά.

 

2. Οι σωλήνες τις κεντρικής θέρμανσης δεν περνάνε μέσα από το διαμέρισμα μου, αλλά από το διάδρομο της οικοδομής, οπότε δεν ωφελούμε από την θερμότητα αυτή.

 

3. Το καταστατικό δεν γράφει τι πρέπει να γίνει εάν το πετρέλαιο φθάσει στην τιμή των 1.30€/λτ (το οποίο είναι αδιανόητα ακριβό πλέον για θέρμανση) και θέλουν κάποια διαμερίσματα να θερμανθούν επειδή ενδεχομένως να μην έχουν οικονομικό πρόβλημα.

 

4. Είναι σαν να επιδοτώ την θέρμανση αυτών που δεν πληρώνουν κοινόχρηστα και το ανάβουν κανονικά

 

Οπότε για ποιο λόγο είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε 30% αυτοί που θερμαινόμαστε αποδεδειγμένα με εναλλακτικό τρόπο από την στιγμή που δεν αποκομίζουμε 30% της θερμότητας αυτής αλλά δίνουμε και στα όμορα διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα με τη αύξηση της τιμής του πετρελαίου αποφάσισα το καλοκαίρι να αποδεσμευτώ από τη κεντρική αυτόνομη θέρμανση από την οικοδομή και να τοποθετήσω αντλία θερμότητας για την θέρμανση του διαμερίσματος και να ζεσταίνω το σπίτι 24 ώρες το 24ωρο. Το Νοέμβριο που ανάψανε το λέβητα αποφάσισε οικοδομή με συνέλευση να δουλεύει 10 ώρες την ημέρα ο λέβητας . Επίσης το καταστατικό της οικοδομής γράφει ότι ''η θέρμανση πετρελαίου στη οικοδομή είναι υποχρεωτική από όλους'' και ο διαχειριστής μου είπε ότι γι'αυτό το λόγο θα πληρώνεις κανονικά το 30%.

 

Εγώ φυσικά δεν θέλω να πληρώνω 30% για τους παρακάτω λόγους:

 

Με ποιο τρόπο αποδεσμεύτηκες απο την κεντρική θέρμανση?

 

Αν εννοείς ότι έβαλες αντλία θερμότητας για να ζεστάνεις όλο το διαμέρισμα, αλλά ταυτόχρονα τα κολερκτέρ των υποδαπέδιων σωλήνων είναι συνδεδεμένα στις κεντρικές σωλήνες, δεν έχεις αποσυνδεθεί απ’ αυτή.

Οπότε σύμφωνα με το καταστατικό της πολυκατοικίας (υποθέτω), οφείλεις να πληρώνεις το πάγιο που σου αντιστοιχεί, σύμφωνα με τη μελέτη κατανομής δαπανών (πάλι υποθέτω)

Αλλά και πάλι, αν έχεις αποσυνδεθεί απο τις κεντρικές σωλήνες, απ’ ότι γνωρίζω, αυτό επιτρέπεται (αν δεν με απατά η μνήμη μου) μόνο σε 2 περιπτώσεις :

1) Να περνάει δίκτυο φυσικού αερίου στο δρόμο της πολυκατοικίας σας, οπότε μπορείς να βάλεις αυτόνομο λέβητα φ. αερίου στο μπαλκόνι σου και να υπάρχει απόφαση γενικής συνέλευσης που να σου επιτρέπει να κάνεις κάτι τέτοιο και

 

2) Να υπάρχει άρθρο στο καταστατικό της πολυκατοικίας που να προβλέπει κάτι τέτοιο (μάλλον απίθανο), δηλαδή ότι μπορεί κάποιο διαμέρισμα να αποσυνδεθεί απο τις κεντρικές σωλήνες και να λειτουργεί με εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης

 

Αν δεν πληρείται μια απο τις 2 περιπτώσεις, είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις το 30% της θέρμανσης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

popart,ειναι θεμα αστικου δικαιου που μονο με νομοθετικη ρυθμιση η ομοφωνια μπορει να αλλαξει.Δεν παιζει ρολο η λογικη.Η πας στο δικαστηριο με τα επιχειρηματα σου η πρεπει να πετυχεις αλλαγη του καταστατικου.Θυμαμαι παλιοτερα που ορισμενοι κανονισμοι δεν επετρεπαν κατοικιδια,αυτο με νομο αλλαξε και επιτρεπονται εως 2 ανα διαμερισμα,ανεξαρτητα απο το τι γραφει ο κανονισμος.Παντως με την πολιτικη που εχουν για το φυσικο αεριο ισως να προβουν σε καποια νομοθετικη ρυθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.