Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα για ενεργειακη επιθεωρηση


katrmp

Recommended Posts

Το θέμα που βάζετε οι περισσότεροι (σχεδόν όλοι) είναι οτι δεν χρειάζεται άλλο λογισμικό εκτός του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Όπως δεν χρειάζεται πρόγραμμα αμοιβών αφού τα υπολογίζεις με εξελάκια. Το ίδιο ίσχυε παλιά για τη θερμομόνωση. Τέλος δεν χρειάζεται αποστασιόμετρο laser για αποτύπωση διαμερίσματος, αφού μπορείς να μετράς με την κορδέλα...

 

Το μοναδικο σημιεο που θα διαφωνησω μαζι σου

Δε μετανιωσα δευτερολεπτο τα 180€ του laser που εδωσα, μπροστα στο χρονο που εξοικονομησα στις αποτυπωσεις...

Και αντε με την κορδελα μετρας εσωτερικα.

Τις αποστασεις απο τα απεναντι κτισματα πως τις μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Τις αποστασεις απο τα απεναντι κτισματα πως τις μετρας?

 

Εγω απο το πιλοτικό πρόγραμμα του κτηματολογίου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γινεται κι αυτο...

Ομως και παλι με το laser εξοικονομεις πολυ χρονο.

Ειδικα στις αποτυπωσεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι αν και δεν είμαι νέος μηχανικός, είμαι νέος στο θέμα ΠΕΑ, ΜΕΑ κλπ, δηλαδη τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι. Αυτό που δεν κατάλαβα μέσα από τις συζητήσεις είναι αν πέραν από τους υπολογισμούς, οι οποίοι γίνονται στα εξελάκια, υπάρχει και η δυνατότητα καθορισμού ενεργειακής κλάσης και η αξιολόγηση σεναρίων αναβάθμισης, ή αυτά χρειάζονται οποσδήποτε κάποιο πρόγραμμα, είτε ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ή οποιοδήποτε άλλο?

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως δε με συγκινεί η ιδέα να κάνω τριγωνομετρία για να βρίσκω γωνίες, οπότε αυτό που κάνω πάντα είναι το εξής:

βάζω το κέλυφος με τα ανοίγματά του σε (αγοραστό) πρόγραμμα, στη συνέχεια εισάγω τα U και μου βγάζει xml με τοίχους, ανοίγματα, προσανατολισμούς και σκιάσεις.

για τα Η/Μ έχω κάνει ένα δικό excel (για να βγάζω β.α. λέβητα, εσωτερικών μονάδων, υπερδιαστασιολογήσεις κλπ)

όσο για τα μισάωρα, και εγώ θα συμφωνήσω με Inzaghi, ένα 4ωρο το θέλω στο νερό, για να περάσω κελύφη, σκιάσεις, Η/Μ, να βάλω στοιχεία στο ΥΠΕΚΑ, να τυπώσω κλπ κλπ

 

σημαντικότατη λεπτομέρεια: χρησιμοποιώ πρόγραμμα νόμιμα αγορασμένο, όχι όμως από εμένα  :mrgreen:

 

(υ.γ. σβήστε τα αυτά για τα μισάωρα, θα μπει κανείς και θα μας λέει ότι χρεώνουμε 150€ για μισή ώρα δουλειάς, χαχαχαχαχα)

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως δε με συγκινεί η ιδέα να κάνω τριγωνομετρία για να βρίσκω γωνίες, οπότε αυτό που κάνω πάντα είναι το εξής:

βάζω το κέλυφος με τα ανοίγματά του σε (αγοραστό) πρόγραμμα, ......... και μου βγάζει xml με τοίχους, ανοίγματα, προσανατολισμούς και σκιάσεις.

 

Μια απο απο τα ίδια συνάδελφε

 

Δεν είμαι fan της τριγωνομετρίας, μου γυρίζουν τα α.......α  να υπολογίζω για 5-6 τοίχους, 25-30 sena, cosa, taga, κλπ. για προσανατολισμούς και σκιάσεις, αυτά είναι για μαθηματικούς οχι για μηχανικούς

Να έχεις να υπολογίσεις 1-2-3 γωνίες σε κάποιους υπολογισμούς ναι να το κάνω .... αλλα όχι παραπάνω

 

Όσο για το κομμάτι με τα Η/Μ, σε 10 λεπτά τα ξεπετάω ... (ανάλογα την περίπτωση)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους...

 

Ψάχνοντας για κάποιο πρόγραμμα που πραγματικά να κερδίζεις χρόνο κατάληξα στο AUTOKENAK της ART CAD....

Πραγματικά μπροστά από οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα στην αγορά, καί με μικρό(τερο) συγκριτικά κόστος...

Είναι όπως θα το σχεδιάζε κάποιος από μας αν είχε τις γνώσεις προγραμματισμού....

Και με καταπληκτικό customer care...

 

Εύγε...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.