Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι κάνουμε άν έχουμε λάθος τοπογραφικό στην άδεια;


Recommended Posts

συναδελφοι εχω και εγω περιπτωση σε εκτος σχεδιου οπου το τοπογραφικο της αδειας λεει εμβαδον 4100 τ.μ. και με την αποτυπωση την δικη μου βγαινει 3600 τ.μ. (παντα κανω αποτυπωση για να γνωριζω την πραγματικοτητα).

georgegaleos λες οτι σου απαντησαν οτι δεν εχουμε υποχρεωση να ελεγξουμε την αδεια και το τοπογραφικο ως προς την ορθοτητα τους.

γιατι ομως διαχωριζουν τα εντος και εκτος σχεδιου? αυτο ισχυε στο 4014 νομιζω. τωρα στο 4178 δεν υπαρχει διαφορα ως προς την υποχρεωση συνταξης νεου τοπογραφικου. εφοσον υπαρχει οικοδομικη αδεια τοτε δεν χρειαζεται νεο τοπογραφικο. σωστα?

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου ειπε οτι στα εντος σχεδιου ανεβαζουμε το τοπογραφικο της αδειας. Δεν κανουμε δικο μας δεν εξεταζουμε την ορθοτητα του τοπογραφικου αδειας.

 

Στα εκτος κανουμε τοπογραφικο εξαρτημενο.

 

Αυτα μου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω. Απλα μετεφερα τι μου ειπαν.... και εννοειται οταν το ζητησα και γραπτα ... mail...ουτε συζητηση... τετοθα εντολη εχουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας συναδελφοι

 

Εχουμε καταληξει σε καποιο συμπερασμα σχετικα με το τοπογραφικο εκτος οικισμου?

Εαν ειναι λαθος στην Ο.Α πως το αντιμετοπιζουμε?

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά σου είναι πολύ γενικό. Για να απαντηθεί δώσε αναλυτικές λεπτομέρειες.

Ευχαριστως!

 

Εχουμε λοιπον τοπογραφικο Ο.Α του 2005 το οποιο δειχνει το οικοπεδο εντος της περιμετρικης ζωνης πραγμα που ειναι λαθος.

 

ο τοπογραφος αναφερει οτι το ολο οικοπεδο 4 στρ. χωριζεται σε 2 τμηματα

 

τμημα Α εντος περ. 2 στρ αρτιο και οικοδομησιμο

τμημα Β εκτος περ 2 στρ, μη αρτιο κ οικοδομησμο

 

Δεν  μπορω να καταλαβω τον λογο που το εκανε αλλα ετσι ακριβως αναφερει το τοπογραφικο της Ο.Α

 

Μετα απο την μετρηση μου ανακαλυψα οτι το οικοπεδο ειναι ολοκληρο εκτος περιμετρικης!

 

Επισης το συμβολαιο του πελατη μου που συνταχθηκε μετα την Ο.Α αναφερει οριζοντια ιδιοκτησια και ποσοστα που αντιστοιχουν σε 1506 τ.μ (απο τα 4 συνολικα) για τον πελατη μου (καμια σχεση δλδ με την Ο.Α)

 

Αρκετα μπερδεμενη υποθεση

 

Τι θα εκανες στη θεση μου?

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από το αρχικό τοπογραφικό.

Αν το γήπεδο (και όχι οικόπεδο) έχει επιφάνεια τουλάχιστον 2.000 τ.μ εντός ζώνης 500 μ και προυπήρχε του 1977 τότε ήταν άρτιο κατά παρέκκλιση και οικοδομήσιμο λόγω ζώνης, όπως επίσης θα μπορούσε να ήταν και άρτιο στον κανόνα λόγω επιφάνειας 4.000 τ.μ (ως προυφιστάμενο του 2003 ή χαρακτηρισμένο ως άρτιο κατά παρέκκλιση μετά το νόμο του 2003). Επομένως θα μπορούσε να γράψει στη δήλωση, άρτιο  και οικοδομήσιμο και επιπλέον εντός ζώνης 500 μ κατά το τάδε εμβαδόν και όρια.

Έρχεσαι σήμερα και κάνεις εσύ αποτύπωση και λες ότι το γήπεδο είναι εκτός ζώνης 500 μ. από τα περιμετρικά όρια του προ 23 οικισμού. 

Με τους σημερινούς όρους δόμησης της περιοχής, το γήπεδο των 4.000 τ.μ δεν είναι άρτιο? 

Αλλά ακόμη και αν σε ενδιέφερε να δεις αν είναι εντός της ζώνης, με ποιο τρόπο το εξέτασες?

Πήρες το σκαρίφημα του οικισμού, βρήκες τις ιδιοκτησίες, πήρες σημεία και μέτρησες αποστάσεις?

Έκανες αίτηση στην αρμόδια ΥΔΟΜ για επιβεβαίωση μέσω αυτοψίας της?

 

Αυτό που λες με τα ποσοστά δεν το κατάλαβα. Η οικοδομή έχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών με βάση ποια σχέδια?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.