Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι κάνουμε άν έχουμε λάθος τοπογραφικό στην άδεια;


Recommended Posts

Εγώ θα έκανα νέο τοπογραφικό και θα έβαζα και το παλιό της αδείας...

 

 

υ.γ. Συμπλήρωσε την ειδικότητα που χάθηκε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

 

δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό  topic αλλά έχω την εξής περίπτωση:

 

Σε οικ.άδεια για ισόγειο που εκδόθηκε το 2014 και γίνονται εργασίες, όλα έβαιναν καλώς μέχρι που ο γέιτονας "θυμήθηκε" ότι έχουμε μπει στο οικόπεδό του 1,00μ., δηλ.10,00μ2 και αρχίζει να δημιουργεί πρόβλημα (το οικόπεδό του γείτονα είναι αδόμητο). Ο ιδιοκτήτης προκειμένου να κατευνάσει τα πνεύματα σκέφτεται να υποχωρήσει και να του παραχωρήσει 50εκ (δηλ.5,00μ2). Αυτό δεν επηρεάζει την αρτιότητα, επιτρ.κάλυψη, επιτρ.δόμηση αλλά τις πλάγιες αποστάσεις. Πρέπει να κάνω αναθεώρηση αδείας για το τοπογραφικο και τις πλάγιες αποστάσεις;;

 

ΥΓ: Ο ελεγκτής δόμησης έχει έρθει για τον αρχικό έλεγχο και τα βρήκε όλα σωστά. Ομως αν του παραχωρήσει τα 5,00μ2, σε επόμενο έλεγχο δεν θα τηρούνται οι πλάγιες αποστάσεις.

Edited by eleni_civil
Link to comment
Share on other sites

μάλλον ενημέρωση φακέλου μου μοιάζει και όχι αναθεώρηση εφόσον οι αποκλίσεις δεν παραβιάζουν την επιτρεπόμενη κάλυψη και δόμηση,  ΣΟ και τις υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου  (με απόκλιση  > 2%  10 εκ. για το κτίσμα και 20 εκ. για τις αποστάσεις του γηπέδου - οικοπέδου)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα τη γνώμη σας σε μία περίπτωση που μου έτυχε.

Διαμέρισμα σε πολυκατοικία του '75 έχει μια κεραμοσκεπή στο βατό δώμα-εξώστη, για το οποίο έχουν επιβληθεί πρόστιμα και θα τακτοποιήσω με τον Ν.4178. Πρόσεξα όμως ότι στα σχέδια της αδείας υπάρχει διαφορετική διαρρύθμιση. Δεν είναι υποχρεωμένος ο ιδιοκτήτης να το δηλώσει, αλλά σε ενδεχόμενη αγοραπωλησία θέλει να έχει τη σωστή κάτοψη, οπότε μου ζήτησε να τα δηλώσω. Κατά την αποτύπωση διαπίστωσα πως το οικόπεδο δεν έχει ορθογώνιο σχήμα, αλλά τραπέζιο, ώστε το διαμέρισμα στην μία πλευρά να είναι μεγαλύτερο κατά 1 μ. περίπου (κάλυψη οικοπέδου 100%).

Τί κάνω με την αποτύπωση? Ακόμα κι αν ρυθμίσω μόνο την κεραμοσκεπή, δεν θα μπορώ να δώσω βεβαίωση, αφού υπάρχει διαφορά, την οποία ελέγχω. Μιλάμε για 12-13 διαμερίσματα...

Κάποια συμβουλή? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η χορήγηση βεβαίωσης σου δίνει κάποιες αποκλίσεις μέχρι 2% και μέγιστο τα 20% σε σχέση με τις εγκεκριμένες διαστάσεις του διαμερίσματος και 2% μέχρι 8 τ.μ όσο αφορά την επιφάνεια. 

Στη δική σου περίπτωση δες μήπως υπάγεσαι στο ιστ κατηγορία 3

Link to comment
Share on other sites

Η χορήγηση βεβαίωσης σου δίνει κάποιες αποκλίσεις μέχρι 2% και μέγιστο τα 20% σε σχέση με τις εγκεκριμένες διαστάσεις του διαμερίσματος και 2% μέχρι 8 τ.μ όσο αφορά την επιφάνεια. 

Στη δική σου περίπτωση δες μήπως υπάγεσαι στο ιστ κατηγορία 3

Ευχαριστώ, αλλά σε μήκος πλευράς 8.75μ. έχω υπέρβαση 0.95μ., δηλ. 10% περίπου [(αποδεκτή απόκλιση μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκατοστά) των διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας)]

οπότε δεν με καλύπτει η βεβαίωση, ούτε η κατηγορία 3-ιστ [Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας,έως 5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού 2%],

Συναίνεση για ο,τιδήποτε από 13 ιδιοκτήτες είναι δύσκολο να πάρω. Άσε που ο ένας είχε κάνει την καταγγελία για την κεραμοσκεπή 10 χρόνια πριν.

Edited by nicki
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε άδεια του 1970 έχουν δείξει λάθος τοπογραφικό με σκοπό μάλλον να αποκτήσει οικοδομησιμότητα το οικόπεδο λόγω οξειας γωνίας των πλευρών που τέμνουν την ρυμοτομική γραμμη. Εχουν δείξει δηλαδή τεθλασμένες τις πλευρές αυτές ώστε να τέμνουν κάθετα την ρυμοτομική γραμμή.  Σήμερα στην τακτοποίηση πως αντιμετωπίζω την συγεκριμμένη άδεια ? 

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωσή σου ...


Ίδιο θέμα είχα κι εγώ. Το είχα στείλει στην ΔΟΚΚ με mail.


 


Με πήραν τηλέφωνο (από το νούμερο 210-6915265), ούτε λόγος για γραπτή απάντηση. Τόσο "1,2,3,5,8, ..." !!!


 


Τι μου είπαν:


 


"Εφόσον το οικόπεδο (με τις λανθασμένες διαστάσεις στην άδεια) είναι εντός σχεδίου δεν ασχολούμαστε με το τοπογραφικό. Δεν έχουμε το δικαίωμα να ελέγξουμε άδεια που είναι διοικητική πράξη"


 


Εγώ είχα και μετακίνηση του ακινήτου. Τι είπαν:


 


"Εφόσον η μετακίνηση της ιδιοκτησίας είναι σε νόμιμη θέση συγκρινόμενο με τους σημερινούς όρους δόμησης και το λάθος τοπογραφικό de facto σωστό (?!) το πρόστιμο είναι 500€ και τίποτα άλλο.


 


Τώρα αναφορικά με το τοπογραφικό .... όταν γίνει η η δικαιοπραξία κάνουμε νέο τοπογραφικό (νέα καταμέτρηση .. τόσα τετραγωνικά) που επισυνάπτεται στα λοιπά έγγραφα της συμβολαιογράφου. Δεν ενημερώνουμε ούτε πολεοδομίες, ΥΔΟΜ κλτ τίποτα."


Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Σημερινή απάντηση του HELP DESK  μου έδωσε περίπου το ίδιο νόημα. Ότι δεν υπάρχει στον νομο πρόβλεψη για κάτι τέτοιο,οπότε δεν ελέγχουμε το τοπογραφικό, ούτε μπορουμε να θεωρήσουμε την περίπτωση χωρίς άδεια, αφού αυτή δεν έχει ανακληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.