Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία αποθήκης κάτω από σκάλα


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω χώρος που βρίσκεται κάτω από εξωτερική σκάλα έχει κλειστεί και έχει επεκταθεί η αποθήκη που ε'οδη υπήρχε μέσα στην κατοικία υπολογίζεται με αναλυτικό το πρόστιμι ή μήπως θεωρείται υπέρβαση δό ησης? Ευχαρηστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το ότι γράφω μετά από καιρό ερώτημα ως προς τον υπολογισμό προστίμου για αυθαιρεσίες ήδη μου προκαλεί μια συγκίνηση, ας προχωρήσω όμως στο ερώτημά μου..

 

Κάτω από το  κλιμακοστάσιο διώροφης οικοδομής έχει δημιουργηθεί αποθηκευτικός χώρος ο οποίος ως οροφή έχει την κάτω παρειά της υπερκείμενης σκάλας με αποτέλεσμα το ελεύθερο ύψος εσωτερικά να ξεκινά από 2,00μ και να καταλήγει στο 1,20μ.

Συνάδερφος είπε στον ιδιοκτήτη ότι αυτός ο χώρος δεν χρειάζεται να τακτοποιηθεί παρόλο που δεν αποτυπώνεται στα εγκεκριμένα και ο ιδιοκτήτης μου δήλωσε ότι τον διαμόρφωσε αυθαίρετα μόνος του.

 

Δύο οι ερωτήσεις μου λοιπόν,

 

1. Αυτός ο χώρος χρήζει ρύθμισης? Θεωρώ πως ναι αλλά θα ήθελα και μια επιβεβαίωση.

2. Επειδή υπάρχουν και άλλες μικροαυθαιρεσίες στην ιδιοκτησία, συμφέρει να υπολογίσω το πρόστιμο με ΥΔΒΧ (λόγω ύψους) παρά με αναλυτικό. Βλέπετε κάποιο πρόβλημα σε αυτή την αντιμετώπιση ή κολλάμε σε κάποια διάταξη περί μη προσβάσιμων χώρων λόγω ιδιαίτερα χαμηλού ύψους?

 

Ευχαριστώ!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1α] ναι.....χρειαζεται.... αν επικοινωνει με το διαμερισμα "απο μεσα" με κανα "πορτακι" ως συνηθως

 

 1β] οχι,   αν εχει ξεχωριστη εισοδο και δεν επικοινωνει με το διαμερισμα.

εσυ δινεις βεβαιωση για το διαμερισμα

ουτε ξερεις τι γινεται κατω απο την σκαλα...

υγ

τι θα γινει αυριο με την ταυτοτητα κτιριου....ειναι ετερον...

 

 

2. δξ...περιμενεις τον...." νεογεννητο..."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Δημήτρη, ο διαμορφωμένος αυτός χώρος είναι στο ισόγειο και η πρόσβαση (η πόρτα του) είναι στον ακάλυπτο.

Παράλληλα τακτοποιούνται και άλλες αυθαιρεσίες του ακαλύπτου με συναίνεση άπαντων παρακαλώ!

 

Την βάζουμε ως ΥΔΒΧ για να συψηφιστεί με τα υπόλοιπα ή ρίχνουμε καμπάνα 500ρικου με αναλυτικό? Μάλλον το πρώτο αλλά περιμένω και άλλες γνώμες.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό το αποθηκάκι είναι απαραίτητο να ρυθμιστεί ως ΥΔΒΧ.

Δες και τις πλάγιες αποστάσεις.

ΥΚ δεν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από το  κλιμακοστάσιο διώροφης οικοδομής έχει δημιουργηθεί αποθηκευτικός χώρος ο οποίος ως οροφή έχει την κάτω παρειά της υπερκείμενης σκάλας με αποτέλεσμα το ελεύθερο ύψος εσωτερικά να ξεκινά από 2,00μ και να καταλήγει στο 1,20μ.

Πρόκειται για εσωτερική ή εξωτερική σκάλα? Η σκάλα πως εμφανίζεται στην άδεια? Ελεύθερη στον αέρα ή να "πατά" στο δάπεδο-έδαφος?

 

Το κτήριο βρίσκεται σε σχέδιο πόλης ή οικισμό? Γιατί αν πρόκειται για εξωτερική σκάλα σε οικισμό του 85, τότε δεν χρειάζεται τακτοποίηση.

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι οτι αφού δεν δημιουργείται "χώρος" λόγο έλλειψης ύψους δεν χρήζει τακτοποίησης.

Αν δηλαδή είχε φτιάξει ένα πατάρι πάνω από το μπάνιο με ύψος 1,20μ θα το τακτοποιούσατε? Αν είχε ένα σκλυλόσπιτο στον κήπο ύψους 1,60μ θα το τακτοποιούσατε? Αν κάτω από μπαζωμένη βεράντα υπήρχε εσοχή με πορτάκι για την φύλαξη των ξύλων?

 

Το όριο του χώρου δίνεται από τον κτιριοδομικό. Αν δεν υφίσταται, δεν υπάρχει χώρος.

 

Αν πάλι ένας τέτοιος χώρος χρησιμοποιείται για λεβητοστάσιο (κάτι που συχνά βλέπουμε), τότε το πράγμα αλλάζει, γιατί υπάρχει εγκατάσταση χρήσης σε μη ενδεδειγμένο χώρο.

 

Και πάλι, αυτή είναι η άποψή μου.

 

 

 1β] οχι,   αν εχει ξεχωριστη εισοδο και δεν επικοινωνει με το διαμερισμα.

εσυ δινεις βεβαιωση για το διαμερισμα

Dimitri, δεν αναφέρθηκε σε οριζόντια ιδιοκτησία, αλλά σε διώροφη οικοδομή. Οπότε, πιθανόν να χρειάζεται βεβαίωση για το σύνολο του κτηρίου.

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Επικοδομητικές οι παρατηρήσεις σου dada.

 

Ως προς τα ερωτήματα,

- Το κλιμακοστάσιο είναι εσωτερικό και είναι το κλασσικό κλιμακοστάσιο του '75 που οδηγεί στους ορόφους του κτιρίου.

- Το κτίριο βρίσκεται εντός σχεδίου.

- Στις τομές εμφανίζεται η εξωτερική τοχοποιία που φτάνει έως το έδαφος και προφανώς δεν φαίνεται ο χώρος της αποθήκης. Ομοίως και στη κάτοψη.

- Αυθαίρετα έγινε καθαίρεση της εξωτερικής τοιχοποιίας, ανοίχτηκε πόρτα και ουσιαστικά ο χώρος που χρησιμοποιείται ως αποθήκη είναι η "κουφάλα" κάτω από τη σκάλα.

- Η χρήση του χώρου είναι αποθήκη. Δεν υπάρχει εγκατεστημένος ΗΜ εξοπλισμός (πχ λέβητας)

O προς ρύθμιση χώρος βρίσκεται στο ισόγειο με μοναδική είσοδο από τον ακάλυπτο.

 

Όντως οι οριζόντιες ιδιοκτησίες δεν έχουν αυθαιρεσίες αλλά υπάρχουν κάποια θεματάκια στον ακάλυπτο που οι ιδιοκτήτες θέλουν να τα ρυθμίσουν (στέγαστρο, δεύτερη ισόγεια αποθήκη σε άλλο σημείο κτλ) απλά για τη νομιμότητα του κτιρίου τους. Συναίνεση υπάρχει. (και νιώθω ότι κάποιος μου κάνει φάρσα, έχω συναίνεση, έχω ιδιοκτήτες που οικιοθελώς τακτοποιούν κοινόχρηστα κτλ...)

 

Ένα πρόχειρο σκαρίφημα που ίσως βοηθά βρίσκεται εδώ.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.