Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριστικό άνοιγμα αμοιβών επαγγέλματος μηχανικού


ace7

Recommended Posts

Πρέπει και να κάνουμε κάτι. Ρίξτε καμια ιδέα.

 

Μία ιδέα είναι να καταργηθεί το ΤΣΜΕΔΕ και να μεταφερθούμε όλοι στο ΙΚΑ από πλευράς εισφορών .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, για να δώσουμε μία προσφορά έχουμε και λέμε:

 

1. Υπολογίζεις την νόμιμη αμοιβή και επ' αυτής έχεις κρατήσεις το 5% (ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ),

ας πούμε για παράδειγμα 10.000 η νόμιμη Χ 5%= 500€,

 

2. Θα κόψεις μία απόδειξη 300 € και επ' αυτής έχεις κρατήσεις το 33% (ΦΠΑ & ΦΕΜ),

άρα 300 Χ 33%= 100€,

 

3. Βλέπεις πόσο θέλεις για σένα ή όπως λένε πολύ συνάδερφοι .......αξιολογείς την δουλειά σου.........

για παράδειγμα 650€ και

 

4. Προσθέτεις τα ανωτέρω: 500+100+650= 1.250€ και βρίσκεις την προσφορά!!!!!!!

 

Αυτή δεν είναι ή και μικρότερη απ' αυτήν, η τιμή που δίνουν αρκετοί για τα αυθαίρετα;

 

 

Εγώ προσωπικά διαφωνώ με τον παραπάνω τρόπο υπολογισμού,

όμως όταν έρχεται πελάτης σου και σου λέει ότι βρήκε με 1.000 €

όταν εσύ τα υπολογίζεις 3.500€ (για παράδειγμα), τότε τι κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

2. Θα κόψεις μία απόδειξη 300 € και επ' αυτής έχεις κρατήσεις το 33% (ΦΠΑ & ΦΕΜ),

άρα 300 Χ 33%= 100€,

 

3. Βλέπεις πόσο θέλεις για σένα ή όπως λένε πολύ συνάδερφοι .......αξιολογείς την δουλειά σου.........

για παράδειγμα 650€ και

 

Βασικά όσα θέλεις για σένα καθαρά, πρέπει να είναι το καθαρό ποσό της απόδειξης για να μην φοροδιαφεύγεις (λέμε τώρα)...

Link to comment
Share on other sites

όμως όταν έρχεται πελάτης σου και σου λέει ότι βρήκε με 1.000 €

όταν εσύ τα υπολογίζεις 3.500€ (για παράδειγμα), τότε τι κάνεις;

 

Αυτό νομίζω λέγεται ελέυθερη αγορά. Ρώτα κάποιον που εργάζεται σε αυτήν (π.χ. πληροφορικάριο, webά κλπ)

Όσο για το άν ο φτηνός είναι και κακός , ίσα ίσα, έκει ή θα δώσει σκουπίδια υπογεγραμμένα (οπότε εκτός από τον πελάτη τον τιμωρεί και το πειθαρχικό του ΤΕΕ (αντί να κοιτάει τις αμοιβές, ας κοιτάξει τις καταγγελίες), ή απλά θα είσαι ακριβός.

 

Καλη μας τύχη εφεξής. Σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά κατά κει πάει. Εισφορές επί συμφωνηθέντων αμοιβών, μια ετήσια εισφορά στο ΤΕΕ και τέρμα.

 

Όσο για το ΤΣΜΕΔΕ, αν μαζευτούμε αρκετοί στα κεντρικά (όχι μόνο από την Αθήνα αλλά και από την περιφέρεια) και τους πούμε ότι δεν πληρώνουμε ή αδυνατούμε να πληρώσουμε τι θα γίνει ?

 

Μάλλον καμιά ρύθμιση θα γίνει, θα πληρώνουμε όσο μπορεί ο καθένας το μήνα και θα συνεχίζουμε κανονικά να δουλεύουμε (αν υπάρχουν δουλειές βεβαία). Εγώ πάντως δεν πρόκειται να πλήρωσω τα "κουρεμένα" ομόλογά τους.

Καλήμερα μας

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το άν ο φτηνός είναι και κακός , ίσα ίσα, έκει ή θα δώσει σκουπίδια υπογεγραμμένα (οπότε εκτός από τον πελάτη τον τιμωρεί και το πειθαρχικό του ΤΕΕ (αντί να κοιτάει τις αμοιβές, ας κοιτάξει τις καταγγελίες), ή απλά θα είσαι ακριβός.

 

Υπάρχει όμως και η περίπτωση αυτά που θα υπογράψει να μην είναι σκουπίδια .Τότε τι κάνεις σε αυτήν την περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όμως και η περίπτωση αυτά που θα υπογράψει να μην είναι σκουπίδια .Τότε τι κάνεις σε αυτήν την περίπτωση ?

 

Αυτο που είπα πριν. Τότε εισαι/είμαι/είναι ακριβός. Δηλαδή εκεί προσφέρεις/ω/ει ποιότητα, υποστήριξη, δημόσιες σχέσεις, μαρκετινγκ, σκέφτεσαι πώς να επεκτείνεις τους ορίζοντές σου με σεμινάρια, πραγματική γνώση, κλπ για να δίνεις το κάτι παραπάνω, Κοινοί κανόνες που ξεφεύγουν από το "Εμπειρία = έτη από κτίσεως πτυχίου / Μηχανικός = Στανταρ κοστολόγηση / 1 Πτυχίο/Δίπλωμα αρκεί να υπογράφω διαστημόπλοια μετά από 35 έτη επειδή θα είμαι 35ετίας

Link to comment
Share on other sites

@georgor Δεν είναι ελεύθερη αγορά αυτό. Ελεύθερη είναι, οταν δε χρειάζεται να πληρώνω τον κάθε νταβατζή, που μπαστακώνεται πάνω από το κεφάλι μου με κάποιο νόμο και δε μου προσφέρει τίποτα σε αντάλλαγμα. Γιατί να πληρώνουν όσοι είναι τεχνολογικής εκπαίδευσης εισφορές σε ταμείο που δεν είναι δικό τους; Γιατί να πληρώνω εγώ το ΕΜΠ; Το ήξερες οτι το ΦΕΜ (ο προκαταβλητέος φόρος) ξεκίνησε ως κάτι έκτακτο και τώρα παγιώθηκε; Έτσι και τα πράσινα τέλη. Έτσι και η έκτακτη εισφορά στους φορολογούμενους. Έτσι και το έκτακτο τέλος ακινήτων. Όλα αυτά εφάπαξ εισφορές είναι, που όχι μόνο δεν ξέρω που πηγαίνουν (ξέρω δηλαδή), αλλά είναι εφάπαξ πέρυσι, φέτος και του χρόνου. ΕΦΑΠΑΞ όμως, εμένα στο σχολείο με έμαθαν οτι θα πει μια φορά, όχι μία φορά όποτε θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι, από την στιγμή που η παρ. 1β του άρθρου 7 του ν. 3919/2011 καταργείται, δλδ το Τ.Ε.Ε. δεν μπορεί πλέον να ασκεί πειθαρχική δίωξη, δεν υφίσταται και θέμα νομίμων αμοιβών.

Τα πάντα όλα που έχουν να κάνουν με εισφορές-κρατήσεις, αν παραμείνουν τελικά, γιατί πιστεύω ότι και όλα αυτά θα αλλάξουν σύντομα μάλιστα, μαζί και η απέραντη γραφειοκρατία που επιφέρουν για τους επαγγελματίες, θα έχουν να κάνουν με την αμοιβή που χρεώνει στους πελάτες του ο επαγγελματίας.

Δεν θέλω να αναπολώ τις ώρες που έχω χάσει στη ζωή μου να τρέχω από γκισέ σε γκισέ, να υπολογίζω αμοιβές για την εργασία μου, και διάφορα άλλα ευτράπελα που έχουν συμβεί κατά καιρούς στον έλεγχο των φορολογικών στα διάφορα μαγαζάκια τους.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

@georgor Δεν είναι ελεύθερη αγορά αυτό. Ελεύθερη είναι, οταν δε χρειάζεται να πληρώνω τον κάθε νταβατζή, που μπαστακώνεται πάνω από το κεφάλι μου με κάποιο νόμο και δε μου προσφέρει τίποτα σε αντάλλαγμα. Γιατί να πληρώνουν όσοι είναι τεχνολογικής εκπαίδευσης εισφορές σε ταμείο που δεν είναι δικό τους; Γιατί να πληρώνω εγώ το ΕΜΠ; Το ήξερες οτι το ΦΕΜ (ο προκαταβλητέος φόρος) ξεκίνησε ως κάτι έκτακτο και τώρα παγιώθηκε; Έτσι και τα πράσινα τέλη. Έτσι και η έκτακτη εισφορά στους φορολογούμενους. Έτσι και το έκτακτο τέλος ακινήτων. Όλα αυτά εφάπαξ εισφορές είναι, που όχι μόνο δεν ξέρω που πηγαίνουν (ξέρω δηλαδή), αλλά είναι εφάπαξ πέρυσι, φέτος και του χρόνου. ΕΦΑΠΑΞ όμως, εμένα στο σχολείο με έμαθαν οτι θα πει μια φορά, όχι μία φορά όποτε θέλουν.

 

Μη με παρεξηγείς. Συμφωνώ με τα γραφόμενά σου αλλά είναι άλλο απο αυτό που λέω εγώ. ΆΛΛΟ η ελεύθερη αγορά, η οποία για μένα είναι αναποφευκτη αλλά και δείγμα στοιχειώδους ΥΓΕΙΑΣ, και άλλο το νταβαντχηλίκι. ΔΥΣΤΥΧΩΣ το καταλάβαμε αργά. ΑΚΟΜΑ και οι διπλωματούχοι, το καταλάβατε αργά, μόλις την ακούσατε στο πορτοφόλι. ΑΥΤΟ έπρεπε να έχει λείξει εδώ και χρόνια. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και οι κρατήσεις πρέπει να είναι ανάλογες της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ, και σαφώς τα υπερ "ΤΕΕ ΕΜΠ ΚΛΠ" πρέπει να περάσουν από κρισάρα.

Edited by georgor
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.