Μετάβαση στο περιεχόμενο

τροποποίηση δήλωσης αυθαιρέτου με τον Ν.4014/11


Recommended Posts

συνάδελφοι καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω πως και αν γίνεται τροποποίηση για δήλωση σύμφωνα με τον Ν.4014/11?

Συγκεκριμένα, έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου με 4 φύλλα καταγραφής (δηλ. 4 διαφορετικές παραβάσεις) αλλά εκ των υστέρων, και αφού έκανα την αρχική υποβολή μέσω ΤΕΕ, βρήκα ότι είχε γίνει λάθος σε ένα φύλλο καταγραφής στα τ.μ. ενός βοηθητικού χώρου που είχε δηλωθεί. Συγκεκριμένα αντί για 100 τ.μ. που είχαν δηλωθεί στη αρχική υποβολή έπρεπε να δηλωθούν 93 τ.μ. Ξέρει κάποιος συνάδελφος τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέχρι το στάδιο της προσωρινής υπαγωγής μπορείς να κάνεις όσες διορθώσεις θέλεις.

Τις σημειώνεις στα φύλλα καταγραφής και ξαναστέλνεις τη δήλωση.

Προσοχή, υπολογίζονται εκ νέου τα πρόστιμα, οι δόσεις κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ότι εκτός της περίπτωσης αρχικής υποβολής και έως που να εμφανιστεί ηπληρωμή του παράβολου και να προχωρήσεις σε προσωρινή υπαγωγή, μπορείς να επεξεργαστείς τη δήλωση και να ενημερώσεις το ειδ. προστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Λογικό είμαι να μην είναι ακριβής οι μετρήσεις σου στην αρχή. Εγώ πριν την αρχική υποβολή κάνω την πρώτη μου αυτοψία, και μετά την πληρωμή του παραβόλου διορθώνω. Μπορείς να διορθώσεις μέχρι και πριν την οριστική υποβολή. Πληρώνοντας τις ανάλογες διαφορές φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ συνάδελφοι!

O πελάτης έχει πληρώσει ήδη το πρώτο παράβολο και η φάση βρίσκεται στην "αρχική υποβολή". Άπ' ότι κατάλαβα ΙΑΣΩΝΑ κάνω τις διορθωσεις πάνω στην ίδια δήλωση δηλ. στα ήδη υπάρχοντα φύλλα καταγραφής και τα ξαναστέλνω και όχι σε καινούργια δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι όπως το λες.

Κάνε τις διορθώσεις που θέλεις, ξαναστείλε τη δήλωση, μάθε πριν από τον πελάτη σου το πως θα πληρώσει τα υπόλοιπα και θα μπεις σε προσωρινή υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Λογικό είμαι να μην είναι ακριβής οι μετρήσεις σου στην αρχή. Εγώ πριν την αρχική υποβολή κάνω την πρώτη μου αυτοψία, και μετά την πληρωμή του παραβόλου διορθώνω. Μπορείς να διορθώσεις μέχρι και πριν την οριστική υποβολή. Πληρώνοντας τις ανάλογες διαφορές φυσικά.

 

Και αν το πρόστιμο έχει πληρωθεί εφάπαξ, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Το λέω αυτό γιατί με την εφάπαξ πληρωμή του προστίμου μπορεί ο άλλος μετά να πάρει βεβαίωση από το σύστημα για σύνδεση με ΔΕΗ.

Οπότε βάζει αυθαιρεσίες 10μ2 στην αρχή και μετά τα υπόλοιπα πχ 290μ2?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

 

Αν το αυθαίρετο έχει μπει σε προσωρινή υπαγωγή, έχει εξοφληθεί όλο το πρόστιμο και πρέπει να αλλαχτεί κάτι που θα βγάλει μια μικρή διαφορά, γνωρίζει κάποιος αν γίνεται μέσα από το σύστημα;

Αν πατώντας ξανά υποβολή δηλαδή θα βγάλει τη διαφορά μόνο σε σχέση με το εξοφλημένο ή όλο το ποσό από την αρχή για εξόφληση, οπότε πρέπει να επικοινωνήσω με Τ.Ε.Ε. για να αλλάξουν την κατάσταση σε αρχική υποβολή πάλι...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τις διορθώσεις που θέλεις στα φύλλα καταγραφής.

Ξαναστείλε τη δήλωση.

Θα δεις ότι, θα αλλάξει το πρόστιμο και αφού βεβαιωθείς ότι, έτσι είναι πράγματι, τότε κάνε αποδοχή.

Θα παραμείνει σε προσωρινή υπαγωγή και θα υπάρχει "αυτό το μικρό ποσό" ανεξόφλητο.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι στην περιπτωση μου ομως που περιεγραψα στην αρχη του post έχω λιγότερα τ.μ. από τα αρχικά που είχα δηλώσει. Λοιπόν σε αυτη την περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα που το πρόστιμο θα βγεί χαμηλότερο?? το ιδιο προβλημα αντιμετωπίζει και ενας φιλος μου συνάδελφος ο οποιος εκ λάθους εβαλε τιμή ζώνης 700 ενώ η πραγματικη τελικα ηταν 650..

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.