Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράβαση για αλλαγή στον περιβάλλοντα χώρο


Recommended Posts

Σε επίπεδο οικόπεδο εντός σχεδίου έγινε καθολικό μπάζωμα αυτού κατά 80 cm κατά παράβαση της Ο.Α. και φυσικά του Γ.Ο.Κ.

Επίσης κατασκευάστηκε και ράμπα καθόδου για αυτοκίνητο στο υπόγειο, εντός φυσικά της τελικής διαμόρφωσης του περιβάλλοντος χώρου που προανέφερα.

 

Κατά τη γνώμη σας έχω μία ή δύο λοιπές παραβάσεις?

Δηλαδή έχω μία παράβαση το μπάζωμα και μία η κατασκευή ράμπας ή μπορώ να τα βάλω σαν μία παράβαση θεωρώντας ότι έχουμε επίχωση και στο σημείο της ράμπας εκσκαφή και διάστρωση με πλάκες, δηλαδή όλα μέσα στη διαμόρφωση του εδάφους?

 

Μου φαίνεται υπερβολή να φορτώσω τον πελάτη με ένα ακόμα 500-αρικο έτσι για πλάκα, όταν ήδη θα πληρώσει για τον περιβάλλοντα χώρο (εξάλλου και η ράμπα μέσω διαμόρφωσης του περιβάλλοντος χώρου δεν προήλθε?)

Link to comment
Share on other sites

εξάλλου και η ράμπα μέσω διαμόρφωσης του περιβάλλοντος χώρου δεν προήλθε?

γιατι έγινε μεσω διαμόρφωσης;

στο αρχικό σχέδιο πάρκαρε στο υπόγειο;

υποθέτω όχι

----

λοιπόν το ξανασκέφτηκα μάλλον μπορείς να τα βάλεις όλα μαζί διαμόρφωση εδάφους μπάζωμα και προσβάσεις στο ισογειο & υπόγειο

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρούμε ότι η κατασκευή ράμπας είναι ίδια παράβαση με το μπάζωμα τότε γίνεται . Είναι όμως ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι παραθέτω και την δική μου άποψη

 

Οι παραβάσεις με αναλυτικό προϋπολογισμό υπολογίζονται σύμφωνα με την εγκ. 8/90 και το Π.Δ. 515/89

σε συνδυασμό και με την αποφ. 81340/89 ΦΕΚ 886/Β με τις οποίες εκδίδονται και οι Ο.Α. με αναλυτικό.

Στο αρχείο αναλυτικού προϋπολογισμού , δεν υπάρχει δυνατότητα να θεωρηθούν

ίδιες εργασίες το μπάζωμα και η ράμπα.

Η επιλογή δική σας. Αλλά έλεος πια με αυτό το νόμο έκτρωμα.

 

Υ.Γ.

Το αρχείο excel της 8/90 υπάρχει στα downloads από το συνάδελφο spalent.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είναι μια εργασία η διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρους , όσες και αν επιμέρους εργασίες χρειαστούν (ξεμπάζωμα , μπάζωμα , τσιμενταρίσματα , κηπευτικά χώματα , φυτεύσεις , σκάλες για πρόσβαση σε ισόγειο ή υπόγειο , κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Ηλία δε θα βρεις κανένα να το έχει αντιμετωπίσει μέχρι να αρχίσουν οι έλεγχοι του 5% των δηλώσεων.Και τότε μη νομίζεις ότι θα βρουν ισχυρά χαρτιά για να υποστηρίξουν τη μία ή την άλλη άποψη οι ελεγκτές .Αφού οι οδηγίες (ενώ έπρεπε να είναι τουλάχιστον εγκύκλιοι) του ΥΠΕΚΑ είναι για τα μπάζα.Κάνε λοιπόν τη δική σου ερμηνεία και μάζεψε τα επιχειρήματά σου ώστε σε κάποιον τέτοιο έλεγχο να μην σου πουν κάτι άλλο. Η διαμόρφωση περιβάλλοντος χωρου είναι ένα μεγάλο εύρος εργασιών.Υπάρχει μόνο η διαφοροποίηση των διάφορων κατασκευών που μπορείς να πεις ότι δεν ανήκουν σε διαμορφώσεις.Αυτές είναι τα μπάρμπεκιου, αποθηκάκια, στέγαστρα κλπ.Για μένα οι πλακοστρώσεις, ράμπες, τσιμεντοδρμοι, στηθαία ,φυτώρια κλπ ανήκουν στη διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου.Αν είσαι εκτός δεν βάζεις καμία παράβαση.Αν είσαι εντός βάζεις παράβαση μόνο αν έχεις καλύψει το υποχρεωτικό τμήμα ακαλύπτου λόγω φύτευσης Αυτά, με τις βλακείες τους.

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

..........Για μένα οι πλακοστρώσεις, ράμπες, τσιμεντοδρμοι, στηθαία ,φυτώρια κλπ ανήκουν στη διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου.Αν είσαι εκτός δεν βάζεις καμία παράβαση.Αν είσαι εντός βάζεις παράβαση μόνο αν έχεις καλύψει το υποχρεωτικό τμήμα ακαλύπτου λόγω φύτευσης Αυτά, με τις βλακείες τους.

Συμφωνώ κι εγώ Μανώλη σε αυτά που λές, αλλά θέλω βοήθεια όσον αφορά την τεκμηρίωση, δηλαδή στην περίπτωση που ήμαστε εκτός σχεδίου, με ποιά δικαιολογία στην τεχνική έκθεση δεν βάζουμε τις πλακοστρώσεις, τις τσιμεντοστρώσεις κλπ που δεν εμφανίζονται στο διάγραμμα περιβάλλοντος χώρου??? έχει υπονοηθεί ή αναφερθεί αυτό κάπου?? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς για μια ακόμη φορά βιώνουμε τον παραλογισμό αυτού του νόμου

αμα η κατηγορία 13 είχε ενα λογικό πρόστιμο πχ 100ευρώ/αυθαιρεσία πολύ ευχαρίστως να δηλώσουμε και τις τέντες και τα ac κλπ

θα εβγαινε ένα λογικό ποσό

 

όταν εχουμε 500άρικο με 2 ac και 2 τέντες πάμε στο 2000 € ενώ όταν κτίζουμε ολόκληρα δωμάτια ειμαστε κάτω από 2000 €

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.