Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι το "νορμάλ" κόστος φ/β εγκαταστάσεων?


kostinio11

Recommended Posts

ειδικος δεν ειμαι αλλα αν ημουν στη θεση σου θα ζητουσα αναλυτικη προσφορα: υλικα τιμη ΦΠΑ εργασια,αναλυτικα ανα φαση εργου

μιλαμε για δουλειες πολλων ευρω και η ποιοτητα πρεπει να ειναι αδιαπραγματευτη

 

Απαράδεκτο...

Δεν το κάνω ποτέ και δεν έχει καμία σημασία... δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μπεί ένας και να βάλει τους trackers και μετά να πάρει άλλον πιο φτηνό και να βάλει τα πλαίσια?

Εχω χάσει δουλειές έτσι ( όχι σε ΦΒ) αλλά επιμένω ότι κάθε έργο είναι μια ενότητα... Δεν θα βάλω εγώ τον πλακά... τον ηλεκτρολόγο... τον αλουμινά... και ο πελάτης τον υδραυλικό... το σοβατζή... τον μπογιατζή... Ας το κάνει μόνος του όλο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για πόσα KW μιλάμε.

 

Πόση είναι η μία προσφορά και πόση η άλλη;

 

Άλλο αν λέμε η μία προσφορά είναι 30.000 και η άλλη 40.000 και άλλο αν η μία είναι 500.000 και η άλλη 540.000.

 

Σημασία έχει επίσης και η εγγύηση καθώς, εμπειρία και το κύρος του πωλητή.

 

Ζήτησε συμφωνητικό που να περιλαμβάνει αναλυτικά τις υποχρεώσεις του και τις υποχρεώσεις σου. Όπως προανέφεραν οι συνάδελφοι ζήτησε για τα υλικά, το ΦΠΑ, τα εργατικά, τις μελέτες, τις υπόλοιπες εργασίες.

Σε μεγαλύτερα Φ/Β πάρκα από 10KW χρειάζεται προκατασκευασμένος οικίσκος.

Για τις βάσεις των tracker θα χρειαστεί (τυπική) θεμελείωση, το κόστος αλλάζει πολύ από συνεργείο σε συνεργείο.

 

Επίσης αν θες ψάξε τι εργάτες έχει. Κάποιος που θα έχει αλλοδαπούς εργάτες θα έχει περιθώριο να σου κάνει καλύτερη τιμή (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα σου κάνει καλύτερη τιμή) αλλά αν λόγω οικονομικής κρίσης οι αλλοδαποί φύγουν από την Ελλάδα ίσως να δυσκολευτεί να σου κάνει τυχόν συντήρηση/σέρβις.

 

Στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο που θα προτιμήσεις ψάξε αν απαιτείται και συμβόλαιο συντήρησης για το Φ/Β. Αν απαιτείται, πόσο θα κοστίζει η συντήρηση;

 

Μετά πάμε στην απόδειξη. Αν σου πει κάποιος να σου κόψει μικρότερη απόδειξη για να πληρώσεις λιγότερα λόγω μειωμένου ΦΠΑ, θα είναι άδικο για κάποιον άλλο που κόβει όλο το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Για τις βάσεις των tracker θα χρειαστεί (τυπική) θεμελείωση, το κόστος αλλάζει πολύ από συνεργείο σε συνεργείο.

 

Έχω την εντύπωση ότι και τις βάσεις των tracker είναι υποχρεωμένη η ίδια εταιρία που τα περνάει να της κάνει προκειμένου ο πελάτης να εξασφαλίσει την εγγύηση της και την ασφάλεια του πάρκου .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μιλάμε για ποσά 1000-2000 € που μπορούν να βγούν απο τις διαφορές στα μπετά. Και επαναλαμβάνω τυπική διάταξη 100 KW μονοαξονικά tracker. Τα υλικά ίδια. Πόσο πρέπει να είναι με Κινέζικα επώνυμα πάνελ και πόσο τα γερμανικά? Πόσο πρέπει να είναι το σύνολο των έργων. Στις προσφορές που μου δίνουν γράφουν σχεδόν τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπε και συνάδελφος η διαφορά 30.000 ανάμεσα σε Γερμανικά και κινέζικα πάνελ είναι απόλυτα λογική. Όσο δε για αναλυτική προσφορά δύσκολο να σου δώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα αναμεσα σε κινεζικα και γερμανικα μπορει να ειναι απο 5.000 εως και 50.000 ευρω αναλογα τι πανελ συγκρινουμε.Υπαρχουν φτηνα γερμνανικα και πανακριβα και γερμανικα.Απο κει και περα παιζει και το κερδος τουθ καθε εγκαταστατη.Αλλος δουλευει με 10% αλλος με 25% και οταν μιλαμε για τετοια εργα,η διαφορα του 15% ειναι αρκετα μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το δικο μου (100kw) που θα εχει γερμανικα πλαισια της conergy και invertert ,τρακερ ατλας 180 και ολα τα παρεκλομενα -απο οτι μου ειπαν- πολυ καλη ποιοτητα θα στοιχισει ******ευρω + φπα.

ενος συναδελφου που το φτιαχνει με κινεζικα πανελ, αγγλικα invertert, και ατλας 150 θα του στοιχισει ******ευρω μαζι με φπα.

νομιζω οτι πληρωσεις εχεις!

Edited by miltos
Διαγραφή τιμών
Link to comment
Share on other sites

ενος συναδελφου που το φτιαχνει με κινεζικα πανελ, αγγλικα invertert, και ατλας 150 θα του στοιχισει ******ευρω μαζι με φπα.

νομιζω οτι πληρωσεις εχεις!

 

Ο θεός βοηθός....

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.