Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισχύει το 30% καταβολης θέρμανσης σε οικοδομή πριν του 85?


Farfy

Recommended Posts

Καλησπέρα , εχω μια ερωτηση σχετικα με την καταβολη δαπανων σε διαμερισματα που θελουν να σφραγισουν τα σωματα, μιας κ εχει δημιουργηθει θεμα στην οικοδομη οπου μενω. Η οικοδομη εχει χτιστει πριν το 85 , και η οικοδομικη αδεια βγηκε το 1978. Η θερμανση φυσικα ειναι κοινοχρηστη με εναν κεντρικο λεβητα κατω χωρις μετρητες και η κατανομη δαπανων γινεται συμφωνα με το εμβαδο καθε σπιτιου. Μπορειτε να μου πειτε αν γνωριζετε τι ισχυει στην περιπτωση που θελω να σφραγισω τα σωματα θερμανσης ? Θα χρειαστει να συνεχισω να καταβαλω αυτο το 30% που ολοι λενε? Το καταστατικο αναγραφει οτι ειναι υποχρεωτικη η καταβολη, αλλα έχει ισχυ? ή προσπερναται λογω του οτι η οικοδομη ειναι πριν το 85?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Και να σφραγίσετε τα θερμαντικά σώματα, θα είστε υποχρεωμένη να πληρώνεται το 30% που λέει το καταστατικό.

 

Το μόνο που σας μένει να κάνεται, είναι να αλλάξετε (με τη σύμφωνη γνώμη όλων σας) το καταστατικό του κτηρίου, αλλα και πάλι αυτό δεν θα συμβεί γιατί μάλλον δεν θα συμφέρει κάποιους απο την πολυκατοικία σας

 

Οπότε .....τίποτα

 

Αλλά ας ακουσουμε και την γνώμη άλλων συναδέλφων

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει ανεξαρτήτως του Φεκ του 85? Δηλαδή το καταστατικό το οποίο επιμελώς δεν μου το δείχουν ενώ το έχω ζητήσει επανηλλημένως, είναι πάνω από το νόμο? Τα καταστατικά αν δεν απατώμαι πρέπει να αναγράφουν όρους στους οποίους η παμψηφία είναι σύμφωνη με αυτούς και να έχουν συνυπογράψει, πράγμα το οποίο δεν ισχύει στη δική μου περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΚ του 85, ισχύει απο τοτε που ψηφίστηκε, ενω η οικοδομη σας εχει χτιστει πριν το 85 , και η οικοδομικη αδεια βγηκε το 1978, οπότε δεν τίθεται θέμα κατανομής δαπανών σύμφωνα με το παραπάνω ΦΕΚ

 

Θα πρέπει να βρείται οπωσδήποτε το καταστατικό (έστω και με εξώδικο δικ. κλητήρα) να δείται τι λέει γραπτά

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει ανεξαρτήτως του Φεκ του 85? Δηλαδή το καταστατικό το οποίο επιμελώς δεν μου το δείχουν ενώ το έχω ζητήσει επανηλλημένως, είναι πάνω από το νόμο? Τα καταστατικά αν δεν απατώμαι πρέπει να αναγράφουν όρους στους οποίους η παμψηφία είναι σύμφωνη με αυτούς και να έχουν συνυπογράψει, πράγμα το οποίο δεν ισχύει στη δική μου περίπτωση.

 

 

Με την αγορά του διαμερίσματος στην πολυκατοικία, ο αγοραστής στο συμβόλαιο αγοράς υπογράφει ότι έλαβε γνώση του Κανονισμού λειτουργίας της πολυκατοικίας και τον αποδέχεται. Στην περίπτωση που είστε ιδιοκτήτης, δυστυχώς έχετε υπογράψει.

Αν πάλι είστε ενοικιαστής, με τη μίσθωση αποδέχεστε όλες τις υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη σε σχέση με τον Κανονισμό της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Αντίγραφο του κανονισμου -πρεπει να- εχει ο διαχειριστης ή το γραφειο των κοινοχρηστων. Αλλοιως το εχει οσυμβ/φος που τον συνεταξε -και στοιχιζει περι τα 5Ε το φυλλο- αλλοιως το υποθ/κειο- με περιπου τα ίδια εξοδα.

Οι διαταξεις του κανονισμου εχουν ισχυ νομου και ειναι υποχρεωτικες για ολους. Ο,τι γραφει ο κανονισμος αυτο ισχυει..Μονον για τοποθετηση φυσικου αεριου ισχυει αποφαση με πλειοψηφια "50%" - ανεξαρτητα της οποιασδηποτε πλειοψηφιας ή ποσοστου που γραφει ο κανονισμος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κλείσεις τα σώματά σου μόνο αν εγκαταστήσεις σύστημα θέρμανσης που να λειτουργεί με αέριο καύσιμο. Τότε απαλλάσσεσαι από το πάγιο της θέρμανσης.

 

Δεν περιλαμβάνονται οι κινητές συσκευές (π.χ. σόμπα υγραερίου), μόνο τα μόνιμα συστήματα στον νόμο που λέει για αυτή την εξαίρεση.

 

Συνεπώς αν είσαι σε περιοχή που υπάρχει διαθεσιμότητα φυσικού αερίου μπορείς να κάνεις εγκατάσταση φυσικού αερίου και να αποσυνδεθείς από την κεντρική θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημερα

εχω και εγω μια απορια σχετικα με την θερμανση τα παγια και τις χρεωσεις.

Αφορα πολυκατοικια του 2001 με 5 διαμερισματα και αυτονομη θερμανση με ηλεκτροβανες και ωρομετρητες.

Στο καταστατικο δεν αναφερει καννενα ποσοστο-μεγεθος για χρεωση παγιου θερμανσης.

Στα κοινοχρηστα αναγραφονται απο την εταιρια ποσο απο παγιο (~28%) και ποσο απο χρηση /ωρα.

Απο οσα εχω διαβασει εχω καταλαβει οτι απο την στιγμη που δεν αναγραφεται τιποτα στο καταστατικο ισχυει ο τυπος fi*ei +κλπ......

Απο καποιες εφαρμογες που εκανα ακομα και με 0 ωρες λογω του + στον πρωτο τυπο (κοκκινο) παντα βγαζει μια τιμη.Αυτο δεν ειναι το παγιο???

Δεν θα επρεπε αυτο και μονο αυτο να αναγραφεται απο την εταιρια σαν μια τιμη???

Αυτο μπορει καποιος να το υποδειξει στον νομο? σε πιο σημειο αναγραφονται?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.