Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή ιδιοκτήτη-μεταβίβαση ιδιοκτησίας μετά το τελευταίο Ε9


Recommended Posts

Κάθε χρόνο στο Ε9 δηλώνουμε τις αλλαγές που έχει συμβεί στην περιουσία μας το προηγούμενο έτος.

Δεν τα ξαναδηλώνουμε όλα από την αρχή.

Άρα το Ε9 του 2003 είναι αυτό που θα παρουσιάσεις στο ΥΠΕΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα γράφει ο Faethon11. Μην περιμένετε να δείτε ένα ακίνητο σε παραπάνω από μια δήλωση Ε9. Εκτός αν μεταβλήθηκε κάποιο στοιχείο του (ή του εμπράγματου δικαιώματος πάνω σε αυτό).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι έχω την εξής περίπτωση: Γίνεται αποδοχή κληρονομιάς αρχές του 2012, λόγω θανάτου γονέα, και αίτηση για ρύθμιση αυθαιρέτου (που κληρονομήθηκε) από τον κληρονόμο. Όσον αφορά στο Ε9 τι καταθέτω στα δικαιολογητικά, εφόσον ο πελάτης μου είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει το Ε9 από 1/1/2013 και μετά, για το ακίνητο που κληρονόμησε...;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω την εξής περίπτωση: Γίνεται αποδοχή κληρονομιάς αρχές του 2012, λόγω θανάτου γονέα, και αίτηση για ρύθμιση αυθαιρέτου (που κληρονομήθηκε) από τον κληρονόμο. Όσον αφορά στο Ε9 τι καταθέτω στα δικαιολογητικά, εφόσον ο πελάτης μου είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει το Ε9 από 1/1/2013 και μετά, για το ακίνητο που κληρονόμησε...;

 

Σου απάντησε σε άλλο Topic που έβαλες το ίδιο θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια!!! (μάλλον για δυνατούς λύτες...)

Μου ζητήθηκε η τακτοποίηση αυθαιρέτου (προσθήκη σε κτίσμα με οικοδομική άδεια, υπάρχει το στέλεχος αλλά όχι και ο φάκελος-έχω πάρει βεβαίωση από την πολεοδομία). Το πρόβλημα είναι το εξής! Η σημερινή ιδιοκτήτρια Α (η οποία μου ζητάει την τακτοποίηση) το αγόρασε πρόσφατα (Μάιος 2012) με προσύμφωνο από την προηγούμενη ιδιοκτήτρια Β (η οποία επίσης το είχε με προσύμφωνο). Το ακίνητο είχε δοθεί από την Επιτροπή Αποκαταστάσεως Προσφύγων και δεν έχει εκδοθεί έως σήμερα οριστικός τίτλος κυριότητας! Μπορεί όμως να εκδοθεί τώρα μέσω της διαδικασίας της ανωμάλου δικαιοπραξίας (όπως μου είπε η συμβολαιογράφος).

1ον : Μπορεί να τακτοποιηθεί με τον Ν.4014/2012 και στη συνέχεια να γίνει η διαδικασία της ανωμάλου δικαιοπραξίας? και αν ναι

2ον : Στο Ε9 της σημερινής ιδιοκτήτριας Α δεν φαίνεται πουθενά το ακίνητο (μιας και όπως είπαμε το αγόρασε με προσύμφωνο τον Μάιο). Μπορεί αυτό να της δημιουργήσει πρόβλημα με Εφορία??

Όποιος γνωρίζει σας παρακαλώ ας απαντήσει! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

επαμεινωνδα

αν η αποδοχη κληρονομιας έγινε "αρχές του 2012" οπως λές

υποθετω οτι ο θάνατος ειναι στο 2011. Αν είναι έτσι, τότε,

την 1η Ιανουαρίου 2012 είχε υπεισελθει στο ακίνητο ο κληρονόμος

Ο οποίος, και ποτέ να μην έκανε αποδοχη με συμβολαιογραφικο έγγραφο,

και παλι το είχε απο την ημερα θανατου του γονεα...

Αν έτσι εχουν τα πράγματα, απαιτείται να κάνει μεταβολή στο δικό του Ε9 για το 2012, δλδ. για αυτο που είχε την 31-12-2011.

Παντως, εσύ παιρνεις το Ε9 στο οποίο ο γονέας δηλωσε στο δικό του Ε9 το ακίνητο, για πρώτη και μοναδική φορά...

το οποίο μπορεί να είναι και του 2007 ή άλλης χρονιάς.

Μην ξεχνάς οτι στο Ε9 δηλωνουμε το ακίνητο απαξ και δεν το ξαναδηλώνουμε ποτέ, μεχρι να γινει κάποια μεταβολή.

 

Δες ξανά τις ημερομηνίες...

 

σερρες #17

α] πότε έγινε το πρώτο προσύμφωνο

β] τι περιγραφει οτι πωλείται, τι όρους έχει...

γ] λες εκδόθηκε ΟΑ. Αρα τότε, στο α' προσυμφωνο -πρέπει να- πουλήθηκε ολόκληρος ο αγρός και οχι τμημα του.. και η αγοραστρια εβγαλε ΟΑ...εκτος αν την είχε εκδόσει ο αρχικός...

δ] τι λέει το προσύμφωνο του Μαίου...εγινε και εκχώρηση?...

[κανονικά πρέπει ο πωλητης να υποσχεται να τακτοποιησει το αυθαίρετο με κάποιες ρήτρες κλπκλπ. Ο αγοραστης του Μαίου του 2012, δεν εχει καμμια δυνατότητα τακτοποίησης στο δικό του όνομα...]

Πράγματι ειναι δυσκολο το θεμα σου...

τα λέμε

 

 

Δημήτρη, μην ξεχνάς την "επεξεργασία"!!

Ευχαριστώ , Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

dimitri GM κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Εάν κατάλαβα καλά μου λες ότι ο κληρονόμος οφείλει μέσα στο 2012 να ενημερώσει το Ε9 του με το ακίνητο που κληρονόμησε, άσχετα εάν έγινε συμβολαιογραφική πράξη μετέπειτα? Δηλαδή όσον αφορά το Ε9, το ακίνητο θεωρείται ότι έχει περιέλθει στην κατοχή του κληρονόμου, την ημερομηνία θανάτου του γονέα ή την ημερομηνία της συμβολαιογραφικής πράξης? Ο θάνατος σωστά υποθέτεις είναι στο 2011.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.