Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού για τακτοποίηση αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

.Αν αποτυπώσαμε μόνο την υπέρβαση και τα υπόλοιπα τα πήραμε από τα σχέδια της αδείας γιατί να βάλουμε παραπάνω μ2 στη αποτύπωση.Αρα τελικά βάζουμε αυτά που πραγματικά αποτυπώσαμε. και κανένας δεν μπορεί να σου πει τίποτα.

...

Συμφωνώ κι εγώ ότι βάζουμε τα τετραγωνικά της πραγματικής αποτύπωσης.

 

Η ένσταση μου όμως ήταν στην διατύπωση ότι βάζουμε μόνο τα τετραγωνικά που ρυθμίζουμε.

Σε πολλές περιπτώσεις η τελικά ρυθμιζόμενη επιφάνεια δεν έχει καμιά σχέση με την αποτυπωμενη.

Συχνά η τελική ρυθμιζόμενη επιφάνεια μπορεί να είναι 5 τ.μ. αλλά για να το διαπιστώσεις θα πρέπει να αποτυπώσεις όλη την αυτοτελή ιδιοκτησία που είναι πχ 200 τ.μ.

Αυτό εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος?

όχι αν απλά το δέχεται το σύστημα του ΤΕΕ αλλά αν αυτό είναι ορθό!

 

Ναι πιστεύω ότι, είναι ορθό. Δηλαδή, εγώ βάζω αυτά ακριβώς που ρυθμίζω! Δεν αποτυπώνω τίποτε περισσότερο (το κάνω πάνω στα υπάρχοντα εγκεκριμένα σχέδια).

 

 

Σκέψου δηλ και την περίπτωση αλλαγής χρήσης ενός ΗΧ.Εκεί δεν βάζεις και καθόλου αποτύπωση αφού τα στοιχεία τα παίρνεις από τα σχέδια της αδείας.

 

Εγώ (επειδή είπαμε μου αρέσει να δίνω και πουρμπουάρ) ακόμα και σε αυτή την περίπτωση τα βάζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκέψου δηλ και την περίπτωση αλλαγής χρήσης ενός ΗΧ.Εκεί δεν βάζεις και καθόλου αποτύπωση αφού τα στοιχεία τα παίρνεις από τα σχέδια της αδείας.

λάθος.

δεν τα παίρνεις μόνο από την άδεια, αλλά κάπου λέει ο νομος (δεν θυμάμαι πως το διατυπώνει) τα νομιμοποιητικά (???) -κάπως έγγραφα. δεν σου φαίνεται λογικό?

 

 

φυσικά βάζεις τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε συγκεκριμενη δηλωση Ν.4014 ειχα α/α απο συστημα αμοιβων ταδε, και ειχα βαλει εργασιες ρυθμισης Ν.4014, αποτυπωση αρχ. και αποτυπωση στατικων.Πληρωθηκε το αναλογο ΤΕΕ. Μετα την τελικη καταγραφη και αποτυπωσεις, προκυπτει οτι ειναι περισσοτερα τετρ. και δεν χρειαζεται αποτυπωση στατικων, γιατι ειναι προκατασκευασμενο λυομενο. Ομως στο συστημα αμοιβων δεν μπορεις να διαγραψεις εργασιες. Μπορω να βαλω αλλο α/α εργου απο συστημα αμοιβων (να κανω καινουργιο δλδ) ή θα γινει μπαχαλο με αυτο που ηδη πληρωθηκε; Επίσης προστεθηκε συναδελφος τοπογραφος για ΕΓΣΑ.

Συναδελφοι βοηθεια.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα συνάδελφοι, μήπως γνωρίζει κανείς πως θα δηλώσω στο σύστημα αμοιβών την αποτύπωση μιας αυθαίρετης τοιχοποιίας στο δώμα κτιρίου..είναι περιμετρικά του κτιρίου κ δεν έχει στέγη...ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις τον αναλυτικό προϋπολογισμό της τοιχοποιίας και σαν εργασία θα επιλέξεις την αποτύπωση αρχιτεκτονικών.Σε αυτή την εργασία θα βάλεις τον προϋπολογισμό που υπολόγισες παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συνάδερφοι καλησπέρα,

 

μου ζητάει ο πελάτης να του πω την ελαχιστη αμοιβή. Βάζω στο συστημα λοιπόν κυρια εργασια: εργασίες για ρυθμίσεις Ν4014. Στο τύπος τι βάζω;; "Μελέτη"? και βάζω το 6,75 στο κουτί μονάδες... το λ το αφηνω ως εχει (α'τριμηνο 2012) και το "αριθμός εφαρμογών" = 1. αποθηκεύω και βγάζει εναν 4ψηφιο περί τα 1600 πλέον φπα ... μηπως κάνω κατι πολύ λάθος;;  :|

Link to comment
Share on other sites

η αμοιβή απο το σύστημα ειναι περίπου 1600€ χωρίς τις κρατήσεις (φπα,τσμεδε, κλπ)

 

η αμοιβή που ζητάς εσύ και πληρώνεσαι για την δουλειά είναι προϊόν ελεύθερης διαπραγμάτευσης.

 

απο εκει πηγάζει το φεμ, το φπα.

 

 

το υπέρ τσμεδε με βάσει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.