Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα παράταση έως 30.06.2012


Recommended Posts

η πρωτη δοση λεει πληρωμη εως 22/12/2011

 

και ημερ εισαγωγης 02/03/2012

 

τι να δωσω στον πελατη?

 

θα το δωσω ...θα του πω ναπληρωσει την 1 δοση τις επομενες μερες να δω αν περνει καμια αλλαγη...

 

και ενα τελευταιο.....με τις δοσεις μου επιτρεπει ξαναυπολογισμο του προστιμου αν προσθεσω και ακτι ακομα στην δηλωση αποτι βλεπω

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω εκανα τωρα μια δηλωση σε προσωρινη υπαγωγη και επιμενει και μου βγαζει 31-12-2011 για πληρωμη εφαπαξ ή πρωτης δοσης....

 

Προλαβαίνεις τσίμα τσίμα!!! :grin:

 

η πρωτη δοση λεει πληρωμη εως 22/12/2011

και ημερ εισαγωγης 02/03/2012

τι να δωσω στον πελατη?

θα το δωσω ...θα του πω ναπληρωσει την 1 δοση τις επομενες μερες να δω αν περνει καμια αλλαγη...

και ενα τελευταιο.....με τις δοσεις μου επιτρεπει ξαναυπολογισμο του προστιμου αν προσθεσω και ακτι ακομα στην δηλωση αποτι βλεπω

 

Ω ναι! Εγώ που έχω κάποιες δηλώσεις με δόσεις, τις έχω αλλάξει όλες (και πάνω από μία φορές). Το ίδιο γίνεται και με το εφάπαξ! Αρκεί κάθε φορά να υποβάλεις ξανά τη δήλωση, χωρίς να την φτάνεις σε οριστική υπαγωγή εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

 

Ω ναι! Εγώ που έχω κάποιες δηλώσεις με δόσεις, τις έχω αλλάξει όλες (και πάνω από μία φορές). Το ίδιο γίνεται και με το εφάπαξ! Αρκεί κάθε φορά να υποβάλεις ξανά τη δήλωση, χωρίς να την φτάνεις σε οριστική υπαγωγή εννοείται!

 

αν πληρωσει μια δοση 200 ευρω και εγω μετα χωσω και αλλα 30 τ.μ οι δοσεις μετα οι υπολοιπες θα πανε πχ 500 ?

 

στο εφαπαξ αν το πληρωσει μετα τι αλλαγη να κανεις?

δλδ πληρωνει εφαπαξ 5000 ευρω βαζες μετα 50 τ.μ και σου βγαζει και αλλο εφαπαξ 4000 ?

 

πες παραδειγμα γιατι θα παμε σκαστοι εμ αυτη τηνε φαρμογη...στο τελος θα θελουμε πιστοποιηση απο τα κεκ για να δουλευουμε το υστημα :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

αν πληρωσει μια δοση 200 ευρω και εγω μετα χωσω και αλλα 30 τ.μ οι δοσεις μετα οι υπολοιπες θα πανε πχ 500 ?

στο εφαπαξ αν το πληρωσει μετα τι αλλαγη να κανεις?

δλδ πληρωνει εφαπαξ 5000 ευρω βαζες μετα 50 τ.μ και σου βγαζει και αλλο εφαπαξ 4000 ?

πες παραδειγμα γιατι θα παμε σκαστοι εμ αυτη τηνε φαρμογη...στο τελος θα θελουμε πιστοποιηση απο τα κεκ για να δουλευουμε το υστημα :mrgreen: :mrgreen:

 

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1:

Αρχικό πρόστιμο 10.000€ με παράβολο 1.000€. Ήδη πληρωμένα πρόστιμα 7.500€. Επιλογή εφάπαξ.

10000*0.80=8000€

8000-1000=7000€, αλλά έχουν πληρωθεί ήδη 7500€.

 

Μπορώ, ΠΡΙΝ την οριστική υπαγωγή, να "φτάσω" το πρόστιμο έως τις 7500€ και να μην πληρώσω τίποτα.

Βασικά, όταν έχεις πληρωμένα πρόστιμα κάνεις το εξής:

 

(πληρωμένα + παράβολο) / 0.80 = μέγιστο πρόστιμο, ώστε ο πελάτης να πληρώσει μόνο το παράβολο

 

 

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2:

΄Εχεις επιλέξει δόσεις και σου βγαίνουν 200€. Εάν βάλεις μετά ΕΠΙΠΛΕΟΝ κάποια τ.μ. ή κάποια λοιπή παράβαση, τότε τα 200 θα γίνουν παραπάνω €. Αντίστοιχα, εάν ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ κάτι, τότε τα 200 θα γίνουν λιγότερα €.

 

 

Γενικά το σύστημα αναπροσαρμόζει τις πληρωμές. Το θεματάκι υπάρχει με το εφάπαξ (φαντάζομαι, δεν το έχω κάνει αυτό)... Εάν δλδ έχεις πληρώσει εφάπαξ 5000€ και μετά προσθέσεις κάποια τ.μ., τότε, λογικά, θα πρέπει να πας μέσα στον μήνα (δεν ξέρω από πότε μετράει) να καταθέσεις και τα επιπλέον. Ωστόσο, δεν ξέρω εάν στην εντολή πληρωμής έχει μόνο τα επιπλέον ή όλα από την αρχή!!!

Link to comment
Share on other sites

αν πληρωσει μια δοση 200 ευρω και εγω μετα χωσω και αλλα 30 τ.μ οι δοσεις μετα οι υπολοιπες θα πανε πχ 500 ?

 

στο εφαπαξ αν το πληρωσει μετα τι αλλαγη να κανεις?

δλδ πληρωνει εφαπαξ 5000 ευρω βαζες μετα 50 τ.μ και σου βγαζει και αλλο εφαπαξ 4000 ?

 

πες παραδειγμα γιατι θα παμε σκαστοι εμ αυτη τηνε φαρμογη...στο τελος θα θελουμε πιστοποιηση απο τα κεκ για να δουλευουμε το υστημα :mrgreen: :mrgreen:

 

Ναι σε όλα αυτά που γράφεις.Οσο ανεβάζεις τα μ2 και ανεβαίνει το πρόστιμο σου κάνει επαναπροσδιορισμμό των δόσεων ή σου βάζει νέο εφάπαξ.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα κάτι ΠΟΛΥ σατανικό, αλλά να ρωτήσω πρώτα εάν κανείς γνωρίζει. Όταν θα ξανά-υπολογίσει το ΕΠΙΠΛΕΟΝ εφάπαξ, πχ τα παραπάνω τμ που βάλαμε δίνουν ακόμη 1000€, τότε πόσο χρόνο έχουμε να το πληρώσουμε? 1 μήνα από πότε???

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχεις την εντύπωση ότι υπάρχει απάντηση σε αυτό που θα μπορούσαν να την είχαν σκεφτεί οι φωστήρες?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα κάτι ΠΟΛΥ σατανικό, αλλά να ρωτήσω πρώτα εάν κανείς γνωρίζει. Όταν θα ξανά-υπολογίσει το ΕΠΙΠΛΕΟΝ εφάπαξ, πχ τα παραπάνω τμ που βάλαμε δίνουν ακόμη 1000€, τότε πόσο χρόνο έχουμε να το πληρώσουμε? 1 μήνα από πότε???

Σατανά! Σκέφτεσαι να βάλεις εφάπαξ πληρωμή δηλώνοντας τα τμ λίγα λίγα ώστε ο πελάτης να κερδίσει την έκπτωση 20% του εφάπαξ αλλά ουσιαστικά να πληρώνει σε "δόσεις"! :D
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.