Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο σε οικόπεδο τελείως διαφορετικό από αυτό της αρχικής άδειας


Recommended Posts

Pavlos33

Εγώ πάλι θα επιμείνω..

 

Γιατί να μπερδεύουμε τους ρόλους μας;

 

Το ιδιοκτησιακό είναι αλλονού παπά ευαγγέλιο και αυτό είναι ξεκάθαρο

Εμείς τι δουλειά έχουμε;

Μήπως θεωρείς ότι όλα αυτά είναι τόσο απλά και αποκλειστικά μόνο θέμα μηχανικού;

Δεν εμπλέκονται νομικοί; Υπάρχουν νομικοί στις πολεοδομίες; Αρκούν μόνο αυτοί; Δεν εμπλέκονται δικαστικοί;

 

Αυτό το μπέρδεμα ρόλων έκαναν και συνεχίζουν να κάνουν οι υπηρεσίες μέχρι και τώρα

και καταντήσαμε απλοί γραφειοκράτες

 

Δηλ Pavlo άντε να υποθέσουμε ότι η πολεοδομία έκανε την έρευνα .. έφαγε 10 μήνες κλπ

και τι έγινε; Τί κερδήθηκε λοιπόν;

 

πάλι δεν μπορεί η υπόθεση να φτάσει μέχρι το Σ.τ.Ε

πάλι δεν μπορεί να ανακληθεί ή ακυρωθεί ή ο.α

Πάλι δεν μπορεί να κατεδαφισθεί;

Πάλι δεν μπορεί να νομ/θεί; (προσθέτοντας οικόπεδο κλπ)

 

Εμείς θα την ανακαλέσουμε Pavlo;

 

Ας επιτελέσει ο καθένας το ρόλο του (είτε υπηρεσία, είτε ιδιώτης)

 

Στο κάτω κάτω δηλώνοντάς το, ας το αναδείξουμε ως πρόβλημα, και αν υπάρχει,

το κράτος ως αρμόδιο, ας βρει τον τρόπο να το λύσει

 

Δεν θα το λύσουμε εμείς, κουκουλώνοντάς το

 

Ούτε είναι το μοναδικό θέμα στο νόμο - είναι και τόσα άλλα που τα βλέπουμε καθημερινά

 

Προσωπικά έχω μία περίπτωση με μια άδεια του 1972 με 669 τ.μ και σήμερα έχει 1365 τ.μ

Την δήλωσα κανονικότατα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Pavlo

Για να καταλάβεις την πολυπλοκότητα των ιδιοκτησιακών και

από που πηγάζουν οι παραπάνω επιφυλάξεις μου δες και αυτό (που κράτησε 12/ετία) http://www.michanikos.gr/topic/22417-%ce%a0%ce%b1%cf%81%ce%ac%ce%be%ce%b5%ce%bd%ce%b5%cf%82-%ce%b1%cf%80%ce%bf%cf%86%ce%ac%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82-%ce%b4%ce%b9%ce%ba%ce%b1%cf%83%cf%84%ce%b7%cf%81%ce%af%cf%89%ce%bd-%ce%ba%ce%bb%cf%80-%cf%85%cf%80%ce%b7%cf%81%ce%b5%cf%83%ce%b9%cf%8e%ce%bd/page__view__findpost__p__409799

 

θα μπορούσες ποτέ ως μηχανικός εσύ να πιστέψεις ότι η υπόθεση αυτή θα είχε τελεσιδικήσει έτσι;

Θα κατέληγες ποτέ ως μηχανικός εσύ στην ίδια αυτή κρίση με την του Σ.Τ.Ε;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά εκλεκτέ συνάδελφε ΚΑΝΑ συμφωνώ με το σκεπτικό της πιο πάνω τοποθέτησής σου. Αυτό που ουσιαστικά ήθελα να τονίσω με έμμεσο τρόπο, ήταν να μην κάνουμε τα "χατήρια" των ιδιοκτητών, διότι τις περισσότερες φορές είναι οι ίδιοι φυσικοί και ηθικοί αυτουργοί των αυθαιρεσιών τους. Φυσικά δεν μπορώ ως ιδιώτης μηχανικός να υποκαταστήσω καμία δημόσια υπηρεσία ή καμία εξουσία γενικότερα. Στά πλαίσια όμως του Ν. 4014 και στο όλο κλίμα ασάφειας που επικρατεί, θεωρώ ότι οφείλουμε να εξαντλούμε τα όρια αυστηρότητάς μας κυρίως για δική μας "επαγγελματική" προστασια. Ως αντίλογος βέβαια θα ήταν ότι η πολιτεία κουκουλώνει συνεχώς το πρόβλημα με εισπρακτικές μεθόδους.Φυσικά κάθε περίπτωση είναι μοναδική και δεν το γενικεύω.

Αυτά από μένα και συγνώμη από τους συναδέλφους για την γενική μου-εκτός θέματος- δημοσίευση. Καλη Σαρακοστή σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση κρίσεως: Βγήκε άδεια σε ένα οικόπεδο για διώροφη οικοδομή και τελικά χτίστηκε στο διπλανό.Τότε και τα δύο οικόπεδα άνηκαν στον ίδιο ιδιοκτήτη.Γαι να το εντάξουμε στο νόμο των αυθαιρέτων τσεκάρουμε ναι στην οικοδομική άδεια.Μεταφορά αδείας γνωρίζω πως δε γίνεται.Την άποψή σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται δηλαδή αν σε εκτός σχεδίου το νέο τοπογραφικό δείξει γήπεδο με διαστάσεις μικρότερες και μείον 500 μ2(δηλαδή 2.5 από 3 στρέμματα) από το προηγούμενο τοπογραφικό των συμβολαίων που εγινε πριν 25 χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι Καλημέρα! Αυτό που σκέφτομαι σε γενικές γραμμές για τις περιπτώσεις που έχουμε αυθαίρετο σε οικόπεδο διαφορετικό, λίγο ή πολύ από αυτό της αδείας , είναι τα εξής:

1.Όλα ξεκινούν από τον αν θα ζητηθεί τοπογραφικό εξαρτημένο για την υπαγωγή στο νόμο 4014 ή όχι και φυσικά τι διαφορά έχουμε από το αρχικό τοπογραφικό της αδείας.

2. Αν ζητηθεί τότε σίγουρα δε μπορούμε να πάμε με αυτό της αδείας και αν υπάρχουν διαφορές πρέπει να φαίνονται. Στην περιπτωση αυτή τα τυχόν νομικά ή άλλα προβλήματα δε γίνεται να μας απασχολούν. Δεν αποτελούν δικό μας πρόβλημα! Δε γίνεται να αγχώνομαι εγώ επείδή ο προηγούμενος μηχανικός δεν έδειξε σωστά για παράδειγμα τη γραμμή οικισμού ή δε ξέρω εγώ τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να ρωτήσω

 

σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία (ΦΕΚ 795-ΠΔ 13-7-93) αν το εμβαδό του οικοπέδου, είναι κατά 2% > η < του πραγματικού ή εάν οι διαστάσεις είναι > ή < κατά 20 εκ, απαιτείται ανάλογα ενημέρωση φακέλου ή τροπ/ση οικ αδείας

 

Επομένως αν δεν γίνει ή δεν έγινε τροπ/ση της οικ άδειας το τοπογραφικό θεωρείται ως ψευδές

 

Πόσα τοπογραφικά, με αυτά τα δεδομένα συναντήσατε, στα δηλωθέντα αυθαίρετα;

Βάλατε για αυτά τους μεγαλύτερους συντελεστές υπερβάσεων;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι αν το κτίριο (έστω και σε άλλη θέση) παραμένει ΕΝΤΟΣ των ορίων του αρχικού οικοπέδου που δείχτηκε στο Τοπογραφικό της Ο.Α, η απάντηση στο εάν έχει άδεια θα είναι ΝΑΙ και απλά θα δήλωνα τη μετακίνηση του κτιρίου.

 

Έχω περίπτωση που έχει έρθει για τακτοποίηση, που η άδεια εκδόθηκε σε εκτός σχεδίου έκταση περίπου 9 στρεμμάτων. Το κτίριο (κατοικία) κατασκευάστηκε σε άλλη ΝΟΜΙΜΗ θέση και μάλιστα αντεστραμμένο (Mirror).

 

Στη συνέχεια έγινε κατάτμηση με το όριο των δυο ιδιοκτησιών που προέκυψαν να ικανoποιεί ΚΑΙ την απαίτηση της απόστασης της ανεγερθείσας κατοικίας από το νέο όριο.

 

Η θέση του κτιρίου κατά την εκδοθείσα άδεια, όσο και εντός του ενός από τα δυο οικόπεδα που προέκυψαν από την κατάτμηση είναι τέτοια που αν θεωρητικά υπήρχαν από πριν τα όρια θα ήταν και πάλι ΕΝΤΟΣ του τμήματος στο οποίο ανήκει σήμερα.

 

Εσείς πώς θα το τακτοποιούσατε???

 

Εγώ λέω ΝΑΙ στην ύπαρξη άδειας και μετακίνηση του κτιρίου σε άλλη νόμιμη θέση (500αρικο), συν τις όποιες άλλες αυθαίρετες κατασκευές.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση οικοπέδου όπου έβγαλε νόμιμη άδεια το 1965 για να χτίσει 100τμ κ με εμβαδόν οικοπέδου 200τμ, ενώ στην πραγματικότητα χτίστηκαν 200τμ και το οικόπεδο στην πραγματικότητα είναι 400τμ

Για ένα περίεργο κ ανεξήγητο λόγο έδειξαν μικρότερο οικόπεδο στην άδεια αφού αυτά που χτίστηκαν στην πραγματικότητα, με βάση τους όρους δόμησης της εποχής εκείνης θα ήταν απόλυτα νόμιμα!!

Σίγουρα υπάρχει υπέρβαση της άδειας αλλά εδώ μιλάμε για διαφορετικό οικόπεδο!

 

Τι γίνεται με την υπερβάσεις κάλυψης? θα υπολογιστούν για τα τετραγωνικά που έχουν υπερβεί την άδεια? Οκ εγώ βάζω κανονικά ΥΔΚΧ για τα παραπάνω τετραγωνικά....

 

Υ.Γ. Υποψιάζομαι ότι θα μου πείτε ότι πρέπει να κάνω το ίδιο πράγμα και με τις υπερβάσεις πλαγίων και την κάλυψη και να τις λάβω υπόψιν μου...

 

Και τέλος η παραβίαση πλάγιων: Στην κανονική άδεια είναι στο συνεχόμενο σύστημα, άρα είναι πάνω στο όριο στην πλευρά του οικοπέδου.

Στην πραγματικότητα έχει χτιστεί παραπάνω απ όσο δείχνει η άδεια αλλά και πάλι έρχεται στο όριο της πλάγιας πλευράς του οικοπέδου και έχει χτιστεί δίπλα με το γειτονικό κτίριο!! Πίσω παραμένει ικανή αποσταση Δ.!! Έχει παράβαση Δ????

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.