Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο σε οικόπεδο τελείως διαφορετικό από αυτό της αρχικής άδειας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτσε να γυρίσω το κλιμακόμετρο στη σωστή κλίμακα...! :smile: Άστα βράστα... Κι όμως! Χωρίς κανένα λόγο απολύτως, κι ενώ το οικόπεδο ήταν όλο δικό του... !! Η άδεια λέει άλλα ντ άλλα!!!

 

Τελικά να απαντήσω στο προηγούμενο ποστ μου...

Την παράβαση πλάγιων αποστάσεων δεν την υπολογίζω μιας και έχει έρθει στο όριο του οικοπέδου (του πραγματικού) κ σίγουρα θέλει κ κάλυψη!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και τώρα η δική μου εμπειρία επί του θέματος: Σχεδόν κανένα οικόπεδο από τις μέχρι στιγμής δηλώσεις που έχω υποβάλλει δεν συμπτίπτει μέχρι 20 εκ. με το οικόπεδο της άδειας (για να μην μιλήσω για γήπεδα). Η πλάκα είναι ότι όλα έχτιζαν ούτως ή άλλως, απλά τα τοπογραφικά εκείνης της εποχής ήταν ότι να 'ναι.

Ενδιαφέρον πάντως έχουν δύο περιπτώσεις που θα ήθελα την γνώμη σας:

α) άδεια σεισμοπλήκτου (ίσου όγκου και εμβαδού), με κάλυψη 100% και τμήμα έξω από την οικοδομική γραμμή λόγω παρέλευσης οκταετίας. Το σχήμα του οικοπέδουν δεν είναι ορθογώνιο παραλληλόγραμμο όπως φαίνεται στην άδεια, αλλά διαφορετικό πολύγωνο μικρότερου εμβαδού. Τουλάχιστον η πραγματοποιημένη κάλυψη είναι 100%! Θα πας με 500ρικο και ενημέρωση τοπογραφικού?

β) άδεια που βγήκε σε ελαφρώς διαφορετικού σχήματος οικόπεδο, με πρόσωπο σε δρόμο που δεν υπάρχει, ενώ μετά απέκτησε πρόσωπο σε δρόμο που δεν δείχνεται! Εκτός αυτών φτιάχτηκε άλλο σπίτι (άλλη κάτοψη) σε άλλη θέση του οικοπέδου! Υπάρχει άδεια? Πρέπει να γίνει ακύρωση? Άντε να τους εξηγήσεις.

Κάθε περίπτωση μου φαίνεται η χειρότερη μέχρι την επόμενη. Στο τέλος θα πέσουμε όλοι στα χάπια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω περίπτωση εντός οικισμού, όπου βγήκε άδεια το 82 σε οικόπεδο 440 τ.μ. και το 2000 έγινε σύσταση καθέτου. Βέβαια στη σύσταση καθέτου το οικόπεδο είναι 500 τ.μ. και η ιδιοκτησία που μας ενδιαφέρει είναι 250 τ.μ.

 

Σκέφτομαι να καταθέσω και τα 2 τοπογραφικά και να δείξω τις παραβάσεις πάνω στο τοπογραφικό της σύστασης. Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Πως μεγάλωσε έτσι? Το κλαίει κανένας γείτονας ή ήταν πρόχειρα μετρημένο το 1982?Η αληθινή του σημερινή επιφάνεια έχει μετρηθεί και ποια είναι?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση εντός οικισμού, όπου βγήκε άδεια το 82 σε οικόπεδο 440 τ.μ. και το 2000 έγινε σύσταση καθέτου. Βέβαια στη σύσταση καθέτου το οικόπεδο είναι 500 τ.μ. και η ιδιοκτησία που μας ενδιαφέρει είναι 250 τ.μ.

 

Σκέφτομαι να καταθέσω και τα 2 τοπογραφικά και να δείξω τις παραβάσεις πάνω στο τοπογραφικό της σύστασης. Συμφωνείτε;

Γιατί όχι. Δεν απαιτείται να συντάξεις νέο τοπογραφικό στα εντός σχεδίου.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Πως μεγάλωσε έτσι? Το κλαίει κανένας γείτονας ή ήταν πρόχειρα μετρημένο το 1982?Η αληθινή του σημερινή επιφάνεια έχει μετρηθεί και ποια είναι?

 

Το οικόπεδο δεν προήλθε από διανομή, ήταν ιδιοκτησία. Φαντάζομαι ότι ήταν πρόχειρα μετρημένο το 82. Η αληθινή του επιφάνεια σήμερα είναι αυτή που αναφέρεται στο συμβόλαιο της καθέτου, δηλ 500 συνολικα και από 250 η κάθε κάθετη.

 

Τα μεγέθη υπέρβασης, τα συγκρίνω με τα μέγιστα του αρχικού οικοπέδου ή με τα μισά λόγω κάθετης ιδιοκτησίας;

Edited by arius
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε περίπτωση που το νέο τοπογραφικό έχει διαφορετικά όρια από αυτό της άδειας, και το εμβαδόν του είναί λίγο μεγαλύτερο, θεωρείται ότι δημιουργείται ιδιοκτησιακό πρόβλημα?

Δηλαδή, ποιο είναι το σωστό?...Να γίνουν οι μετρήσεις και το διαγραμμα κάλυψης σύμφωνα με το νέο τοπογραφικό και ίσως στο μέλλον να γίνει διόρθωση στα τετραγωνικά του συμβολαίου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.