Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως ενώνω δυο απομακρυσμένα κτίρια σε εκτός οικισμού γήπεδο?


ntemhs

Recommended Posts

Σε αγροτεμάχιο με επιφάνεια 1.715 τ.μ. θέλω να εκδόσω οικ. άδεια για 2 μεζονέτες με κάλυψη = δόμηση 171,5 τ.μ.. Τα κτίρια βρίσκονται σε απόσταση 8,60 μ μεταξύ τους και θα χρειαστεί έγκριση από την Ε.Π.Α.Ε. για την διάσπασή τους. Προσπαθώ να βρώ κάποιο τρόπο ούτως ώστε να τα συνδέσω χωρίς όμως να θυσιάσω την ήδη εξαντλημένη κάλυψη και δόμηση. Αν τοποθετήσω πέργκολα άραγε θα μου το περάσουν? Το άλλο που σκεφτόμουν είναι ενώσω τα δυο κτίρια με ενα τοίχο και φυσικά να τον μετρήσω στην κάλυψη (μικρό το κακό για την μια οικοδομή). Είμαι ανοιχτός σε γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί 171,15 μ2 και όχι 182,18μ2 ?

Για την ένωση των κτιρίων ίσως είναι καλό να απευθυνθείς σε συμβολαιογράφο για να σου πει αν το υποθυκοφυλάκειο της περιοχής έχει κάποιες ενστάσεις στους τρόπους που προτείνεις. Κανονικά πρέπει να υπάρχει ένας φέροντας οργανισμός και για τα 2 κτίσματα..

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη

Γιατί ένας φέρων οργανισμός,

και όχι λειτουργικά ενωμένα;

κατά Λεμπέση;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λειτουργικά ενωμένοι θέλει η πολεοδομία. Δεν ξέρω τι θέλουν οι συμβολαιογράφοι για οριζόντια όμως...

Link to comment
Share on other sites

9,5 στα 10 ενώνονται με πέργκολα...

 

Σε αυτή τη λύση προσοχή στα υψόμετρα, αν έχουν διαφορά τα 2 κτίρια, πρέπει να δείξεις ανάλογη διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου. Αν πχ το Α είναι στο σχετικο +0.00 και το Β στο +5.00 και η απόστασή τους είναι 10 μέτρα, δεν είναι λογικό να δείξεις απλά μια πέργκολα γιατί θα έχει κλίση 50%!!!

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Νομικά πρέπει να είναι ένας ο φορέας, πολεοδομικά μπορεί με ότι να' ναι λειτουργικά ενωμένο.Γιαυτό λέω να ερωτηθεί το υποθυκοφυλάκειο της περιοχής , τι ανοχές έχει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ντεμη, πρέπει να περιγράψεις με περισσότερα τεχνικά στοιχεία την κατάσταση που αντιμετωπίζεις, οι πληροφορίες που δίνεις δεν αρκούν για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Υπάρχουν λύσεις που ίσως να σου καλύψουν τα νομικά ζητήματα του ενιαίου φορέα αλλά και τα λειτουργικά ακόμη.

Εντελώς ενδεικτικά, μπορείς να ενώσεις (από την θεμελίωση) τα δύο κτίρια με κάποιο υδάτινο στοιχείο, μια πισίνα, ή με ένα ή και δύο κανάλια κλπ, αν θέλεις βάζεις και 2 βαρκούλες να αρμενίζουνε απ' το ένα κτίριο στο άλλο, no problem. :shock:

Μια άλλη ιδέα είναι να ενώσεις τα 2 κτίρια από επάνω, με μια cable structure και να αναρτήσεις ένα διαφημιστικό πανό ή ένα πανό διαμαρτυρίας για την πείνα που μας έρχεται. :sad:

Οι δύο λύσεις (θεμελίωση - cable) μπορούν και να συνυπάρξουν.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι πολεοδομικό όσο νομικό καθώς για άλλη μαι φορά τα απίθανα ελληνικά δικαστήρια έχουν βγάλει απίθανες αποφάσεις .

Ετσι το θέμα του στατικά μη ενιαίου με διάσπαση φορέα μέσω αρμού το ξεχνάμε κι ας λέει ότι θέλει ο αντισεισμικός... ο δικαστής ξέρει καλύτερα.

 

Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα εγώ σε άδεια είχα την περίπτωση αυτή.Επικαλούμενοι στην Πολεοδομία ξανά δικαστική απόφαση που δεν θεωρούσε ότι 2 κτίρια συνιστούν ένα μέσω Η/Χ και ύστερα από προτροπή τους δημιούργησα έναν μαιμού φωταγωγό που ένωνε τις 2 μεζονέτες στο ισόγειο , προσμέτρησα στον ΣΔ δλδ τους 2 τοίχους και καθάρισα χάνοντας 1,5 m2 δόμησης.

 

Οσο για τον φωταγωγό-αίσχος ....τον κάναμε άτυπη δωρεά στην ελληνική δικαιοσύνη ........

Edited by avgoust
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επανέρχομαι στο θέμα και για το λόγο αυτό επισυνάπτω και μια φωτογραφία να ρίξετε μια ματιά. Έχω εξαντλήσει την κάλυψη 171,55 τ.μ. και την δόμηση 182,22 τ.μ. όπως σωστά επεσήμανε ο manolis gon. Πρόκειται για δυο οικοδομές δικές μου και όχι πελάτη σε γήπεδο που θέλω να το εκμεταλλευτώ στο έπακρο. Έχοντας ακούσει για την επικείμενη κατάργηση της εκτός σχεδίου δόμησης ή ότι τέλος πάντων βγάλει αυτός ο φωστήρας ο Σηφουνάκης (π.χ. μείωση στο 5 % της κάλυψης με τον νέο Γ.Ο.Κ.) είπα να τρέξω να καταθέσω τουλάχιστον φάκελο στην πολεοδομία. Έχοντας ξεμπλεξει με το δασαρχείο προ πολλού κατέθεσα στην αρχαιολογία τοπογραφικό διάγραμμα, διάγραμμα κάλυψης και κάτοψη χάραξης εκσκαφών για να λάβω έγκριση εκσκαφικών εργασιών. Επειδή όπως είπαν το γήπεδο γειτνιάζει με χαρακτηρισμένο αρχαιολογικό χώρο (1 χλμ μακριά) μου ζήτησαν την πλήρη αρχιτεκτονική μελέτη την οποία ολοκληρώνω σιγά σιγά.

Πλεύρα.rar

Edited by ntemhs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι πολεοδομικό όσο νομικό καθώς για άλλη μαι φορά τα απίθανα ελληνικά δικαστήρια έχουν βγάλει απίθανες αποφάσεις .

Ετσι το θέμα του στατικά μη ενιαίου με διάσπαση φορέα μέσω αρμού το ξεχνάμε κι ας λέει ότι θέλει ο αντισεισμικός... ο δικαστής ξέρει καλύτερα.

 

 

πολύ σωστά αναφέρεις το θέμα του αντισεισμικού αρμού που και λογικός και απαιτούμενος είναι εν προκειμένω, σε τέτοιες περιπτώσεις

 

Πράγματι το θέμα είναι κυρίως πολεοδομικό και δευτερευόντως νομικό

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.