Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορία αυτοματισμών


zio7

Recommended Posts

Για ξαναρίξε μια ματιά στον 5.5 πίνακα. Θα δεις ότι δεν μιλάει μόνο για αντιστάθμιση.

Και δεν είναι θέμα αν δέχεσαι εσύ, εγώ ή όποιος άλλος την ύπαρξη δικτύου διανομής. Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει δίκτυο διανομής όπως κι εσύ.

Η ΤΟΤΕΕ όμως λέει ότι τα τοπικά συστήματα δεν έχουν δίκτυο διανομής (σελ. 105 κάτω κάτω).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον πινακα 5,5 στην κατηγορια Γ δεν αμφισβητει κανενας το (1). Για το (2) γινεται η κουβεντα, το οποιο αναφερει και αλλα περαν της αντιστάθμισης όπως: κυκλοφορητες μεταβλητου σημείου λειτουργιας.

 

Η διατυπωση σου είναι λάθος, δε λεει "δεν εχουν δικτυο διανομης" λέει "δεν υπαρχει δικτυο διανομης" (με την εννοια του μεγαλου δικτύου) και πιο κατω το εξηγει "οι απώλειες διανομης θεωρούνται μηδενικες" ενώ προφανως δεν είναι, απλα δεν ασχολούμαστε μαζι τους.

 

Η κατηγορια Γ δεν αναφερει πουθενα για τοπικα συστήματα, ουτε για "μηδενικες απώλειες" σε δικτυα διανομης.

 

Ελα, θελω επιχειρηματα...

Edited by slalom
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, λάθος μου. Δεν υπάρχει δίκτυο διανομής λοιπόν.

Από ποιον θεωρούνται μηδενικές; Από μένα ή από εσένα ή από την ΤΟΤΕΕ;

 

Δεν αναφέρει κάτι και μάλλον δεν χρειάζεται να αναφέρει κάτι η κατηγορία Γ. Αν δεν υπάρχει δίκτυο διανομής δεν τίθεται θέμα προσαρμογής του.

 

Τέλος πάντων. Ο καθένας όπως το νομίζει.

 

Η καλύτερη, νομίζω, αντιμετώπιση του θέματος είναι να θέσει κάποιος τους προβληματισμούς του εκεί που θα πάρει την πλέον αξιόπιστη απάντηση και αυτή που θα τον καλύψει σε περίπτωση ελέγχου από την ΕΥΕΠΕΝ, γιατί εν τέλει αυτό είναι το ζητούμενο. Στην ίδια την ΕΥΕΠΕΝ δηλαδή. Οπως ο inzaghi.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, λάθος μου. Δεν υπάρχει δίκτυο διανομής λοιπόν.

Από ποιον θεωρούνται μηδενικές; Από μένα ή από εσένα ή από την ΤΟΤΕΕ;

 

Από την ΤΟΤΕΕ σιγουρα, και από εμενα φυσικα. Το ανελυσα πιο πανω.

 

Δεν αναφέρει κάτι και μάλλον δεν χρειάζεται να αναφέρει κάτι η κατηγορία Γ. Αν δεν υπάρχει δίκτυο διανομής δεν τίθεται θέμα προσαρμογής του.

 

"οι απώλειες του δικτυου διανομης θεωρούνται μηδενικες" (δηλαδή υπαρχουν, αρα υπαρχει και δικτυο από οπου και προερχονται)

 

Τέλος πάντων. Ο καθένας όπως το νομίζει.

 

Η καλύτερη, νομίζω, αντιμετώπιση του θέματος είναι να θέσει κάποιος τους προβληματισμούς του εκεί που θα πάρει την πλέον αξιόπιστη απάντηση και αυτή που θα τον καλύψει σε περίπτωση ελέγχου από την ΕΥΕΠΕΝ, γιατί εν τέλει αυτό είναι το ζητούμενο. Στην ίδια την ΕΥΕΠΕΝ δηλαδή. Οπως ο inzaghi.

 

Και ένα τελευταιο, αν βαλει καποιος στο "ανυπαρκτο" δικτυο διανομης, αντισταθμιση, ή ηλεκτρονικο κυκλοφορητή, πώς θα επιβραβευτεί απέναντι σε καποιον που δεν ασχοληθηκε να βαλει?

 

Συμμετοχες δε βλέπω.

 

Link to comment
Share on other sites

Slalom, το θέμα συζητήθηκε αρκετά στις προηγούμενες σελίδες. Ο καθένας διαβάζει, βγάζει τα συμπεράσματά του και αποφασίζει πως να το χειριστεί.

Εγώ όπως έγραψα και πιο πίσω το βλέπω όπως και εσύ. Θεωρώ τα επίτοιχα λεβητάκια σαν ατομικά (καλύπτουν μία κατοικία) και όχι σαν τοπικά (εκπέμπουν τα ίδια την θερότητα). Πιστεύω πως για το δίκτυο διανομής κάνει παραδοχή πως ο λέβητας είναι τοπικός σχετικά με τις απώλειες, αλλά δεν μεταφέρω την παραδοχή και στους αυτοματισμούς.

Έχω δει ατομικά λεβητάκια με σύστημα αντιστάθμισης. Αυτά δηλαδή πως θα τα επιβραβεύσω;

 

Το ότι μία υπάλληλος του υπουργείου απαντάει προφορικά σε κάτι, δεν το λαμβάνω σαν δεδομένο. Εάν το απαντήσει γραπτώς, ίσως να το δω διαφορετικά το θέμα. 

Σε πολλές περιπτώσεις, στα ΠΕΑ ενεργώ και βάση της λογικής. Θεωρώ πως δεν κινδυνεύω σε περιπτώσεις ελέγχων και πως το αποτέλεσμα που βρίσκω ανταποκρίνεται καλύτερα στην πραγματικότητα.

 

Μηχανικοί είμαστε, ο καθένας μας πράττει όπως εκείνος θεωρεί καλύτερα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα με τον προλαλησαντα, ομως καθαρα και μονο για λογους ασφαλειας, θεωρω πληρη ελλειψη δικτυου διανομης και κατηγορια Γ σε ατομικους λεβητες....

Δε θα περιμενω γραπτη απαντηση της υπαλληλου, με καλυπτουν κι οι οδηγιες

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

σε παλιό σπίτι, με δισωλήνιο, είδα θερμιδομετρητές και θερμοστατικές 

 

34q5lkk.jpg

 

επίσης ο λέβητας έχει και inverter και αντιστάθμιση

 

κλιματιστικά δεν είχε καν (άρα θεωρητικό)

 

πάω σε κατηγορία Β ;

Link to comment
Share on other sites

 Κατηγορία αυτοματισμών κτηρίων χωρίς συστήματα θέρμανσης, ψύξης ή ΖΝΧ


 

 

Eφόσον το κτήριο δεν διαθέτει συστήματα θέρμανσης και ψύξης, χρησιμοποιούνται μεν τα θεωρητικά συστήματα του κτηρίου αναφοράς, αλλά δεν διαθέτει και αυτοματισμούς όπως το κτήριο αναφοράς. Βάσει του σχετικού πίνακα 5.5 της ΤΟΤΕΕ-1 για τις διατάξειας αυτομάτου ελέγχου, εφόσον το κτήριο δεν διαθέτει καμία διάταξη αυτοματισμών, κατατάσεται στην ενεργειακή κατηγορία Δ και μόνο.

 

Εχεις κατηγορία Β στην θέρμανση και Δ στην ψύξη......

Στην σελ. 137 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 (Απρίλιος 2012), αναφέρει ότι σε περίπτωση κατοικιών ως κατηγορία λαμβάνεται αυτή της θέρμανσης...

Αρα Β......
 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω χτες πετυχα θερμοστατικες κεφαλες σε ολα τα θερμαντικα σωματα αλλα δεν ειχε ο λεβητας αντισταθμιση, οποτε παρεμεινε Δ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.