Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορία αυτοματισμών


zio7

Recommended Posts

Από την ΔΚ-3 που όλοι μας έχουμε διδαχθεί στα σεμινάρια, παρ. 2.3.2.12 σελ.31:

<<.... Ολα τα τοπικά συστήματα θέρμανσης ή ψύξης υπάγονται κατ' ελάχιστον στην κατηγορία Γ.>>

<<.... Ολα τα τοπικά συστήματα θέρμανσης ή ψύξης που διαθέτουν θερμοστάτη λειτουργίας υπάγονται στην κατηγορία Β.>>

Το θέμα του inverter είναι λίγο μεγάλη κουβέντα και ίσως αφορά άλλες καταστάσεις.

Οι ΔΚ-3 έχουν κάποια λαθάκια αλλά σ' αυτό το ζήτημα έτσι είναι όπως το γράφουν. Δεν έχει γίνει κανένα λάθος δηλ. από τους συγγραφείς, άσχετα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε μαζί τους.

 

Βέβαια μπαίνει και το θέμα ποσοστού κάλυψης των χώρων και χαλάει λίγο τη σούπα. Μάλλον είναι θέμα εκτίμησης αφού δεν έχει ξεκαθαριστεί επίσημα ως τώρα.

 

AC on/off χωρίς θερμοστάτη θα ήθελα πολύ να το δώ. Μήπως grassorg κάνεις λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Από την ΔΚ-3 που όλοι μας έχουμε διδαχθεί στα σεμινάρια, παρ. 2.3.2.12 σελ.31:

<<.... Ολα τα τοπικά συστήματα θέρμανσης ή ψύξης υπάγονται κατ' ελάχιστον στην κατηγορία Γ.>>

<<.... Ολα τα τοπικά συστήματα θέρμανσης ή ψύξης που διαθέτουν θερμοστάτη λειτουργίας υπάγονται στην κατηγορία Β.>>

 

Συνάδελφοι, να θυμηθούμε όλοι ένα πράγμα...η ύλη (ΔΚ) των σεμιναρίων είναι γραμμένες το 2011 και βάση της Α΄έκδοσης (2010) των ΤΟΤΕΕ και αυτές μας διδάχτηκαν στα ΚΕΚ.

 

Εμείς σήμερα κάνουμε ΠΕΑ με την Β' έκδοση του 2012 και θα πάμε να κάνουμε και εξετάσεις (αν θα κάνουμε) με την Α' έκδοση των ΤΟΤΕΕ (2010) ?

 

Οι άνθρωποι είναι για τα μπάζα (και του ΤΕΕ και του ΥΠΕΚΑ), τι να πω, ΕΛΛΑΔΑΡΑ στο μεγαλείο σου !!!!!!!!!

 

Πάντως ο πίνακας με τους αυτοματισμούς της ΤΟΤΕΕ 1/2012, δεν αναφέρει κάτι τέτοιο σχετικά με τα τοπικά συστήματα, εκτός και να μου έχουν διαφύγει (τόση γκαβομάρα !!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Dib, αφού δεν έχεις δίκτυο διανομής στα τοπικά συστήματα και αφού έχεις θερμοστατικό έλεγχο σε επίπεδο τερματικής μονάδας, μια χαρά ανταποκρίνεται η παραπάνω περιγραφή της ΔΚ-3 στον πιν. 5.5.

Αν θεωρούσαν ότι υπάρχουν αναγκαίες αλλαγές στην ύλη (όχι ότι δεν υπάρχουν αλλά ότι θεωρούνε ότι δεν υπάρχουν) θα βγάζανε revision όπως κάνανε με την ΘΚ-2 τελευταία μέσα στο 2012.

Νομίζω ότι δεν είναι και τόσο για τα μπάζα.

Link to comment
Share on other sites

.... όπως κάνανε με την ΘΚ-2 τελευταία μέσα στο 2012.

 

Ποιά είναι αυτή που μου διαφεύγει ?

 

Η καινούργια έκδοση των ΤΟΤΕΕ τον Απρίλιο του '12 ?

 

Εγω πάντως έχω σε pdf τις 9 θεματικές ενότητες του ΚΕΚ σε έκδοση του '11...θα μου πείς οτι πληρώνεις παίρνεις, σωστό !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως μεχρι στιγμης τα τοπικα συστηματα (λεβητες) αν δε διαθετουν αντισταθμιση τα βαζω Γ

Τωρα αν καλυπτει ενα τερματικο καθ χωρο, τα θετω Β

 

Αυτο που αναφερεις Ηλια δεν εχει υποπεσει στην αντιληψη μου

 

Σε ποια σελιδα (και ποιο τομο) της υλης αναφερονται?

 

Υ.Γ. ΟΚ το βρηκα. Αλλα διαφωνω με τη θεωρηση αυτη. Ειδικα με την κατηγορια Β στα τοπικα με θερμοστατικες. Αν δεν καλυπτεται ολος ο χωρος με τερματικο σε καθε αυτονομο χωρο δεν ειναι Β, ασε τι λενε

 

Για τους αυτοματισμους Γ στα τοπικα, οκ, λογω ελαχιστου δικτυου διανομης να το δεχθω.

 

Αλλα και παλι, κατ εμε οι ΤΟΤΕΕ θεωρω πως εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα απο το εκπαιδευτικο υλικο, μιας και αυτες επι της ουσιας ειναι ο κανονισμος μας, ενω το εκπαιδευτικο υλικο ειναι μια ερμηνεια αυτων...

 

Σκεψου, διαμερισματα αμονωτα με λεβητα ΦΑ μου βγαινουν Δ, καμια φορα προς Γ κιολας... Αν ανεβασω αυτοματισμους θα μου βγει σπιτι του 1970 κατηγορια Γ? Καθολου ρεαλιστικο...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Και να αναφερω κατι συμπληρωματικο.

Για να υπαχθούμε στην κατηγορία αυτοματισμών Γ, ακομα κι αν θεωρησουμε πως τα ατομικα συστηματα θερμανσης με λεβητακια ΦΑ ειναι απο μονα τους κατηγορια Γ, θα πρεπει να εχουμε εγκατεστημενο συστημα ψυξης που να καλυπτει το χωρο τουλαχιστον στο 50% αυτου

 

Δηλαδη αν η θερμανση μας ειναι Γ και η ψυξη μας ειναι Δ η μερικως Γ και μερικως Δ (το ΚΑ παει Δ παντα), τοτε παμε στο δυσμενεστερο, κατα την αποψη μου. Δεν πηγαινω στο επικρατεστερο εγω.

 

Οποτε ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει εγκατεστημενο συστημα θερμανσης που να καλυπτει το 100% του εμβαδου και συστημα ψυξης καλυπτοντας το 50% για να θεωρησουμε πως μεταπηδαμε κατηγορια Γ

 

Κανω καπου λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βγαζει τις μεγαλυτερες καταναλωσεις ΜΠΟΡΕΙΣ να θεωρησεις αυτοματισμους μονο αυτους της θερμανσης και να αγνοησεις την κατηγορια της ψυξης

 

Δε θα σου πει κανενας τιποτα αν το τεκμηριωσεις

 

Δεν ειναι ο κανονας ομως οπως και να χει... Προσωπικα αν δεν εχω αυτοματισμους τοσο σε ψυξη οσο και σε θερμανση ιδιας κατηγοριας, θετω το δυσμενεστερο για ολο το κτηριο...

Ετσι κι αλλιως και οι πινακες των κατηγορειων αυτοματισμων αναφερουν πως αν δεν πληρειται μια προυποθεση, πηγαινουμε στην αμεσως χαμηλοτερη για ολο το κτηριο...

Ε, αν θεωρησω πως δεν πληρουνται οι προυποθεσεις ενταξης στην κατηγορια αυτοματισμων Γ για ψυξη, βαζω ΟΛΟ το κτηριο Δ...

 

Δε βλεπω καπου να παρανομω... Θα κανω και μια σχετικη ερωτηση στο ΥΠΕΚΑ γραπτως αυριο και αν τυχει να με απαντησουν θα την ποσταρω

 

Οπως και να χει, ειδικα στη Β. Ελλαδα που τα λεβητακια ΦΑ χρησιμοποιουνται σωρηδον και λογω των υψηλων βοηθητικων συστηματων κατατασσουν ακινητο αμονωτο ως κατηγορια Δ, αν πιασω και αυτοματισμους Γ, τοτε ενδεχεται να δω και Γ σε ανομωτο διαμερισμα δεκαετιας 1970

 

Αυτο κι αν ειναι εξωπραγματικο. Γενικα ειμαι περισσοτερο της αποψης της οσο το δυνατον υποβαθμισης του διαμερισματος, κινουμενοι μεσα στα πλαισια του κανονισμου, διοτι ως καταταξη και οχι ως καταναλωσεις, μπορει πολυ ευκολα να λαβει μη αντικειμενικα "δωρα" απο το πουθενα...

 

Αποψη μου παντα

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Ο Γιώργος σου λέει: <<Ειδικά για τις κατοικίες, ως κατηγορία αυτοματισμών λαμβάνεται αυτή του συστήματος θέρμανσης>>.

ΤΟΤΕΕ1 σελ. 137. Δε χρειάζεται τεκμηρίωση.

Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.