Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρεωκόπησε η Scheuten


Sonik79

Recommended Posts

Ειρήνη ημίν...... :grin:

Μιας και μιλάμε για εγγυήσεις υλικού που είναι πάνω κάτω δεδομένες καταστάσεις ,πως θα σχολιάζατε τις ''εγγυήσεις'' απόδοσης-παραγωγής που δίνουν κάποιες εταιρείες εγκατάστασης ακόμα και στην διάρκεια 25ετίας?

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάνελ δεν κάνει hot spot τα πρώτα 2 χρόνια... τότε με βεβαιότητα 99% δεν πρόκειται να πάθει τίποτα, με εξαίρεση βεβαίως την υγρασία... που και αυτή το αργότερο σε 4-5 θα κάνει εμφανή τα σημάδια της....

 

Η γραμμική απόδοση... είναι προφανώς κάτι που ισχύει σε κάθε πάνελ... δεν είναι δυνατό στα πρώτα δέκα έτη να είναι στο 90% και τον ενδέκατο να πάει στο 80%... Η πτώση υποχρεωτικά.... για αυτόν που έχει έστω και μικρή εμπειρία περί υλικών.... θα είναι γραμμική... (απλά είναι θέμα μάρκετιν και αυτό..) Άρα τα 20 ή 25 έτη που δίνουν εγγύηση απόδοσης είναι κάτι εφικτό και αναμενόμενο... Δεν είναι εξωπραγματικό... Άλλωστε αυτό έχει δείξει και η εμπειρία εγκαταστάσεων περά των 20~25 ετών....

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Αstrah,δεν αναφέρομαι στην εγγύηση απόδοσης του 80% για 25 χρόνια που δίνουν οι εταιρείες ,αλλά για εγγύηση παραγωγής από τον εγκαταστάτη.Π.χ. εγγυούμαι πως θα παράγεις 13.000kwh/έτος .Πρακτική marketing λέγεται αυτό ή λαμογιάς ενδεχομένως.Το 2007 αν θυμάμαι καλά εταιρεία παραγωγής πάνελ η οποία αναλάμβανε και εγκατάσταση μεγάλων κυρίως έργων έδινε τέτοια εγγύηση με την υποσημείωση βέβαια πως την πλεονασματική παραγωγή σε περίπτωση αυξημένης παραγωγής σε σχέση με τις προβλέψεις τους την καρπωνόταν η ίδια (οικονομικά πάντα) και σε αντίθετη περίπτωση αποζημίωνε τον παραγωγό.Αυτό βέβαια έχει μια λογική αλλά η τακτική της εγγύησης παραγωγής μου φαίνεται λίγο περίεργο εκτός και εάν έχουν μπεί στο παιχνίδι και ασφαλιστικές

Link to comment
Share on other sites

Αstrah,δεν αναφέρομαι στην εγγύηση απόδοσης του 80% για 25 χρόνια που δίνουν οι εταιρείες ,αλλά για εγγύηση παραγωγής από τον εγκαταστάτη.Π.χ. εγγυούμαι πως θα παράγεις 13.000kwh/έτος .Πρακτική marketing λέγεται αυτό ή λαμογιάς ενδεχομένως.

 

Γιατί έχει κάνει κανένας συμβόλαιο με τον Θεό για τι ηλιοφάνεια θα έχει κάθε χρόνο???? Εκτίμηση ναι... αλλά όχι και να εγγύηση ... Επιεικώς απάτη...

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ δεν είχα καταλάβει ότι πρόκειται για εσένα. Και πάλι όμως ρώτα Η/Μ μηχ

 

 

 

 

Θεσσαλονίκη ναι, Ηρακλής όχι. Αν και θα ήθελα τον παλιό Ηρακλή που έπαιζε Ευρώπη, είμαι Άρης.

 

 

 

Κοίτα, εάν ήταν για να τα συστήσω σε πελάτη μου που του κάνω την αρχιτεκτονική μελέτη, θα του έλεγα απλά... ρώτα αλλού! Αλλά είναι για δική μου "επένδυση", οπότε καταλαβαίνεις την αντίδρασή μου όταν κάνοντας zapping εδώ μέσα χθες το βράδυ στις 1:30, είδα τίτλο "Χρεοκόπησε και η Scheuten" !!!!

 

Γενικά μ' αρέσει να ψάχνομαι γενικότερα και να μαθαίνω. Από τις προσφορές που πήρα από 2 εταιρίες, η Α μου πρότεινε τα Luxor και η Β τα REC (235-240 πάνω κάτω).

 

Απλά είδα τα scheuten με τη γραμμική απώλεια, τη μεγάλη εγγύηση κτλ και χάρηκα! Τώρα θέλω να ψάξω τις εξής:

LG, Bosch, Aleo, Sharp, Schuco....

 

Εεεεε μήπως χρεοκόπησε και καμία από αυτές ή είναι έτοιμη για βουτιά? Μην χάνω την ώρα μου τζάμπα!!! Ο ήλιος τρέχει!!!

 

Άραγε, όσοι έχετε δουλέψει κάποιο από αυτά, ποιό θα μου λέγατε να κοιτάξω καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει κάνει κανένας συμβόλαιο με τον Θεό για τι ηλιοφάνεια θα έχει κάθε χρόνο???? Εκτίμηση ναι... αλλά όχι και να εγγύηση ... Επιεικώς απάτη...

 

Η ηλιοφάνεια είναι κάτι το οποίο ως στατιστικό στοιχείο είναι γνωστό. Βέβαια αν για παράδειγμα σκάσει ο Βεζούβιος ή η Αϊτνα και καπνίζει για κανά δίμηνο μέσα στο καλοκαίρι συνδυαστικά με τους αντίστοιχους ανέμους…... θα να βγούμε εκτός υπολογισμών.

 

Κάποιες εταιρίες προφασίζονται ασφαλιστικό προϊόν (μονοετές συμβόλαιο) για την κάλυψη της εγγυώμενης ετήσιας παραγόμενης ενέργειας. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν έχω βρει ακόμα τέτοιο ασφαλιστικό προϊόν. Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει, ας μου στείλει την ασφαλιστική εταιρία με προσωπικό μήνυμα.

 

Τέλος ο Sonik79 είπε ως παράδειγμα τις 13.000kWh σε 10kWp, αν κάποιος εγκαταστάτης σου πει "σου εγγυώμαι 10.000 kWh (με κάποιους αντίστοιχους όρους) με 200€/έτος, αλλά αν το ΦΒ σύστημα (10kWp στην Αθήνα) παράγει πάνω από 12.000kWh – θα μου αποδίδεις το 50% της ΕΞΤΡΑ ενέργειας πολλαπλασιασμένο με την αντίστοιχη ταρίφα" … ως πελάτης θα δεχτείς (με όλες τις γνώσεις που κατέχεις μέχρι στιγμής) …..???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα εμπιστευτώ τον μηχανικό που καταλαβαίνει τι γίνεται, δεν είναι αλεξιπτωτιστής, αλλά ούτε και φακίρης... Θα πρέπει να μου μιλήσει για ΕΚΤΙΜΗΣΗ παραγωγής... Αν θέλει να μου δώσει εγγύηση παραγωγής θα πρέπει να βάλει στην εγκατάσταση πυρόμετρο, ανεμόμετρο και μετρητή θερμοκρασίας στο πάνελ... και τότε να μου πώς για αυτές τις "συνήθεις" καιρικές συνθήκες θα έχει τόση παραγωγή... αν δεν είναι "συνήθεις" τότε θα έχουμε αυτή την αύξηση ή την μείωση... Αλλά αυτά για να τα πει θα πρέπει να τα ξέρει... και όχι να εγκαθιστά φ/β επειδή το βρίσκει επικερδές αυτόν τον καιρό... κοινώς να είναι "ψαγμένος"...

 

 

Όσο ως προς το " ως πελάτης θα δεχτείς (με όλες τις γνώσεις που κατέχεις μέχρι στιγμής) …..??? " θα αντιληφθώ ότι είναι ΜΟΝΟ έμπορας - τσογαδώρος... ενώ εγώ ψάχνω για μηχανικό διότι τα φ/β είναι τεχνικό έργο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.