Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρεωκόπησε η Scheuten


Sonik79

Recommended Posts

Αυτοί κατα βάση είναι τζαμάδες. Το ...τζαμάδικο το κρατάνε ανοιχτό. Η θυγατρική όμως έχει υποχρεώσεις; Εδώ σε θέλω. Αλλά γιατί να την ψάχνεις με Scheuten τώρα πια. Θεσσαλονίκη ε; Βρε μπας και είσαι και Ηρακλής ; :mrgreen:

 

Θεσσαλονίκη ναι, Ηρακλής όχι. Αν και θα ήθελα τον παλιό Ηρακλή που έπαιζε Ευρώπη, είμαι Άρης.

 

Δεν είσαι γκαντέμης απλά αρχιτέκτονας. Έπρεπε να ρωτήσεις μηχανολόγο-ηλεκτρολόγο και να μάθεις απλώς τις διαστάσεις και το χρώμα του ΦΒ...... μεταξύ αστείου και σοβαρού :)

 

Κοίτα, εάν ήταν για να τα συστήσω σε πελάτη μου που του κάνω την αρχιτεκτονική μελέτη, θα του έλεγα απλά... ρώτα αλλού! Αλλά είναι για δική μου "επένδυση", οπότε καταλαβαίνεις την αντίδρασή μου όταν κάνοντας zapping εδώ μέσα χθες το βράδυ στις 1:30, είδα τίτλο "Χρεοκόπησε και η Scheuten" !!!!

 

Γενικά μ' αρέσει να ψάχνομαι γενικότερα και να μαθαίνω. Από τις προσφορές που πήρα από 2 εταιρίες, η Α μου πρότεινε τα Luxor και η Β τα REC (235-240 πάνω κάτω).

 

Απλά είδα τα scheuten με τη γραμμική απώλεια, τη μεγάλη εγγύηση κτλ και χάρηκα! Τώρα θέλω να ψάξω τις εξής:

LG, Bosch, Aleo, Sharp, Schuco....

 

Εεεεε μήπως χρεοκόπησε και καμία από αυτές ή είναι έτοιμη για βουτιά? Μην χάνω την ώρα μου τζάμπα!!! Ο ήλιος τρέχει!!!

 

Άραγε, όσοι έχετε δουλέψει κάποιο από αυτά, ποιό θα μου λέγατε να κοιτάξω καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Η LG και η Bosch, που τις ξέρω σαν "όνομα", τι λένε από πάνελ?

 

Και ακόμη μία ερώτηση προς συζήτηση για αυτούς που γνωρίζουν κάτι παραπάνω:

Αξίζει να βάλεις ένα φθηνό πάνελ (=κινέζικο) εάν πέφτει αρκετά το κεφάλαιο επένδυσης?

Τι συνέπειες μπορεί να έχει ένα τέτοιο πάνελ στο σύστημά σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί καθόλου η μάρκα των πλαισίων αλλά η αξιοπιστία των εταιρειών. Ποιά είναι η καλύτερη εταιρεία εγκατάστασης φωτοβολταικών;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό? Η εταιρία που θα τα τοποθετήσει θα δώσει εγγύηση για την εγκατάσταση, οπότε θα είσαι καλυμμένος... πιστεύω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πλαίσια είναι τα Schuco, όπως και πολλά άλλα που κατασκευάζονται στη Κίνα με σωστές προδιαγραφές. Ούτως η άλλως όπως πάει, σε λίγο όλα στη Κίνα θα φτιάχνονται...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εάν η εταιρεία που θα σου κάνει την εγκατάσταση, σου δώσει εγγύηση είσαι καλυμμένοσ!! σωστά!!!!!!!!!!! αλλά μόνο εάν ο κατασκευαστήσ υπάρχει ακόμι!!!

 

γιατί δεν νομίζω η εταιρεία που θα κάνει την εγκατάσταση θα έχει την οικονομική δυνατότητα να καλύψει 2-3 καταγγελίεσ χώρισ να τον καλύπτει ο κατασκευαστήσ!!!!!!!!!!!!

 

γιαυτό 1. η ποιότητα του προϊόν και 2. η αξιοπιστία τησ εταιρείασ!

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση που δίνει η κάθε εταιρεία εγκατάστασης ,είναι για την εγκατάσταση και μόνο.Η εγγύηση των φ/β πλαισίων & inverter εμπίπτει στους κατασκευαστές τους.Εάν κλείσει η εταιρεία κατασκευής φ/β πάνελ δεν νομίζω πως ευσταθεί καταγγελία προς τον εγκαταστάτη

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κι εγώ αυτό πιστεύω! Οπότε σε περίπτωση φαλιμέντου της εταιρίας, χάνονται και όποιες εγγυήσεις προϊόντος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.