Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λειτουργία γειώσεων


absolute1

Recommended Posts

αυτό είναι ο ορισμός του βραχυκυκλώματος, κ ο ΔΔΕ δεν έχει καμιά δουλεία με τα βραχυκυκλώματα

 

Γιατί να είναι απαραίτητα καθαρό βραχυκύκλωμα, σου είπε τη τάση έχει το περίβλημα;

 

Προφανώς και προστατεύει ακόμα και σε βραχυκύκλωμα. Τώρα αν θα καεί η ασφάλεια, θα πέσει κάποιος μικροαυτόματος πρώτα έχει να κάνει με το συγκεκριμένο κύκλωμα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι απαραίτητα καθαρό βραχυκύκλωμα, σου είπε τη τάση έχει το περίβλημα;

 

Προφανώς και προστατεύει ακόμα και σε βραχυκύκλωμα. Τώρα αν θα καεί η ασφάλεια, θα πέσει κάποιος μικροαυτόματος πρώτα έχει να κάνει με το συγκεκριμένο κύκλωμα

 

αυτό ακριβώς λέω και εγώ. απο τη στιγμή που υπάρξει βραχυκύκλωμα το ρεύμα που θα "επιστρέψει" στον ουδέτερο (στο σημείο που επιτηρεί ο ΔΔΕ) θα είναι μικρότερο από το ρεύμα της φάσης, οπότε αφοπλίζει ο ΔΔΕ νωρίτερα απο την ασφάλεια.

 

η ασφάλεια θα προστατέψει τις συσκευές και την εγκατάταση των καλωδίων απο υπερφόρτιση για να μη διαλυθούν

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ισχύει ακριβώς αυτό που λες. Στην ηλεκτρολογία τα διάφορα διακοπτικά μέσα ενεργούν με βάση τις συγκεκριμένες τους καμπύλες τάσης ρεύματος.

Για να βρεις ποιο διακοπτικό μέσο θα ενεργήσει πρέπει καταρχήν να ξέρεις το κυκλωμα. Δεύτερον πρέπει να ξέρεις το είδος του σφάλματος.

 

Στη συνέχεια με βάση το ρεύμα που περνα στο σημείο της προστασίας με βάση τις καμπύλες αναγνωρίζεις ποιο θα ενεργήσει.

 

Μπορεί σε ένα βραχυκύκλωμα να μην ανοίξει ένας μικροαυτόματος σε κάποιο κύκλωμα και σε κάποιο άλλο να ανοίξει λόγω πχ μήκους γραμμής.

 

Κάθε συγκεκριμένη περίπτωση είναι διαφορετική και απαιτεί την ειδική αντιμετώπισή της.

Για μένα όπως ειπώθηκε και σε προηγούμενα ποστ χρειάζεται μελέτη των βιβλίων που προτάθηκαν. Γιατί αλλιώς οι ερωτήσεις είναι αόριστες και κατά συνέπεια και οι απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος του ΔΔΕ έχει να κάνει με το είδος της εγκατάστασης που προστατεύει, εκεί πρέπει να είναι Β.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί, στην ουδετέρωση καταληγει στο ρολοι μου απο τον πινακα του σπιτιου ουδετερος, φαση, γειωση. Στο ρολόι γεφυρώνεται ουδετερος γείωση και συνδεονται με τον ουδετερο που ερχεται απο τον κατανεμητη. Ο οποίος ουδετερος γειωνεται σε καποιο σημειο απο την Δ.Ε.Η. Άρα στο σπιτι μου δε υπαρχει ηλεκτροδιο γειωσης???

Link to comment
Share on other sites

Στον μετρητη γεφυρωνεται η γειωση της εγκαταστασης σου με την γειωση της παροχης σου που παει στον πινακα σου και με τον ουδετερο που σου φερνει ο παροχος δηλ ΔΕΗ η οποια τον γειωνει σε καθε κολωνα και στον Μ/Τ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.