Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λειτουργία γειώσεων


absolute1

Recommended Posts

σε αυτό που λες έχεις δίκαιο,

 

αλλά έχει συμβεί μπροστά μου συνάδελφε, ηλεκτρολόγος να φορα παπούτσια μονωτικά και παρόλα αυτά να τον τινάζει το ρεύμα. δεν τον σκότωσε τον άνθρωπο, αλλά τον χτύπησε.

 

τώρα αν τα παπούτσι ήταν φθαρμένα ή όχι ενδεδειγμένα σύμφωνα με τους κανόνες ασφάλειας δεν το ξέρω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα (230V, 50Hz) πάντα τινάζει. Λόγω χωρητικότητας του σώματος ως προς τη γη.

 

Ακόμη κι όταν βρίσκεσαι μετέωρος στον χώρο (προσωπική εμπειρία με παπούτσια πάνω σε ξύλινη σκάλα), δεν γλιτώνεις το τίναγμα.

 

Μην ξεχνάμε ότι για να αισθανθεί κανείς τίναγμα απαιτούνται ελάχιστα mA, καθώς η επαφή με τον αγωγό είναι συνήθως σημειακή.

Αν σφίξεις μία μεταλλική ράβδο στην χούφτα και με αυτήν αγγίξεις τα 230V/50Hz -όντας μονωμένος ως προς τη γη- δεν θα καταλάβεις το παραμικρό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και τα πουλιά που κάθονται στο δίκτυο της ΧΤ ή της ΜΤ γιατί δεν παθαίνουν τίποτα ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε δει μεγάλα πουλιά όπως ο γυπαετός πάνω σε σύρματα της ΜΤ που δεν παθαίνουν τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

η χωρητικότητα είναι ανάλογη του εμβαδού και αντιστρόφως ανάλογη της απόστασης οπότε μικρά αντικείμενα σε μεγάλη απόσταση από την γη έχουν μικρή χωρητικότητα. Τα μεγάλα πουλιά σκοτώνοται αν ακουμπίσουν ταυτόχρονα δυο φάσεις γιαυτό και η ΔΕΗ βάζει φωλιές για τους πελαργούς

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο γυπαετός ζυγίζει περίπου 5 με 7 κιλά.

 

Ηλεκτρολόγο που να ζυγίζει κάτω από 70 κιλά δεν έχω γνωρίσει ακόμη.

 

Πέραν τούτου, και ο ηλεκτρολόγος αν κρεμαστεί από έναν αγωγό φάσης πιάνοντάς τον με ολόκληρη την χούφτα δεν θα καταλαβαίνει τίναγμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολόγο που να ζυγίζει κάτω από 70 κιλά δεν έχω γνωρίσει ακόμη.

 

ν’ασε σίγουρος ότι με τα μέτρα που μας χώσανε σε συνάρτηση με την κρίση(χρεωκοπία) πολύ γρήγορα θα το πιάσου με το νουμεράκη

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.