Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με τον Ν 4014 και το νέο σύστημα δόμησης


Recommended Posts

Καλησπερα σας,παρακαλω αν ξερει κανεις ας βοηθησει..

 

 

Ερωτηση:

 

 

Υπαρχει αυθαιρετο που εχει υπαχθει στο 4014 και υποχρεουται να βγαλει αδεια ο ιδιοκτητης, εντος 3 χρονων απο την υπαγωγη στο συστημα. Πως βγαινει η αδεια νομιμοποιησης συμφωνα με τα νεα δεδομενα (εγκριση δομησης/αδεια δομησης?)

Link to comment
Share on other sites

φίλε Faethon

μιας και τον διάβασες καλά τον 4030

 

έλεγχος από Ε.Δ απαιτείται ή όχι;;

έχει ο ίδιος δικαίωμα ελέγχου και της δήλωσης και του τρόπου

δήλωσης για τυχόν αυθαίρετο τμήμα του με τον 4014;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ πως τον έχω διαβάσει καλά. Αλλά δεν νομίζω να λέει κάτι σχετικό ο ν4030.

Με δεδομένο όμως πως ΕΔ θα ελέγχει κατασκευές που έχουν ξεκινήσει μετά την 1.3.12 νομίζω δεν θα ελέγχει τις νομιμοποιήσεις.

Τον έλεγχο του σωστού ΦΚ δεν ξέρω αν μπορεί να τον κάνει η ΥΔ που θα εκδόσει την άδεια νομιμοποίησης.

 

Ακόμα ψαρεύουμε σε θολά νερά...

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα βγαίνει μια άλλη άδεια... Δεν θα έχει καμία διαφορά.

 

Δεν είναι έτσι. Τώρα έχουμε έγκριση δόμησης μετά άδεια δόμησης κλπ. Για τα υπό νομιμοποίηση του Ν-4014, άρθρ 26, η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσουμε θα πρέπει να ξεκαθαρισθεί νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Υπάρχουν πελάτες που θέλουν να μάθουν το κόστος για την έκδοση άδειας νομιμοποίησης για να συγκρίνουν τι τους συμφέρει. Το θέμα είναι ότι δε ξέρω τι να τους απαντήσω και η αγνοιά μου οφείλεται και στο γεγονός ότι δεν έχω εκδόσει ποτέ τέτοια άδεια με τον παλιό τρόπο έκδοσης οικ.αδ.

1)Φυσικά έχει αλλάξει ο τρόπος έκδοσης οικ.αδειών αλλά τι μελέτες θα υπολογίζουμε τώρα?

Άλλοι λένε για παράδειγμα μόνο μελέτη αποτύπωσης αριχτεκτονικών και αποτύπωση στατικών και έλεγχο υπάρχοντος ενώ άλλοι κανονικά όλες οι μελέτες σαν προσθήκη των αυθαίρετων κτισμάτων.

2)Οι αμοιβές μηχανικών για έκδοση οικ.αδειών καθορίζονται από την συμφωνία με το πελάτη ενώ μόνο οι εισφορές θα προκύπτουν από τις νόμιμες αμοιβές των απαιτούμενων εργασιών η μάλλον από τον προϋπολογισμό του έργου?

Edited by MARIE
Link to comment
Share on other sites

Ειναι νομιμοποιηση με το αρθρο 22 που αντι για προστιμα πλεον πληρωνεις μονο το παραβολο, οι μελετες που χρειαζονται ειναι αποτυπωσεις ,δ/καλυψης ,τοπογραφικο και οτι μελετες χρειαζονταν την περιοδο κατασκευης του αυθαιρετου.

 

Τωρα υπαρχει θεμα με το Ικα ,κανονικα Ικα δεν πληρωνει κανεις συμφωνα με τον 4014 οπως τροποποιηθηκε απο εγκυκλιους κτλ αλλα το Ικα εχει βγαλει εσωτερικη εγκυκλιο που χρεωνει Ικα με προστιμο κι ολας σε αυθαιρετα δεν εχει παραλθει η δεκαετια, δεν ξερω τι θα γινει με το συγκερκιμενο θεμα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω !!Παρακαλώ ας απαντήσει όποιος γνωρίζει με βεβαιότητα : Απαιτόνται μελέτες αποτυπωσης αρχιτεκτονικων , στατικών ,παθητικής (και καποιες ακόμη?) ή μελέτες σαν να προκειται για νέο κτιριο??

Edited by kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι καλυτερα θα ειναι να ρωταμε στις εκαστοτε πολεοδομιες τι μελετες απαιτουνται!

Καθεμια ζηταει τα δικα της.

 

Εμενα πιο πολυ με προβληματιζει το ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.