Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη συμβολαίου


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται στην παρακάτω περίπτωση? Πελάτης μου με διαμέρισμα αδείας του 1980 είχε δηλώσει τότε στη ΔΕΗ ότι τα τ.μ. του διαμερίσματος ήταν 170 γιατί ήθελε να πάρει τριφασικό ρεύμα και αλλιώς δεν το δίναν. Σήμερα θέλει να κάνει νέο συμβόλαιο δηλώνοντας τα σωστά μέτρα τα οποία είναι 150. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αρκεί το σχέδιο μου της αποτύπωσης? Ή πρέπει να βρω και το σχέδιο της αδείας? Και αν τα μέτρα στο σχέδιο της πολεοδομίας δεν είναι όσα της απότύπωσης τι γίνεται?

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν τα πραγματοποιούμενα στοιχεία δόμησης διαφέρουν από αυτά της άδειας, τότε πρέπει να προηγηθεί ρύθμιση του διαμερίσματος βάσει Ν.4014/2011 και να συνταχθούν νέα σχέδια αποτύπωσης, στα οποία θα φαίνονται και οι ρυθμισμένοι χώροι, με αναφορά στις σχετικές πράξεις τακτοποίησής τους. Επίσης, θα πρέπει να γίνει και νέο τοπογραφικό (εξαρτημένο αν είναι σε περιοχή εκτός σχεδίου - πλην κάποιων εξαιρέσεων...).

Edited by Occultist
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρύθμιση με τον 4014? Αφού το διαμέρισμα είναι λιγότερα τετραγωνικά από όσα ισχυρίστηκαν ότι είναι........Δεν έχω αυθαίρετη δόμηση ή χρήση.

alfisti, με αυτό το ένα 'αν' είναι το θέμα τι γίνεται γιατί 90% το 'αν' ισχύει.

Ποιός θα ξέρει? Μηχανικός? Δικηγόρος? Συμβολαιογράφος? Ο συμβολαιογράφος του πελάτη θέλει μόνο ένα σχέδιο αποτύπωσης λέει.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα αν θέλει ένα σχέδιο αποτύπωσης μόνον, και θεωρείς ότι και θα πληρωθείς και θα σου δώσει το επόμενο στάδιο - που θα σε χρειαστεί- ανέλαβέ το. Μακάρι να με πληρώναν για τις αποτυπώσεις που έκανα και μετά να κάναμε την κουβέντα για το 4014.

κάντη και γράψε στο υπόμνημα "σύγχρονη αποτύπωση" όπως και στο θέμα το ίδιο.

κάνε τη αποτύπωση και μετά σχημάτισε γνώμη ολοκληρωμένη (αφού δεις και αυτά που σου κρύβουν)

Link to comment
Share on other sites

κσλημερα σε ολους

το ερωτημα ηταν

αγορασα με συμβολαιο 150 τμ.-δηλωσα 170 είτε απο λαθος είτε απο.......-πληρωνω ΤΑΠ ΜΑΠ ΞΑΠ για 170

θελω να κανω νεο συμβολαιο

[προφανως με την ΔΕΗ εννοεις]

 

τι κανω?

πας το συμβολαιο των 150 τμ. στον Δημο, κανεις διορθωση στα τμ. αφηνεις εκει και φωτοαντιγραφο και φευγεις και πας στην ΔΕΗ και τελειωνεις

αν υπαρχει συνδεση ον λαιν μπορει να τελειωσεις αμεσως...

Link to comment
Share on other sites

1. Με συμβόλαιο,κάτοψη διαμερίσματος (ίσως & την σύσταση Ο.Ι.) πάς στον Δήμο

2. Σου εκδίδουν νέα βεβαίωση Τ.Α.Π. και με αυτή πάς στην Δ.Ε.Η.

3. Να έχεις υπ΄΄ όψην ότι σε πολλές περιοχές, βάζουν στην Βεβαίωση Τ.Α.Π. ''πλασματικά'' m2. Ισως από εκεί να προέρχεται η επιπλέον διαφορά

Edited by αστέριος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αστεριε,

εδωσες πολυ ωραία ασσιστ,

ωστε να μου επιτρεψεις να βαλω ...το καλαθι...

και να συμπληρωσω

 

α] στα εκτοςσχεδιου

με βαση τον 2130/93"...για τον υπολογισμο της αξιας...λαμβανεται υποψη απο το δημοτικο η κοινοτικο συμβουλιο η αξια των κτισματων και η αξια της διπλασιας εκτασης απο αυτη που καταλαμβανει το κτισμα

Ετσι στα εκτος; σχεδιου τα 100 τμ. γινονται 200Χ τιμη που οριζει το συμβουλιο.

 

β] για τα εντος σχεδιου

στο λογαριασμο της ΔΕΗ εχουμε ποσα για ΔΤ και για ΔΦ

τα τμ. σε αυτα τα δυο ειναι πλασματικα

λογω περιεργης ηλεκτρονικης επεξεργασιας [και αδιαφανειας].

Δηλ. στο "προγραμμα" δεν μπορει να αλλαξει η τιμη και αλλαζουν τα τμ.!!!!!!!!!

 

αντιθετα τα τμ. που αναγραφονται στο τριτο ποσο που αφορα το ΤΑΠ ειναι παντοτε τα κανονικα τμ. [και δη τα καθαρα]

και με βαση αυτα μπορουμε και βλεπουμε και ελεγχουμε τα ακριβη τμ. του ακινητου.

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM: Γουστάρω που νομικοί συμμετέχουν στο forum ( και το εννοώ ειλικρινά και πραγματικά ).

Είσαι κατατοπιστικότατος.

Εχω την εντύπωση ότι έχω δεί προασυξημένα τα πραγματικά m2 και στο ΤΑΠ ( όχι σε όλες αλλά σε κάποιες περιοχές στον Δήμο μου ). Θα το κυττάξω για σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.